خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۰۶ ساعت ۱۲:۳۵:۲۹

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت ۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

مرگ و مصدومیت ۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۳ کارگر کشته و ۲ کارگر نیز مصدوم شدند. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۵، یکی دیگر از هشت کارگر مریوانی که ده روز پیش از این در اهواز دچار سوختگی شده بودند، جان خود را از دست داد.

جمعه شب (چهارم اسفند ماه) “محمدکریم محمدی”، اهل روستای «سرخ توت منطقه ژاورود سروآباد» که شب بیست و سوم بهمن در اثر انفجار کپسول گاز به همراه هفت کارگر مریوانی دیگر دچار سوختگی شده بود، در بیمارستانی در اهواز درگذشت.

پبش از این نیز یکی دیگر از این کارگران به نام «عطا دارتاشی» اهل روستای «دویسه» به دلیل جراحات سوختگی فوت کرد. دو کارگر مصدوم از بیمارستان مرخص شدند و باقی کارگران (چهار نفر) با گذشت بیش از ده روز همچنان در بیمارستان بستری هستند.

از قرار معلوم این هشت کارگر، کارگر ساختمانی مریوانی بودند که به دلیل بیکاری فصلی برای کار در یک شرکت خصوصی به اهواز رفته بودند.

یکی از اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان در ارتباط با این هشت کارگر گفت: “هشت کارگری که برای یک لقمه نان حلال از شهرستان مریوان به دلیل بیکاری راهی شهر اهواز شدند تا در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شوند، متاسفانه حدود ۱۰ روز پیش به دلیل انفجار کپسول دچار سوختگی شدند و به بیمارستان اهواز انتقال داده شده‌اند ولی باتوجه به اخبار رسیده تاکنون هیچ فرد یا مقامی هیچگونه پیگیری در خصوص شرایط این عزیزان نداشته است. این درحالی است که یک روز بعد از حادثه یکی از کارگران به اسم عطا دارتاشی اهل روستای دویسه به دلیل جراحات سوختی زیاد فوت کردند و روز گذشته نیز یکی دیگر از کارگرهای حادثه انفجار به اسم محمد کریم محمدی فوت شد”.

هیچ مسئولی پیگیر وضعیت حادثه‌دیدگان نشد

این کارگر مریوانی که عضو انجمن صنفی کارگران ساختمان است، افزود: “با این شرایط موجود تاکنون هیچ مسئول دولتی و غیردولتی از شرایط این عزیزان حادثه دیده هیچ خبری نگرفته‌اند و این به دردهای بی‌شمار روحی و جسمی این عزیزان افزوده است. مضاف بر اینکه این کارگران دفترچه بیمه‌شان تمدید نشده و هزینه‌های بیمارستان برایشان سنگین است. طبق ارتباطاتی که داشتیم، دو نفر از آنها که ترخیص شده‌اند، مجبور شده‌اند چند میلیون تومان برای صورت‌حساب‌های بیمارستان بپردازند که این بار سنگین از تحمل خانواده‌های کارگران کم‌دارآمدی که نصف سال بیکار هستند، خارج است”.

کارفرمای این کارگران (مدیرعامل شرکت ایستک زریبار) پیش از این در تماس با ایلنا گفت: “این کارگران به دلیل انفجار کپسول گاز در محل سکونت خود دچار سوختگی شده‌اند و حادثه ربطی به شرکت ندارد”.

مرگ ۲ کارگر جوان بر اثر مسمومیت در منجیل‌آباد رباط کریم

به گزارش صداو سیما مورخ ۳ اسفند ۱۳۹۶، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان ۲ کارگر در دهستان منجیل آباد رباط کریم را گرفت.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی رباط‌کریم گفت: “پنج‌شنبه ۳ اسفند ماه ۴ کارگر جوان در کارگاه کارتن سازی واقع در منجیل آباد دچار مسمومیت شده بودند که ۲ نفر از آنان در دم جان سپردند و ۲ کارگر دیگر هم با تلاش ماموران اورژانس به بیمارستان رباط کریم منتقل شدند و نجات یافتند”.

سید رضا موسوی با بیان اینکه این کارگران برای گرم کردن خود با هیزم آتش روشن کرده بودند گفت : “از آنجا که محل استقرار این کارگران دودکش و منفذی برای خروج دود هیزم ها نداشت آنان دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شدند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید