خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  مریم فرسیابی، درویش گنابادی با پایان دوران محکومیت از زندان قرچک آزاد شد

مریم فرسیابی، درویش گنابادی با پایان دوران محکومیت از زندان قرچک آزاد شد

خبرگزاری هرانا – مریم فرسیابی درویش گنابادی محبوس در زندان زنان قرچک که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود، روز یکشنبه ۲۱ مردادماه با پایان دوران محکومیت از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، مریم فرسیابی درویش زن زندانی با پایان دوران محکومیت از زندان زنان قرچک آزاد شد.

خانم فرسیابی که یکم اسفندماه در حادثه‌ گلستان هفتم بازداشت شده بود با حکم قاضی صلواتی به ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

گفتنی است آقای محمد کریمایی همسر خانم فرسیابی نیز ازجمله درویشانی بود که به همراه همسرش در حادثه تلخ گلستان هفتم بازداشت و سرانجام در دادگاه انقلاب به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این درویش زندانی در حادثه موسوم به گلستان هفتم مورد ضرب و شتم قرار گرفت، این ضرب و شتم در حدی بود که وی دچار شکستگی دست و دررفتگی فک و مهرهای کمر شده بود.

لازم به ذکر است که مریم فرسیابی همراه با سایر زنان درویش محبوس در زندان قرچک از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به حمله خشونت‌بار ماموران گارد ویژه این زندان به آنها دست به اعتصاب غذا زده بودند و در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۷ پس از گذشت ۱۶ روز با انتشار نامه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

هرانا نیز طی گزارشی هویت ضاربین و حمله‌کنندگان به زنان درویش زندانی را منتشر کرد.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید