خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  چهار تجمع اعتراضی امروز برگزار شد

چهار تجمع اعتراضی امروز برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ کارگران صنایع چوب وکاغذ “چوکا”، شماری از کارگران ساختمانی شهر اهواز، حدود ۹۰ نفر از کارگران “فولاد و چدن دورود” و  کارگران کارخانه کاشی زرین خراسان در چارچوب مطالبات خود به تجمع و پیگیری اعتراضی دست زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در پی تشدید اعتراضات صنفی کارگران صنایع چوب وکاغذ «چوکا» صبح امروز جمعی از کارگران در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزد وحق بیمه مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کرده‌اند.

جمعی از کارگران از مجموع بیش از ۸۰۰ کارگر که در صنایع چوب وکاغذ چوکا اشتغال دارند، برای چندمین بار در ماه جاری در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزد و حق بیمه در سه ماه گذشته مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند دست‌کم طی یکسال گذشته کارفرمای صنایع چوب وکاغذ چوکا به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق و بیمه آنان را با تاخیر پرداخت کرده است. به همین دلیل کارگران مرتبا در این واحد صنعتی دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

آن‌ها با یادآوری اینکه پیش از این نیز در واکنش به بدقولی کافرما تجمع مشابهی را در روز شنبه (پنجم تیر ماه) مقابل درب کارخانه انجام داده بودند؛ افزودند: این تجمع که با حمایت خانواده‌های کارگران همراه بود در ‌‌نهایت منجر به درگیری کارگران با عوامل کارفرما شد.

براساس گزارش یکی از کارگران، در اجتماع صبح شنبه کارگران چوکا با مسدود کردن درب‌های ورودی کارخانه مانع ورود برخی مدیران کارخانه به محل کارشان شده‌اند.

به گفته وی، با بحرانی شدن وضعیت کارخانه صبح امروز دوشنبه اعضای شورای تامین استان جلسه‌ای را در محل استانداری برای بررسی وضعیت کارخانه و کارگرانش برگزار کرده‌اند. به همین دلیل اجتماع صبح امروز دوشنبه کارگران با وعده رسیدگی موقت خاتمه یافته است.

این کارگر در ادامه افزود: با گذشت بیش از ۷ روز از شروع ماه تیر هنوز کارفرمای صنایع چوب وکاغذ چوکا به وعده خود مبنی بر پرداخت حداقل بخش از مطالبات معوقه کارگران عمل نکرده است.

بر اساس گزارش یکی دیگر از کارگران؛ آنان دستمزد سه ماه جاری را به همراه حق بیمه از کارفرما طلب دارند.

به گفته وی، پیش از این مطالبات معوقه کارگران بیش از ۴ ماه به همراه حق اضافه‌کاری‌های سال ۹۴ بود که کارفرما اردیبهشت ماه سال جاری معوقات مربوط به سال ۹۴ را یکجا تسویه حساب کرد.

کارگران ساختمانی اهواز مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران ساختمانی شهر اهواز، صبح امروز (هشتم تیر ماه) در اعتراض به آنچه رکود بازار کار عنوان می‌کنند مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

منابع کارگری اهواز با اعلام این خبر گفتند: “تجمع امروز کارگران ساختمانی اهواز مقابل ساختمان استانداری خوزستان به دلیل رکودبازار کار وتصاحب بخش زیادی از مشاغل ساختمانی از سوی کارگران فاقد کارت مهارت انجام شده است”.

به گفته این منابع کارگری بخش زیادی از مشاغل ساختمانی از سوی کارگر های ساختمانی غیر مجاز که فاقد کارت مهارت هستند تصاحب شده است به همین دلیل  این کارگران با مشکل بیکاری روبرو هستند.

طبق اظهارات وی کارگران ساختمانی با تجمع مقابل ساختمان استانداری از مسئولان  خواستار رسیدگی به وضعیت شغلیشان شده اند.

کارگران فولاد و چدن دورود مقابل شرکت فارس خوزستان تجمع کردند

به گزارش ایلنا، در حدود ۹۰ نفر از کارگران «فولاد و چدن دورود» امروز صبح در اعتراض به عدم دریافت ۸ ماه مزد، مزایای مزدی و عیدی سال ۹۵ خود مقابل شرکت فارس خوزستان، مالک اصلی کارخانه تجمع کردند.

این کارگران که به نمایندگی از بیش از ۱۰۰ کارگر این شرکت هستند در تماس‌های جداگانه گفتند که از آبان سال گذشته تاکنون مزد و مزایای مزدی خود را دریافت نکرده‌اند و حق بیمه همگی آنها از آذر سال گذشته به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است. از این رو امروز مقابل شرکت فارس خوزستان، مالک اصلی کارخانه تجمع کردیم.

این کارگران اکثرا داری قراردادهای سه ماهه هستند و به صورت شرکتی کار می‌کنند. آنها می‌گویند که شرکت از ابتدی خرداد با آنها قرارد بسته اما تاریخ اتمام قرارداد را در متن قراردادها ذکر نکرده است.

کارگران تاکید دارند که مدیرعامل شرکت فولاد و چدن دورود سال گذشته بارها به آنها وعده داده بود که مطالبات آنها را پرداخت می‌کند اما پس از گذشت ۸ ماه هنوز به وعده خود عمل نکرده‌است.

کارگران فولاد و چدن دورود در سال‌های گذشته تجمعات اعتراضی گوناگونی را در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود برگزار کرده بودند. از جمله در سال ۹۳ به دنبال عدم دریافت دستمزد ۴ ماه (مهر، آبان، آذر و دی‌ماه) مقابل واحد اداری کارخانه تجمع کردند.

در آن زمان علت عدم دریافت دستمزد کارگران؛ رکود بازار فروش قطعات فولاد و چدن و بدهی‌های کلان این شرکت به شرکت‌های دیگر اعلام شده بود.

تجمع کارگران کارخانه کاشی زرین خراسان مقابل فرمانداری تربت حیدریه

به گزارش مهر، زمین گیر شدن کارخانه کاشی زرین خراسان در رکود بازار و بی توجهی و عدم حمایت از تولید مشکلات عدیده ای را بر سر راه تولیدکننده و نیروهای کارگر آن گذاشته است.

تجمع اعتراض آمیز کارگران کارخانه کاشی زرین خراسان مقابل فرمانداری تربت حیدریه و عدم نقدینگی باعث شده تا ۷ ماه حقوق معوق کارگران پرداخت نشود و این کارخانه از جمعه گذشته تعطیل شود.

در همین راستا، ظهر امروز بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه کاشی زرین خراسان در اعتراض به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق و مزایا مقابل فرمانداری تربت حیدریه تجمع کردند.

گفتنی است؛ اعتراضات کارگران در جهت خرید ۵۲ درصد سهام توسط یکی از متمولین شهرستان کار را سخت تر کرده و بر مشکلات کارخانه افزوده است.

متاسفانه هیچ یک از مسئولان شهر و کارخانه پاسخ دقیقی به کارگران نمی دهند و بالاخره تصمیم گرفتیم با تجمع مقابل فرمانداری صدایمان را به گوش دولتمردان برسانیم.

این چه گشایش پسابرجامی است که هر روز وضعیت معیشتی مردم بدتر می شود، بهتر است دولتمردان بازدیدی از کارخانه ها و کارگاههای تعطیلی یا رو به تعطیلی داشته باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید