خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۴, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ ساعت ۱۰:۳۵:۳۱

    خانه  > اقلیت های دینی  >  یک قبرستان در هر استان برای بهائیان

یک قبرستان در هر استان برای بهائیان

خبرگزاری هرانا ـ بر اساس تصمیم جدیدی که از سوی مقامات قضایی به بهائیان ابلاغ شده، از این پس هر فردی از این جامعه که فوت کند نه تنها نمی‌تواند در همان شهر به خاک سپرده شود بلکه برای دفن وی، خانواده‌اش باید به شهرهایی که مقامات مشخص کرده‌اند، مراجعه کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سحام، در این ابلاغیه به بهائیان ایران آمده است که “در هر استان شهری برای تدفین و خاک‌سپاری فوت شدگان آن‌ها در نظر گرفته شده و تنها می‌توانند در این شهرها قبرستان داشته باشند”.

تخریب قبرستان‌ها و خاک‌سپاری بهائیان در جمهوری اسلامی همواره یکی از مناقشات حکومت با این اقلیت بوده است، در شهرهایی هم‌چون تهران، اصفهان، یزد، سمنان، مشهد و شیراز قبرستان‌های بهاییان تخریب و در محل آن ساختمان سازی صورت گرفته است.

با این وجود بهائیان برای خاک‌سپاری متوفیان خود روی به بیابان‌های اطراف شهرهای محل سکونت خود آورده‌اند که در مرحله بعد نیز این قبرستان‌ها مورد حمله قرار گرفته و تخریب شدند. این در حالی بوده که بهاییان زمین‌های قبرستان خود را به صورت قانونی خریداری و آماده سازی و درخت کاری کرده‌اند.

با بالا گرفتن اعتراضات این جامعه و بازتاب‌های بین‌المللی آن، اخیرا مقامات جمهوری اسلامی برای حل این مشکل راه حلی را پیشنهاد کرده و آن را به اجرا گذارده‌اند.

براساس این طرح، بهائیان هر استان تنها می‌توانند در یک شهر آن استان که مشخص شده، اجساد مردگان خود را دفن کنند.

چندی پیش یکی از بهائیان مقیم سنندج که مادرش فوت کرده بود برای مدت دوهفته جنازه او را در یخچالی نگه داشت تا بتواند اجازه دفن او را در سنندج بگیرد.

اما پس از دو هفته مجبور شد برای دفن جسد مادر خود، وی را به شهرستان قروه انتقال دهد، یعنی چیزی بیش از ۱۶۰ کیلومتر دورتر از محل مرگ مادرش.

یکی از بهائیان در این‌باره گفت: “البته معلوم نیست که در آن شهرها با قبرستان‌های ما چه خواهند کرد”.

هرچند از نظر اعتقادی معتقدیم که هر فرد مرده را تنها باید در مکانی که حداکثر یک‌ساعت با محال وفاتش فاصله دارد، دفن کرد و این برخلاف اعتقادات‌مان است، اما چاره‌ای جز پذیرش دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه حکومت نداریم.

برخی دیگر از بهائیان می‌گویند: “این موضوع خیلی اهمیتی ندارد، مهم آن است که با ممنوعیت تحصیل و کاری که برای افراد و جوانان این جامعه ایجاد شده، آن‌ها به تدریج و در حالی که زنده هستند، کشته می‌شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید