خبرگزاری هرانا

    خانه  > زنان  >  قتل یک راننده با انگیزه ناموسی در مشهد

قتل یک راننده با انگیزه ناموسی در مشهد

خبرگزاری هرانا – دو مرد و یک زن که با همدستی یکدیگر راننده‌ای را در مشهد کشته بودند، پس از دستگیری و چند روز سکوت سرانجام اعتراف کردند که به انگیزه ناموسی مرتکب جنایت شده‌اند.

بنا به گزارش جام‌جم، رسیدگی به این پرونده پانزدهم مرداد امسال در پی شکایت خانواده‌ای مبنی بر گم شدن پسرشان که راننده تاکسی بود، در دستور کار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی مشهد قرار گرفت.

در تحقیق از این خانواده معلوم شد، مرد گمشده به قصد کار از خانه بیرون رفته و دیگر بازنگشته است و جستجوی آن‌ها برای یافتن وی بی‌نتیجه مانده و تلفن همراهش نیز خاموش است.

در حالی که کارآگاهان جستجوی گسترده خود را برای یافتن مرد گمشده آغاز کرده بودند، چند روز بعد ماموران انتظامی هنگام گشتزنی متوجه یک خودروی سواری شدند که در آن باز و بدون سرنشین کنار خیابان‌‌ رها شده بود.

ماموران با بررسی خودرو متوجه لکه‌های خون روی صندلی‌ها شدند.

بنابراین با استعلام از اداره پلیس راهنمایی و رانندگی معلوم شد خودرو متعلق به مردی است که چندروز پیش خانواده‌اش گم شدن او را به پلیس خبر داده‌اند. با انتقال خودرو به پارکینگ پلیس و شروع تحقیقات، معلوم شد فرد گمشده با یک زن تماس تلفنی داشته است.

با مشخص شدن هویت این زن، او به عنوان تنها مظنون پرونده تحت تعقیب قرار گرفت و با شناسایی خانه‌اش در یکی از محله‌های شهر، ماموران او را همراه مردی که می‌گفت شوهرش است، دستگیر کردند.

با انتقال این زن و شوهر به پلیس آگاهی مشهد، آن‌ها در بازجویی مقدماتی عنوان کردند با راننده گمشده آشنایی ندارند و از سرنوشت او بی‌خبر هستند.

در پی اظهارات متناقض متهمان، تحقیق در این باره ادامه پیدا کرد تا این‌ که کار‌شناسان بررسی صحنه جرم پلیس آگاهی اطلاعاتی را در اختیار کارآگاهان جنایی قرار دادند که نشان می‌داد لکه‌های خون به دست آمده در خودرو با گروه خونی مرد گمشده مطابقت دارد.

با به دست آمدن این اطلاعات، فرضیه کارآگاهان جنایی مبنی بر اینکه مرد راننده به قتل رسیده است، قوت گرفت.

بنابراین زوج متهم بار دیگر بازجویی شدند و این بار اعتراف کردند مرد راننده را کشته و جسدش را درون چاهی در منطقه گلمکان در حوالی شهر انداختند. اما آن‌ها درباره انگیزه خود از جنایت سکوت کردند.

در پی اعتراف متهمان، کارآگاهان جنایی به محل‌‌ رها کردن جسد عزیمت کردند، اما به دلیل عمیق بودن چاه از سازمان آتش‌نشانی کمک خواستند، و سرانجام ماموران آتش‌نشانی جسد ملحفه پیچ شده مرد راننده را خارج کردند که با هماهنگی قضایی به پزشکی قانونی انتقال یافت.

زن و شوهری که عاملان جنایت بودند دوباره بازجویی شدند تا اینکه دو روز پیش اعتراف کردند به انگیزه مسائل ناموسی راننده را کشته‌اند.

زن متهم با اشاره به نحوه جنایت گفت: مدتی پیش به عنوان مسافر سوار خودروی مقتول شدم. به طور اتفاقی چند بار دیگر او را دیدم و اختلاف با شوهرم باعث شد ارتباطی بین ما شکل گیرد. پس از آن هرازگاهی همدیگر را ملاقات می‌کردیم و ارتباط پنهانی داشتیم.

وی اضافه کرد: وقتی شوهرم پی به این رابطه برد، بشدت کتکم زد و خواست هر طور شده با مرد غریبه قرار ملاقات بگذارم تا او را تنبیه کند. متهم افزود: روز حادثه هنگام ملاقات با مرد راننده، شوهرم همراه مردی که آشنایمان بود به محل قرار آمد. آن‌ها با او درگیر شدند و وی را با چاقو کشتند.

متهم یادآور شد: با اطمینان از مرگ مرد راننده، جسد او را درون ملحفه قرار داده و به چاه انداختیم. قرار شد راز جنایت میان ما سه نفر پنهان بماند تا پس از مدتی خانه‌مان را تغییر بدهیم و به مکان دیگری برویم؛ اما پلیس دستگیرمان کرد.

در پی اعتراف متهم، شوهرش نیز اعتراف کرد راننده را به انگیزه ناموسی کشته است.

در این مرحله مردی که با آن‌ها در ارتکاب جنایت، انتقال جسد و انداختن آن به درون چاه همکاری داشت، تحت تعقیب قرار گرفت. در ادامه جستجو، سومین متهم پرونده نیز روز گذشته دستگیر شد و با انتقال این متهم به پلیس آگاهی او در بازجویی به همدستی در جنایت با دو متهم بازداشت شده اعتراف کرد.

بنا بر این گزارش، هر سه متهم از سوی قاضی شاکر روانه زندان شدند. تحقیقات تکمیلی از متهمان ادامه دارد تا بزودی آن‌ها با انتقال به محل جنایت صحنه حادثه را بازسازی کنند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید