خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  آخرین وضعیت زوج ایرانی-آمریکایی زرتشتی در زندان اوین

آخرین وضعیت زوج ایرانی-آمریکایی زرتشتی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – کارن وفاداری و آفرین نیساری زوج دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی زرتشتی در ششمین ماه از بازداشت خود هم‌چنان در زندان اوین به صورت بلاتکلیف نگهداری می شوند. خانم نیساری از حدود یک هفته قبل به بند نسوان (زنان) منتقل شده اما نگهداری همسر وی آقای وفاداری در بند ۲-الف و احتمالا در سلول انفرادی، ادامه دارد. این زوج تحت اتهام اولیه «جاسوسی» بازجویی شده اند اما هنوز دادگاهی برای آن‌ها برگزار نشده و اتهامات آنان رسما اعلام نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آفرین نیساری در تاریخ ۳۰ تیرماه ۹۵  و کارن وفاداری به فاصله چند روز در «فرودگاه» توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند.

این زوج دوتابعیتی از تاریخ بازداشت به بند ۲-الف سپاه زندان اوین منتقل شدند. آفرین نیساری از این مدت، ۴۸ روز را در سلول انفرادی گذرانده و سپس در تاریخ ۲۴ آذرماه به بند نسوان (زنان) منتقل شده است. اما همسر وی آقای وفاداری هم‌چنان در بند ۲-الف و احتمالا در سلول انفرادی نگهداری می شود.

خانم نیساری از زمان بازداشت تاکنون تنها یک مرتبه اجازه تماس تلفنی داشته است.

یک منبع آگاه از وضعیت این زوج با بیان اینکه پرونده آنها در دادسرای شهید مقدس اوین تحت رسیدگی است، در مورد اتهام اولیه آنان به گزارشگر هرانا گفت: “این زوج صاحب یک گالری و کارگاه هنرهای تجسمی مدرن هستند و به دلیل اینکه چندین سفارتخانه مشتری آنها بوده و به دلیل فروش کارها به بعضی از این سفارتخانه ها رفت و آمد داشته اند، به اتهام جاسوسی بازداشت شده اند.”

شایان ذکر است چندی پیش، کاته وفاداری، خواهر کارن فاداری، با انتشار نامه‌ای از دستگیری برادر و همسر برادرش توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داد و از آیت الله خامنه ای، رهبر ایران خواستار آزادی آنها شده بود. در نامه وی آمده بود که طی مدت بازداشت این زوج با «پاپوش دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی» مواجه بوده اند.

خواهر کارن وفاداری در این نامه توضیح داده که یک روز پس از بازداشت آنها، ماموران این دو را با دستبند به منزل مسکونی شان برده اند، آثار هنری را از در و دیوار منزل کنده اند، برخی را در حیاط خانه خرد کرده اند و برخی را توقیف کرده اند. پس از آن این دو را به گالریشان برده اند و پس از توقیف و شکستن برخی از آثار، گاری را مهر و موم کرده اند.

کارن وفاداری، فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ التحصیل رشته معماری از ایران است. خانواده وفاداری سه فرزند  دارد که هر سه در آمریکا زندگی می کنند. کارن وفاداری به همراه همسرش در منطقه ده ونک تهران زندگی می کنند و گالری هنری به نام «آن» را اداره می کنند که ماموران پس از بازداشت آنها، گالری را نیز مهر و موم کرده اند.

لازم به یادآوری است، بازداشت شهروندان خارجی به خصوص ایرانیانی که تابعیت مضاعف آمریکا را دارند بعضا متاثر از شرایط سیاسی بین دو کشور صورت میگیرد به طوریکه در آخرین رویداد همزمان با توافق اتمی بین دو کشور تعدادی از این شهروندان ایرانی-آمریکایی زندانی وجه المصالحه روابط بین دو کشور شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید