خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ عدم رعایت تفکیک جرایم در مورد سریر صادقی شهروند بهایی

هرانا؛ عدم رعایت تفکیک جرایم در مورد سریر صادقی شهروند بهایی

خبرگزاری هرانا – سریر صادقی شهروند بهایی که در کرج بازداشت و پس از ۳۸ روز به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد، اکنون در بند ۱۰ این زندان و در بین زندانیان خطرناک نگهداری می‌شود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، سریر صادقی شهروند بهایی که در فروردین ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت و پس از گذشت ۳۸ روز به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود در بند ۱۰ این زندان بدون رعایت تفکیک جرایم و در بین زندانیان عادی و محکومین به اعدام و ابد نگهداری می‌شود. وضعیت این بند از نظر بهداشتی اصلا مناسب نیست و بیماران مبتلا به ایدز و هپاتیت نیز در این بند نگهداری می‌شوند.

 

گفتنی‌ست، دادگاه انقلاب شیراز تاکنون از تبدیل قرار بازداشت ۴ زندانی بهایی در زندان عادل آباد شیراز به وثیقه امتناع کرده است و پاسخگوی خانواده‌های ایشان نمی‌باشد.

این در حالی است که، تا تاریخ ۱۳ خرداد ماه نیما دهقان و فرید عمادی ۱۲۰ روز بازداشتشان تمام می‌شود، هومن زارعی ۱۰۰ روز و سریر صادقی ۱۸ خرداد ماه ۶۰ روز بازداشت را به اتمام می‌رساند.

برسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۸ کنوانسیون حقوق زندانیان: دسته‌های مختلف از زندانیان باید در زندانهای جداگانه و یا بخش‌های متفاوت از زندان نگهداری شوند.

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

· ماده ۸ کنوانسیون حقوق زندانیان: دسته های مختلف از زندانیان باید در زندانهای جداگانه و یا بخش های متفاوت از زندان نگهداری شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید