خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  احضار سه فعال ترک به دادگاه انقلاب همزمان با آزادی دو فعال دیگر با قرار وثیقه

احضار سه فعال ترک به دادگاه انقلاب همزمان با آزادی دو فعال دیگر با قرار وثیقه

خبرگزاری هرانا – دو فعال ترک (آذربایجانی) ساکن ارومیه به نام‌ های رضا جعفرلو و اکبر قلیزاده که در تاریخ ۱۹ آذرماه بازداشت و پس از مدتی به زندان ارومیه منتقل شده بودند، روز چهارشنبه با قرار وثیقه آزاد شدند. همچنین در گزارشی دیگر اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری، سه فعال دیگر به دادگاه انقلاب نقده احضار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۵ دی‌ماه ۹۷، دو فعال ترک (آذربایجانی) ساکن ارومیه به نام‌های رضا جعفرلو و اکبر قلیزاده با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان ارومیه آزاد شدند.

این شهروندان پیشتر در تاریخ ۱۹ آذرماه توسط نیروهای امنیتی شهر ارومیه بازداشت و چند روز بعد به زندان ارومیه منتقل شده بودند.

همچنین روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه ۹۷، اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری به دادگاه انقلاب شهر نقده احضار شدند.

طی احضاریه‌ای که به صورت الکترونیکی برای آنها ارسال شده تاریخ این دادگاه ۲۶ دی‌ماه و اتهام مطروحه “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” عنوان شده است.

گفته می‌شود این احضار در ارتباط با برگزاری مراسم دوازدهمین سالگرد اعتراضات خردادماه ۸۵ در آذربایجان در گلزار شهدای شهرستان نقده بوده است.

در تاریخ ۴ خردادماه ۹۷، این سه شهروند به همراه چند تن دیگر از فعالان آذربایجان غربی در مراسم دوازدهمین سالگرد کشته شدگان اعتراضات خونین خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده و پس از اتمام مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد همه بازداشت شدگان به غیر از این سه شهروند آزاد شده بودند.

اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری پس از چند روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

لازم به ذکر است اولدوز قاسمی که بارها سابقه احضار و بازداشت در پرونده خود دارد در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۷، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیش‌تر یک فرد نزدیک به این شهروند در این خصوص به هرانا گفت: “خانم قاسمی به همراه وکیل خود در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری ارومیه حاضر شد. ایشان در این شعبه شفاها مطلع شد که به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی بر مزار فرزاد اسدپور یکی از جان باختگان اعتراضات سال ۱۳۸۵ مناطق ترک نشین” با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است”.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا در تاریخ ۸ آذرماه در گزارش مفصلی به بررسی موارد نقض حقوق این شهروندان از ابتدای سال جاری پرداخته است. از ابتدای امسال بازداشت دستکم ۱۲۳ تن از فعالان ترک، ضرب و شتم دستکم ۲۵ نفر از آنان در حین یا پس از بازداشت، محکومیت ۲۰ تن به ۱۲ سال و ۴ ماه حبس و ۳۳۰ ضربه شلاق علاوه بر جزای نقدی، احضار دستکم ۱۰ نفر به مراجع قضایی و ممانعت از برگزاری ۳ مراسم مختلف تا روز ۸ آذرماه گزارش شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید