خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  وزیر کشاورزی؛ خشکسالی حاد در ۴ استان کشور

وزیر کشاورزی؛ خشکسالی حاد در ۴ استان کشور

خبرگزاری هرانا – محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید که با وجود بارش‌های بهاری، استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و  فارس خشکسالی حاد دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، وزیر جهاد کشاورزی اجرای طرح‌ آبیاری نوین که از سوی دولت در کشور در حال اجراست را بهترین راهکار برای مقابله با خشکسالی دانست و گفت: “با وجود بارش‌های بهاری استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یک میزانی هم فارس خشکسالی حاد دارند”.

محمود حجتی در سفر به شهرستان خاش و در جمع خبرنگاران، اصلاح ساختار تخصیص و پرداخت خسارت های بخش کشاورزی را ضروری عنوان و اظهار کرد: “جبران خسارت وارده به بخش کشاورزی از طریق بیمه کشاورزی (برای محصولات بیمه شده)، استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان به بانک ها و همچنین استفاده از اعتبارات ستاد حوادث غیرمترقبه در حال پیگیری است”.

وی بیان کرد: “با توجه به اینکه بسیاری از مراتع بر اثر خشکسالی خشک و دام‌های روستاییان و عشایر در معرض نابودی قرار گرفته اند تلاش می شود با حمایت دولت بخشی از علوفه دامی این مناطق را به طور رایگان تامین و توزیع کنیم”.

حجتی با توجه به شرایط کم آبی کشور، توسعه سامانه های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای را از اولویت های این وزارت اعلام کرد.

حجتی در ادامه با اشاره به این که حضور و مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی «حمایتی» است، بر ضرورت تشکیل زنجیره های تولید توسط تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت: “ایجاد و مدیریت زنجیره های تولید در بخش کشاورزی، تجربه موفق جهانی است و با توجه به مزایای آن از جمله کاهش هزینه های تمام شده، حذف واسطه ها و بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولید خود، ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است”.

وی اظهار کرد: “در زمینه خشکسالی که دامن گیر مردم سیستان و بلوچستان است، ستاد بحران خسارات خشکسالی را برآورد می‌کند. وضعیت خوبی را قبل از عید در سطح کشور نداشتیم با باران بهاری تا حدودی مشکلات برخی نقاط کشور بهبود پیدا کرد، اما سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یک میزانی هم فارس خشکسالی حاد دارند”.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: “در ارتباط با تأمین آب، تامین آب و آبرسانی به روستاییان و عشایر در دولت مورد تصویب قرار گرفت. بخش روستایی را وزارت نیرو پیگیری می کنند و منابع آن در اختیارشان قرار گرفته تا بتوانند سقایی آبرسانی کنند” .

حجتی با بیان اینکه در بحث عشایر، به همکاران ما در سازمان عشایر میزانی اعتبار تعلق گرفته که امیدواریم بتوانند مشکلات را برطرف کنند، مطرح کرد: “تأمین علوفه دام عشایر یکی از پیشنهادات ما بوده که امیدواریم دولت نه مجانی اما با شرایط خوب، یک بخشی از هزینه را یارانه دهد تا دامداران امسال را راحت‌تر سپری کنند” .

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید