خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ ساعت ۱۶:۳۷:۵۰

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  محمدعلی طاهری مجددا به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

محمدعلی طاهری مجددا به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

خبرگزاری هرانا – محمدعلی طاهری بنیانگذار گروه عرفان حلقه روز شنبه ۱۲ اسفند در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مجددا به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدعلی طاهری بنیانگذار گروه عرفان حلقه روز شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام “افساد فی‌الارض” مجددا به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

زینب طاهری در خصوص حکم صادره برای آقای طاهری به گزارشگر هرانا گفت: “حکم ۵ سال حبس تعزیری آقای طاهری شنبه ۱۲ اسفند به وی ابلاغ شد و با احتساب اینکه آقای طاهری از دی‌ماه سال جاری بیش از ۲ سال پس از پایان حبس پنج ساله‌ی پیشین خود در زندان مانده بود، مدت ۳ سال دیگر در زندان خواهد بود.

آخرین جلسه‌ی دادگاه محمدعلی طاهری بنیانگذار گروه عرفان حلقه پیش‌تر در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور آقای احمدپور به عنوان مستشار شعبه، آقای هاشمی به عنوان نماینده‌ی دادستان و احمد خسروی وکیل وی و بدون حضور محمود علیزاده طباطبایی و زینب طاهری وکلای دیگر آقای طاهری که اجازه شرکت در دادگاه را نداشتند برگزار شده بود.

پیش از این محمود علیزاده طباطبایی وکیل دیگر آقای طاهری در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا درباره‌ی آخرین جلسه‌ی دادگاه ایشان گفته بود: “قاضی به من و خانم طاهری برای حضور در دادگاه اجازه نداد و تنها آقای خسروی در دادگاه شرکت کردند، در این جلسه آقای مرتضوی رئیس شعبه لایحه‌ی دفاعیه‌ای که من و آقای خسروی تنظیم کرده بودیم را نپذیرفت و به آقای خسروی گفتند چون امضای آقای علیزاده نیز زیر لایحه آمده، این لایحه از نظر بنده قابل پذیرش نیست، آقای خسروی در ادامه بخشی از لایحه را به صورت شفاهی قرائت کرد.

در طول جلسه قاضی پرونده سه سوال از آقای طاهری پرسید و آقای طاهری با تاکید بر اینکه طی ۷ سال گذشته بارها به این سوالات پاسخ داده‌ام به سوالات پاسخ داد، قاضی از آقای طاهری درباره‌ی سفرهای خارجی ایشان و چگونگی تامین هزینه‌ی این سفرها، پول کلاس‌هایی که برگزار می‌کرد و نیز درباره‌ی آنچه به زعم پرونده “انحراف جوانان” خواند سوالاتی پرسید که آقای طاهری مطابق جلسات پیشین طی ۷ سال گذشته به تک تک آنها پاسخ داد.”

آقای طاهری پس از اتمام دوران محکومیت ۵ ساله پیشین خود از زندان آزاد نشد و مجدداً با اتهام ”افساد فی‌الارض” به دلیل فعالیت‌های مشابهی که پیش‌تر در سال ۱۳۹۰ بابت آنها محکوم شده بود، متهم شد. وی از زمان بازداشت، عمده‌ی این مدت را در سلول انفرادی به سر برده است.

بهمن‌ماه امسال نیز سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی طاهری از تغییر نکردن وضعیت پرونده‌ی موکل خود نسبت به هفته‌های قبل خبر داده بود و گفت: “من در تمام جلسات دادگاه بوده‌ام و نپذیرفتن من به عنوان وکیل در آخرین جلسه غیر قانونی است. من پرونده‌ی دیگری دارم که به دلیل مشابه یک سال در دادگاه مانده است.”

طی سال‌های گذشته بارها از حضور وکلای آقای طاهری توسط قاضی دادگاه جلوگیری شده بود و با این رویه  روند دادرسی در چند نوبت به درخواست محمدعلی طاهری مبنی بر اینکه بدون حضور وکیل‌مدافع‌ در جلسه‌ی دادگاه حاضر نمی‌شود جلسات تشکیل نشد و مدت‌ها به تعویق افتاده بود.

آقای طاهری پیش از این در اعتراض به “عدم تائید وکلای خود از سوی دادگاه و ادامه‌ی حبس غیرقانونی‌اش” از روز ۱۸ بهمن‌ماه تا ۲ اسفند سال جاری دست به اعتصاب غذا زده بود.

محکومیت این زندانی عقیدتی، از بابت حبس دی‌ماه ۱۳۹۵، به پایان رسید. از طرفی دیگر او بار دیگر به اتهام ”افساد فی‌الارض” در سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم شد که این حکم نیز دوبار در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶نقض شد. بنابراین تداوم بازداشت او فاقد ادله حقوقی بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید