خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ ساعت ۱:۴۴:۴۳

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی دو تن از شهروندان بهایی ساکن کاشان

آزادی دو تن از شهروندان بهایی ساکن کاشان

خبرگزاری هرانا – دو تن از شهروندان بهایی ساکن کاشان به نام‌های “امرالله منوچهری” و “ضیاءالله الهیان” که پیشتر در تاریخ ۱۴ تیرماه سال گذشته بازداشت شده بودند، روز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ بصورت مشروط آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ دو تن از شهروندان بهایی ساکن کاشان به نام‌های “امرالله منوچهری” و “ضیاءالله الهیان” بصورت مشروط آزاد شدند.

این شهروندان در تاریخ ۱۴ تیرماه سال گذشته توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

شایان ذکر است، پدر همسر آقای الهیان در خردادماه سال ۱۳۶۰ به همراه ۶ تن دیگر در همدان زیر فشار شکنجه کشته شده بودند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید