خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۱, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۳/۲۴ ساعت ۱۷:۴۴:۱۵

    خانه  > کودکان  >  محرومیت ۱۱۵ هزار کودک افغان از تحصیل در ایران

محرومیت ۱۱۵ هزار کودک افغان از تحصیل در ایران

خبرگزاری هرانا – از مجموع ۴۰۰ هزار کودک افغان ساکن در ایران، ۱۱۵ هزار کودک افغان، از تحصیل محروم هستند.

به گزارش روزنامه شرق، امروز چهارشنبه ۲۴ خرداد، گزارش داد، هم اکنون، از میان ۴۰۰‌ هزار کودک افغان ساکن در ایران تنها ۲۸۵‌ هزار نفر به‌شکل رسمی تحصیل می‌کنند و ۱۱۵ هزار کودک افغان دیگر از تحصیل در مراکز رسمی آموزشی ایران محروم هستند.

فاطمه اشرفی، مدیر انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی)، در یک نشست خبری، در آستانه روز جهانی پناهنده، یکی از دلایل بازگشت دوباره مهاجران افغان به افغانستان را موج منفی موجود در جامعه ایران علیه مهاجران افغانی ساکن ایران، دانست.

وی گفت: “فشار روانی مهاجران افغان ساکن ایران پس از بازگشت به افغانستان سبب می‌شود که امکان ادغام اجتماعی مناسب با جامعه خود را نداشته باشند.”

اشرفی با بیان این که “رسانه‌های ملی افغانستان در اقدامی هماهنگ و هدفمند به تبلیغات علیه ایران می‌پردازند” افزود: “رفتارهای نامناسب برخی از ایرانیان با مهاجران افغان در این موضوع، بی‌تأثیر نبوده است.”

وی به سخنان تقی شفیعی، مدیرکل اتباع خارجی استان مازندران، درسال جاری، پیرامون مصوبه اخراج تبعه افغان از این استان اشاره دارد.

شفیعی این مصوبه را “فرصتی طلایی برای پاک‌سازی استان مازندران از اتباع بیگانه” دانسته و حضور افغان‌ها در مازندران را یک “تهدید” عنوان کرده بود.

برپایه این مصوبه، به تمام شهروندان افغان تا تاریخ سی‌ام خردادماه فرصت داده شده است استان مازندران را ترک کنند.

در روزهای نخست سال جاری، نیز، خبرگزاری شهر اصفهان (ایمنا)، به نقل از احمدرضا شفیعی، مسئول کمیته انتظامی ستاد سفرهای نوروزی این شهر، گزارش داد در روز سیزده به‌در، برای “ایجاد امنیت و تأمین رفاه بازدیدکننده‌ها” از ورود شهروندان افغان به پارک صفه جلوگیری خواهد شد.

فاطمه اشرفی در ادامه بر “ضرورت تغییر نگاه عموم مردم جامعه نسبت به مهاجران افغان و نادیده نگرفتن آن‌ها” تأکید کرد.

خبرگزاری مهر ۱۲ خردادماه جاری گزارش داد، سازمان سنجش آموزش ایران به دلیل ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی، تعدادی از رشته‌های تحصیلی را برای داوطلبان اتباع غیرایرانی به‌ویژه اتباع افغان در دو کنکور کار‌شناسی ارشد و دکترای تخصصی سال ۹۱، ممنوع اعلام کرد.

سازمان عدالت برای ایران روز سه‌شنبه، ۱۶ خردادماه جاری گزارش جامعی از نقض حقوق افغان‌ها در ایران را به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران تسلیم کرد.

در این گزارش با تأکید بر محرومیت افغان‌های مقیم ایران از بسیاری از حقوق اولیه انسانی در زمینه بهداشت، کسب و کار و آموزش، از احمد شهید خواسته شده است که دولت ایران را وادار سازد به کمپین گسترده خود علیه پناهندگان افغان پایان دهد.

دولت ایران، پس از سال ۲۰۰۱ با اجرای طرح سرشماری و روشن شدن دقیق شمار افغان‌ها و صدور کارت‌هایی موسوم به “طلایی”، سعی در نظارت و کنترل زندگی آن‌ها داشته است.

برپایه آمارهای رسمی، بیش از یک‌میلیون و نیم پناهنده افغان به‌شکل رسمی و بیش از دو و نیم‌میلیون نفر به‌صورت غیررسمی و غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند.

بسیاری از این مهاجران، به دلیل نداشتن کارت اقامت قانونی، از حق کار و استخدام‌های قانونی در ایران محروم‌ هستند.

برپایه مادۀ ۲۲ پیمان حقوق کودک که ایران از سال ۱۳۷۳ آن را پذیرفته است، کشورهای عضو، باید کودکان متقاضی پناهندگی را حمایت کنند.

با این وجود، کودکان افغان، نمی‌توانند از مزایای تحصیل رایگان استفاده کنند و حتا برای تحصیل در مدارس دولتی نیز باید شهریه پرداخت کنند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۲۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که از آموزش و پرورش بهره‌مند شود. آموزش و پرورش، و دست کم آموزش ابتدایی و پایه باید رایگان باشد.
•    ماده ۲۸ کنوانسیون حقوق کودک: حق‌ کودک‌ را نسبت‌ به‌ آموزش‌ و پرورش‌ باید به رسمیت‌ شناخت.
•    بند ۱ ماده ۱۳ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: به رسمیت شناخته شدن حق‌ هر کس‌ به‌ آموزش‌ و پرورش‌ ضروری ست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید