خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  محمدباقر نمازی به علت کسالت در مرخصی است

محمدباقر نمازی به علت کسالت در مرخصی است

خبرگزاری هرانا – مهرداد قربانی سرابی وکیل محمدباقر و سیامک نمازی گفت که با توجه به عرایض تقدیمی و تسلیمی به شعب بدوی و تجدیدنظر که مورد قبول واقع نشد، اینک تقاضای اعاده دادرسی خود را تقدیم دیوان عالی کشور کردیم. این وکیل دادگستری اظهار کرد که “اکنون محمدباقر نمازی به علت کسالت در مرخصی به سر می‌برد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مهرداد قربانی سرابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با پرونده محمدباقر و سیامک نمازی که به استناد ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی و به اتهام همکاری با دول متخاصم به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند، گفت: “این رای در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر و در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تایید شد”.

این وکیل دادگستری ادامه داد: “اکنون محمدباقر به علت کسالت در مرخصی به سر می‌برد”.

قربانی افزود: “با توجه به عرایض تقدیمی و تسلیمی به شعب بدوی و تجدیدنظر که مورد قبول واقع نشد، اینک تقاضای اعاده دادرسی خود را تقدیم دیوان عالی کشور کردیم”.

وی با اشاره به مضمون دادخواست اعاده دادرسی گفت: “استدلال ما این بود که وزارت خارجه مرجع اعلام روابط دیپلماتیک کشور است و آنچه آخر امر می‌تواند مناط تصمیم باشد، اظهارنظر وزارت خارجه است”.

این حقوقدان تشریح کرد: “در پرونده‌ای مشابه شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر، آمریکا را جز دول متخاصم تلقی ننموده با این وصف و با توجه به اینکه آمریکا داخل در دول متخاصم محسوب نمی‌شود، انتظار می‌رود دیوان عالی کشور موکلین بنده را از اتهام همکاری با دول متخاصم خارج دانسته و رأی صادره را نقض کند و دستور رسیدگی مجدد دهد”.

کفتنی است که محمدباقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف و استاندار خوزستان در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران بود. او که برای پیگیری وضعیت فرزندش به تهران رفته بود در اسفند ۱۳۹۴ بازداشت شد. فرزند او، سیامک نمازی، نیز پیش‌تر، در مهرماه ۱۳۹۴، در جریان سفری به ایران بازداشت شده بود. هر دوی آنها سپس در دادگاه به اتهام “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” به ۱۰ سال زندان محکوم شدند که در حال حاضر در حال طی کردن آن هستند. تقاضای تجدیدنظر آنها با مخالفت نهادهای قضایی ایران روبرو شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید