خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  نماینده تهران در مجلس؛ تصویب لایحه حمایت از کودکان راهکار کاهش حضور کودکان کار در خیابان‌ها

نماینده تهران در مجلس؛ تصویب لایحه حمایت از کودکان راهکار کاهش حضور کودکان کار در خیابان‌ها

خبرگزاری هرانا – فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در مجلس می‌گوید که بیش از ۶۰ درصد کودکان کار تهران از اتباع خارجی هستند. ذوالقدر ساماندهی کودکان کار را نیازمند همکاری هماهنگ دستگاه‌های مسئول دانست و گفت که “والدین برخی کودکان بیکار و بیمار هستند و کودکان برای تامین معیشت خانواده مجبور به کار می‌شوند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، نماینده تهران در مجلس با انتقاد از اینکه بیش از ۶۰ درصد کودکان کار تهران از اتباع خارجی هستند، گفت که انتظار می رود با تصویب لایحه حمایت از کودکان شاهد کاهش حضور کودکان در خیابان ها باشیم.

فاطمه ذوالقدر با ادعای اینکه با اقدامات مناسب صورت گرفته از سوی شهرداری و بهزیستی حضور کودکان کار در خیابان‌ها کاهش یافته، گفت: “۶۰ درصد کودکان کار پایتخت خارجی و برای تکدی‌گری به پایتخت قاچاق می‌شوند و البته بخشی از آنها نیز از مناطق و استان‌های محروم به تهران سرازیر می‌شوند”.

وی ادامه داد: “بی شک با برخورد امنیتی و پلیسی نمی توان معضل کودکان کار را مدیریت کرد بلکه باید با حمایت‌های مناسب باید نسبت به ساماندهی آنها اقدام کرد البته با تعیین تکلیف لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می‌توان به کاهش حضور کودکان در خیابان‌ها خوشبین بود”.

کودکان کار در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار دارند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به اینکه کودکان کار در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، افزود: “نبود متولی واحد باعث موازی کاری دستگاه‌ها شده و هر کدام از دستگاه‌ها وظیفه خود را به دوش دیگری انداخته و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند”.

وی ادامه داد: “در این رابطه بهتر است متولی واحدی برای ساماندهی کودکان کار تعیین شود؛ شورای نگهبان ایراداتی به لایحه حمایت از کودکان گرفته که بی شک مجلس در اسرع وقت آن را تعیین تکلیف خواهد کرد”.

این نماینده مجلس دهم ساماندهی کودکان کار را نیازمند همکاری هماهنگ دستگاه های مسئول دانست و گفت: “والدین برخی کودکان بیکار و بیمار هستند و کودکان برای تامین معیشت خانواده مجبور به کار می شوند”.

مافیای تکدی گری کودکان را وارد به تکدی گری می کنند

ذوالقدر با تاکید بر اینکه مافیای تکدی گری کودکان را وادار به تکدی گری می کنند، تصریح کرد: تعدادی از کودکان کار توسط مافیا هدایت می شوند و در مقابل کار مبلغ اندکی به عنوان دستمزد می گیرند البته برخی نیز به صورت خانوادگی گدایی می کنند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: “سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در توانمندسازی کودکان کار و حمایت از خانواده های آنها دارند”.

نماینده مردم تهران افزود: “البته تشکیل پلیس اطفال نیز بسیار حائز اهمیت است و با تحقق آن نحوه برخورد با کودک و رسیدگی به مشکلات آنها توسط پلیس اطفال و افراد متخصص انجام می شود”.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران بر ضرورت تقویت مرزها برای جلوگیری از ورود غیرقانونی کودکان کار خارجی و مافیا به کشور تاکید کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید