خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۰, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۹/۳۰ ساعت ۱۴:۴۶:۵۰

    خانه  > کارگران  >  تجمع کارگران ریسندگی خاور رشت مقابل استانداری

تجمع کارگران ریسندگی خاور رشت مقابل استانداری

خبرگزاری هرانا – حدود سی تن از کارگران کارخانه ریسندگی خاور رشت، صبح روز سه شنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۰ در مقابل استانداری گیلان تجمع نموده و خواستار رسیدگی به مطالبات معوقه خود شدند.

کارگران با در دست داشتن پارچه نوشته‌ای بزرگ که در آن ذکر شده بود: “در سال جهاد اقتصادی، کارخانه ریسندگی خاور رشت بلاتکلیف مانده است و ما کارگران خواستار دریافت ۶ ماه حقوق معوقه خود هستیم و حتی تامین اجتماعی نیز دفترچه‌های درمانیمان را اعتبار نمی‌زند”، قصد داشتند این نوشته را جلوی درب استانداری نصب نمایند که با ممانعت نیرو‌های حراست مواجه شدند.

بنا بر گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، ساعت ۱۲ ظهر معاون استاندار در میان کارگران حضور یافت و با وعده پرداخت مطالبات معوقه تا یک هفته دیگر، تجمع به پایان رسید.

قابل ذکر است که این کارگران تاکنون چندین بار در مقابل استانداری تجمع نموده و خواستار مطالبات خود شدند. در حال حاضر این کارخانه حدود ۵۰ کارگر رسمی دارد.

کارگران عنوان نموده‌اند با توجه به اینکه نخ تولیدی در این کارخانه کیفیت بسیار بالایی داشته و مقدار تولید آن هم بالا بوده است، جای تعجب می‌باشد از اینکه چرا این کارخانه تعطیل گشته و کارگران آواره و بی‌نان شده‌اند.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بخش د ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: استراحت‌ ـ فراغت‌ و محدودیت‌ معقول‌ ساعات‌ کار و مرخصی‌ ادورای‌ با استفاده‌ از حقوق‌ و همچنین‌ مزد ایام‌ تعطیل‌ رسمی کارگران‌ به رسمیت شناخته شود.
  • بخش الف ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: اجرتی که‌ لااقل‌ مزایای‌ کافی‌ برای‌ کارگران و خانواده‌شان‌ طبق‌ مقررات‌ این‌ میثاق، محیا می‌کند؛ ‌به رسمیت شناخته شود.
  • بند ۱ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه برگزیند، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی‌کاری حمایت شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید