خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد/ اعتصاب سرویس‌های حمل و نقل کارگران شرکت گروه ملی

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد/ اعتصاب سرویس‌های حمل و نقل کارگران شرکت گروه ملی

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در مسجد گلزار خوراسگان، جمعی از جوانان بیکار در رفسنجان مقابل دفتر مس سرچشمه، جمعی از معلمان و دانش‌آموزان همدانی مقابل اداره آموزش و پرورش این استان و جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. بنابر خبری دیگر، رانندگان‌ سرویس های کارگران شرکت گروه ملی فولاد خوزستان، در اعتراض به ۲ ماه حقوق معوقه و عدم تمدید دفترچه های بیمه خود از شهریورماه سال جاری، از روز گذشته ۲۱ آذرماه دست به اعتصاب زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در مسجد گلزار خوراسگان تجمع کردند.

صبح امروز (۲۲ آذر ماه) جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در مسجد گلزار خوراسگان اصفهان جمع شدند.

این کشاورزان که به دلیل خشکسالی‌های اخیر، دچار مشکل شده‌اند، از مسئولان می‌خواهند که به مشکلات متعدد آنها رسیدگی کنند.

این کشاورزان می‌گویند: “خواستار احیای زاینده‌رود هستیم چراکه زاینده‌رود منبع زندگی و حیات ماست و اگر قرار باشد اوضاع به شکل فعلی ادامه پیدا کند، در آینده‌ای نزدیک دچار مشکل اساسی خواهیم شد”.

جمع کشاورزان اصفهانی قبل از ظهر امروز خاتمه یافت.

تجمع جوانان بیکار مقابل مس سرچشمه/چرا غیربومی‌ها شاغلند؟!

به گزارش ایلنا، صبح امروز جوانان بیکار رفسنجانی مقابل دفتر مس سرچشمه تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان این شرکت در ارتباط با اشتغال غیربومی‌ها شدند.

صبح امروز (۲۲ آذر ماه) جمعی از جوانان جویای کارِ رفسنجانی مقابل مجتمع مس سرچشمه تجمع کردند.

این جوانان نسبت به به‌کارگیری نیروهای غیربومی در مس سرچشمه اعتراض دارند و می‌گویند: “اولویت اشتغال در صنایع بزرگ مثل مس سرچشمه، بایستی جونان بومی محلی باشند. در شرایطی که ما در رفسنجان، جوان بیکار داریم، چرا از نیروهای غیربومی برای اشتغال در مس سرچشمه استفاده می‌شود؟”

جوانان رفسنجان خواستار اجرای طرحی هستند که در آن، بومی‌ها برای اشتغال در صنایع محلی، دارای اولویت باشند.

آنها معتقدند تا زمانی که مردم محلی آلودگی‌های زیست محیطی صنایع را تحمل می‌کنند، باید در استخدام، سهمیه خاص داشته باشند.

تجمع اعتراضی فرهنگیان همدان در اعتراض به رویکرد صدا و سیما نسبت به معلمان

به گزارش ایلنا، صبح امروز پنج شنبه ۲۲ آذرماه، جمعی از معلمان و دانش‌آموزان همدانی در اعتراض به رویکرد صداوسیما در جهت تخریب وجهه معلمان، مقابل اداره آموزش و پرورش این استان تجمع کردند. معترضان می‌گویند که از صداوسیما می‌خواهیم مشکلات و دغدغه‌های معلمان را پوشش دهد و به دردهای معلمان و دانش‌آموزان و فعالین صنفی در بند نیز بپردازد.

این معلمان با بیان اینکه تهیه و پخش گزارش از تنبیه بدنی یک دانش‌آموز در همدان توسط صداوسیما خوب است و ما نیز «خشونت» را محکوم می‌کنیم، می‌گویند: “بهتر بود که رسانه ملی به دردهای معلمان نیز بپردازد، هیچ گاه صدای عدالت‌طلبی ما منعکس نمی‌شود”.

معترضان می‌گویند: “از صداوسیما می‌خواهیم مشکلات و دغدغه‌های معلمان را نیز پوشش دهد و به دردهای معلمان و دانش‌آموزان کشور بپردازد”.

در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شد، تعداد زیادی از معلمان شهرستان همدان حضور داشتند.

معلمان معترض در این تجمع با در دست گرفتن پلاکاردهایی حاوی شعارهایی علیه سیاست‌های ضد آموزشی صدا و سیما، عدم پوشش خبری معلمان و فعالین صنفی دربند، عدم پوشش خبری اعتراضات معلمان، تقابل صدا و سیما با آموزش همگانی و تبلیغ موسسات خصوصی برای کنکور اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های تبعیض آمیز صدا و سما نشان دادند.

لازم به اشاره است که پیش‌تر دور دوم تحصن سراسری معلمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۹۷، به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور صورت گرفت که در جریان آن تا کنون ۱۴ تن از معلمین و فعالین صنفی معلمان در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان و خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این شورا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده و از فرهنگیان کشور درخواست کرده بود تا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.

معلمان ایران مهرماه امسال نیز به مدت دو روز به تحصن مشابهی دست زده بودند.

ازجمله مطالبات فرهنگیان در این تحصن توقف پرونده‌سازی برای معلمان و آزادی معلمان زندانی بوده است، هرانا پیش‌تر در گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش کرده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شده‌اند، پرداخته بود.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز پنج شنبه ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در کرمان نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

اعتصاب سرویس‌های حمل و نقل کارگران شرکت گروه ملی

به گزارش ایلنا، رانندگان‌ سرویس های کارگران شرکت گروه ملی فولاد خوزستان، در اعتراض به ۲ ماه حقوق معوقه و عدم تمدید دفترچه های بیمه خود از شهریورماه سال جاری، از روز گذشته ۲۱ آذرماه دست به اعتصاب زدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، رانندگان سرویس های کارگران گروه ملی فولاد در اعتراض به ۲ ماه حقوق معوقه و عدم پرداخت بیمه های خود اعتصاب کردند و مشکلاتی برای جابجایی کارگران این شرکت ایجاد کردند.

لازم به ذکر است، قرارداد رانندگان سرویس های گروه ملی فولاد خوزستان تا پایان اردیبهشت ماه جاری با شرکت پیمانکار شفق بوده است و پس از آن هیچ قراردادی با آنها منعقد نشده است.

یکی از رانندگان سرویس های گروه ملی فولاد با اشاره به این نکته که ما از سال ۱۳۹۵ تا کنون هیچگونه افزایش حقوق نداشته ایم، افزود: “به همه کارکنان شرکت ۲ ماه حقوق پرداخت شده است، ولی به رانندگان هیچ توجهی نشده در صورتیکه هزینه های خودروهای ما زیاد است”.

وی تصریح کرد: “در پی اعتراض دیروز ما، علیدادی مدیر حمل و نقل گروه ملی فولاد وعده هایی به ما داده و ۱ ماه حقوق پرداخت کرده اند، ولی هنوز ۲ ماه دیگر طلب داریم، علاوه بر آن بیمه های ما از پایان شهریور ماه تا کنون پرداخت نشده است”.

گفتنی است که روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌سومین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید