خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  امید کوکبی مبتلا به سرطان کلیه است

امید کوکبی مبتلا به سرطان کلیه است

خبرگزاری هرانا ـ وکیل مدافع فیزیکدان جوان ایرانی که به حبس محکوم شده، از وضعیت موکل خود خبر داد و گفت که امید کوکبی به سرطان کلیه مبتلا شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، سعید خلیلی اظهار داشت: “متاسفانه پس از آزمایش‌ها و معاینه‌های متعدد در بیمارستان، عارضه کلیوی وی، سرطان کلیه (Renal Cell Carcinoma) از جهت وجود تومور بدخیم در کلیه راست وی، تشخیص داده شده است”.

به گفته خلیلی، کوکبی نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است که باید هر چه زود‌تر صورت پذیرد و هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد.

وکیل مدافع کوکبی افزود: “موکلم پیش از این نیز در مدت ۵ سال و ۳ ماهی که در حبس بود، چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است”.

خلیلی افزود: “اگرچه دیوانعالی کشور در رای صادره خود در تاریخ ۱۹/۷/۱۳۹۳ جرم انتسابی را فاقد مستندات کافی دانسته بود، اما در هر صورت این حکم در شعبه هم‌عرض (شعبه ۵۴) بدون التفات به مفاد رای دیوان، ابرام شد”.

او ادامه داد: “با توجه به اینکه او یک نابغه فیزیک و تنها جوان ایرانی دارای دکترای فیزیک لیزر در کشور است و در شرایطی که مقام رهبری دائما بر توجه به علم وتوسعه علمی تاکید می‌کنند و جای امثال کوکبی‌ها در دانشگاه و خدمت به توسعه علمی کشور است، اما اکنون این سرمایه علمی در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است. صرف‌نظر از کفایت ادله و مستندات ارائه شده در لوایح دفاعیه و نیز رای دیوان در اثبات بی‌گناهی او، اکنون علاوه بر اینکه طبق قانون بیش از دو سال است که شرایط و استحقاق برخورداری از ازادی مشروط را دارد و آقای جواد لاریجانی هم در اسفند۱۳۹۳ در گفتگویی با شبکه دوم تلویزیون جمهوری اسلامی وعده عفو و آزادی وی را داده بود، با کمال تعجب نمی‌دانیم چه دست‌هایی تاکنون مانع تحقق این همه راه‌ها برای آزادی ایشان شده‌اند”.

وکیل کوکبی تصریح کرد: “در عین حال هم علاوه بر آزادی مشروط اکنون ایشان بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری شرایط توقف اجرای حکم و آزادی را دارد. این ماده قانون می‌گوید «هرگاه محکومٌ‌علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد.» چنانچه در جرائم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکومٌ علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال می‌کند. و هرگاه حین اجرای مجازات، بیماری حادث شود و تعویق اجرای مجازات فوریت داشته باشد، قاضی اجرای احکام کیفری، ضمن صدور دستور توقف اجرای آن، طبق مقررات این ماده اقدام می‌‏کند”.

خلیلی تاکید کرد: “موکلم شرایط برخورداری از عفو رهبری سال جاری را دارند و اعمال این دو مورد اخیر یعنی اعمال ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری و عفو رهبری در حق زندانی الزامی بوده و بستگی به نظر دادگاه یا زندان ندارد، در هر صورت ادامه حبس ایشان علاوه بر مخاطرات جانی فاقد مجوز قانونی است، بنابراین به دلایل انسانی و اسلامی و اثبات عطوفت اسلامی و هم برای جلوگیری از خطرات احتمالی برای این سرمایه علمی و پیامدهای سوء آن از مقامات محنرم جمهوری اسلامی بویژه مسئولان محترم قوه قضاییه می‌خواهیم به وضعیت این جوان زندانی عنایت ویژه داشته و هرچه سریع‌تر تمهیدات آزادی وی را فراهم کنند”.

مطالب مرتـبط

یک نظر

  1. قبل ازهرچیزبعنوان یک ایرانی دردکشیده تاسف وتاثرخودراازاین واقعه تلخ ابرازمیدارم وارزومندم این دانشمندجوان که بدون هیچ گناهی دربندضحاک زمان سیدعلی مفلوک گرفتارامده واکنون به بیماری سرطان مبتلا شده هرچه سریعتربهبودی اش حاصل شود اما درکناررژیم جهل وجوروجنایت وفساد اخوندی من تمامی کشورهایی که با این حکومت سرکوبگروادمکش ووحشی وپدرخوانده تروریسم بین الملل بخاطرمنافع مالی واستراتژیکی خود سرسازش ومعامله وهمگرایی دارند را بعلت بی توجهی به حقوق بشروزندانهای مملواززنان ومردان ازادیخواه ومدافع حقوق کارگران وزحمتکشان وکودکان کاروحقوق بشروعقیدتی ومدنی ودانشجویان واستاتید دانشگاه وروزنامه نگاران وزنان محکوم میکنم وانها را شریک جرم حکومت اخوندی میدانم.امیداست این کشورها که خودرا بظاهرمدافع حقوق بشرمیدانند درعمل خود تجدیدنظرکنند وازحکومت تازیزادگان وحشی بخواهند تمامی زندانیان سیاسی وعقیدتی وفعالین درعرصه های مختلف سریعا اززندان ازادکنند زیرا این مسئولین جنایتکارحکومت اخوندی میباشند که بعلت قتل وغارت وترور وحمایت ازتروریست بین المللی باید دردادگاههای بی طرف محاکمه وبه سزای اعمال جنایتکارانه خودبرسند نه امثال امید کوکبی که تنها جرمش عدم همکاری درپروژه بربادرفته هسته ای با قاتلین وبروریست ها بوده است.

نظر بگذارید