خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۱ ساعت ۲۰:۴۶:۱۳

    خانه  > اعدام  >  جوان گیلانی با دو هفته مهلت از چوبه دار به بند بازگشت

جوان گیلانی با دو هفته مهلت از چوبه دار به بند بازگشت

خبرگزاری هرانا – یک زندانی محکوم به اعدام در زندان لاکان رشت، سحرگاه امروز با گرفتن مهلت دوهفته ای از اولیای دم از چوبه دار به بند بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، “نقی حیدری” زندانی محبوس در سالن هشت زندان لاکان رشت با اتهام “قتل” به قصاص محکوم شده است.

مادر این زندانی محکوم به قصاص ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “با وساطت معتمدین خانواده اولیای دم برای مدت دو هفته به ما مهلت دادن تا رضایت آنها را جلب کنیم. در غیر این صورت این حکم اجرا خواهد شد.”

گفتنی است که متهم وکیل ندارد و خانواده وی نیز توان پرداخت حق وکالت وکیل را نداشته اند و حتی در صورت رضایت خانواده شاکی به پرداخت دیه، توان مالی قابل توجهی ندارند.

دستگاه قضایی حکومت ایران در پاسخ به انتقادات جهانی در رابطه با سرانه بالای اعدام در ایران که آن را در زمره اولین کشورها در دنیا قرار می دهد مدعی است فارغ از اعدام های مجرمان مواد مخدر، عمده اعدام ها در ایران تحت عنوان قصاص صورت می گیرد و قصاص حقی است که خانواده مقتول دارد و حسب امور شرعی این دستگاه توانایی سلب این حق از اولیای دم را ندارد.

دفاعی که دستگاه قضایی از اعدام های تحت عنوان قصاص نفس در ایران می کند در واقع مسئولیت اجرای پرشمار اعدام ها در ایران را به جای برعهده گیری توسط قوای قضایی و اجرایی به گردن شهروندان می اندازد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید