خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  یک منبع آگاه: علت مشخص نشدن سرطان کلیه امید اعزام نشدن او به بیرون از زندان برای آزمایشات بود

یک منبع آگاه: علت مشخص نشدن سرطان کلیه امید اعزام نشدن او به بیرون از زندان برای آزمایشات بود

خبرگزاری هرانا ـ یک منبع آگاه به وضعیت امید کوکبی، دانشجوی نخبه دکتری فیزیک گفت که پس از اینکه پزشکان تشخیص داده اند که او دارای توموری در کلیه‌اش است امید برای مداوا همچنان در بیمارستان تحت نظر حضور دارد. این منبع به کمپین گفت که «علت تاخیر در تشخیص سرطان کلیه امید، اعزام نشدن او به بیرون از زندان برای معاینه و آزمایشات بود.»

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این منبع آگاه به وضعیت پرونده امید کوکبی با اظهار اینکه با تشخیص به موقع از پیشرفت بیماری او می توانست جلوگیری شود به کمپین گفت: « علت مشخص نشدن سرطان کلیه امید اعزام نشدن او به بیرون از زندان برای معاینه و آزمایشات بود. مثلا اگر اولین بار در آبان نود که سنگ دفع کرد پس از خونریزی و درد ناشی از دفع به بیرون اعزام می شد طبیعتا و طبق روال معمول مورد سونوگرافی قرار می گرفت. حتی یک عکس سونو وجود تومور را نشان می دهد. امید بارها بابت درد کلیه یا درد شکم به بهداری زندان مراجعه کرده بود.»

او افزود: «در مورد عکس سونو که به خاطر سنگ کلیه گرفته شده به طور کاملا اتفاقی متوجه وجود این تومور بزرگ شدند. ایشان مدتی منتظر انتقال به بیمارستانی با بخش اورولوژی بود که مورد موافقت قرار نمی گرفت. پزشکان زندان نیز بدون حتی معاینه فقط مسکن برای او تجویز می کرده اند. این بار دوم مراجعه ایشان به بیمارستان است. حدود یک هفته پیش سرطان امید مشخص شد و تمامی کلیه راست درگیر تومور سرطانی شده است.»

امید کوکبی، نخبۀ ایرانی ۳۰ ساله، فارغ التحصیل دانشگاه شریف ودانشجوی مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تگزاس آمریکا در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱  در فرودگاه امام خمینی هنگام ترک کشور بازداشت شد. وی پس از بازداشت  مدت ها در انفرادی بود و خانواده و وکیلش امکان تماس با او را نداشتند. او پس از ۱۵ ماه بازداشت موقت در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی در روز یکشنبه ۱۴ مه ۲۰۱۲ به اتهام ارتباط با دول متخاصم (آمریکا) به ده سال حبس محکوم شد. وکیل او در سال ۱۳۹۳ تقاضای اعادی دادرسی برای نقض حکم ده سال حبس را داد با این حال مجددا شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر حکم ۱۰ سال حبس او را تایید کرد.

این منبع آگاه با اظهار اینکه امید کوکبی در این سالها در زندان بارها دچار درد کلیه بوده اما مسوولان اجازه انتقال او را به بیمارستان نمی داده اند و یا پس از انتقال به بیمارستان با یک معاینه سریع و پیش از انجام روال معمولی معاینات پزشکی و آزمایش ها او را به زندان بازمی گردانده اند به کمپین گفت: «اگر اولین بار در آبان ماه ۱۳۹۰ که امید سنگ کلیه دفع کرد پس از خونریزی و درد ناشی شدید پس از دفع کلیه به بیرون از زندان اعزام می شد طبیعتا و طبق روال معمولی که برای هر بیماری اتفاق می افتد او هم مورد سونوگرافی قرار می گرفت و سرطان مشخص می شد و امکان جلوگیری از بدخیم شدن تومور وجود داشت.»

این منبع آگاه گفت:‌ «وکیل به نمایندگی از طرف خانواده درخواست آزادی او را داده است.»

سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی، دانشجوی نخبه دکترای فیزیک روز شنبه ۲۸ فروردین ماه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا اعلام کرد موکلش در زندان اوین به سرطان کلیه مبتلا شده و «نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم» است. به گفته وکیل این زندانی او باید بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری هر چه سریعتر برای انجام امور پزشکی و عمل جراحی آزاد شود، در غیر این صورت تعلل در درمان باعث آسیب های جبران ناپذیری برای این زندانی جوان می شود.

این وکیل همچنین گفت علاوه بر ادله ها و مستندات داخل پرونده، اکنون موکلش با توجه به ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری شرایط آزادی را دارد. سعید خلیلی در توضیح این ماده می گوید: «هر گاه محکوم‌علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری یا تاخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشک قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می اندازد.» آقای خلیلی تاکید کرد که «اعمال این ماده بستگی به نظر دادگاه یا زندان ندارد» و باید بلافاصله صورت بگیرد.

سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت که موکلش طبق قانون بیش از دو سال است که شرایط و استحقاق برخورداری از آزادی مشروط را دارد با این حال هنوز و حتی با توجه به بیماری سرطانش آزاد نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید