خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ دو تن از فعالین سیاسی تبریز به ۳۶ ماه حبس محکوم شدند

هرانا؛ دو تن از فعالین سیاسی تبریز به ۳۶ ماه حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از فعالین سیاسی، مهندس آیت مهرعلی بگلو و دکتر لطیف حسنی از سوی دادگاه انقلاب به ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تبریز، این دو فعال سیاسی در آستانه یکم خرداد سال ۸۹ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل شدند و پس از ۹ ماه حبس و با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.

این فعالین سیاسی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی، تشکیل گروه غیرقانونی و جاسوسی مورد محاکمه قرار گرفته بودند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۴ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد که برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد و یا به اتحادیه‌های موجود بپیوندد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • بند ۱ ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق اجتماع آزادانه با دیگران دارد از جمله حق تشکیل سندیکا (اتحادیه های صنفی) و الحاق به آن برای حمایت از منافع خود.
  • بخش الف ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ اینکه‌ به‌ منظور پیشبرد و حفظ‌ منافع‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ خود با رعایت‌ مقررات‌ سازمان‌ ذیربط‌ مبادرت‌ به‌ تشکیل‌ اتحادیه‌ نماید و به‌ اتحادیه‌ مورد انتخاب‌ خود ملحق‌ شود، بایستی به رسمیت شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید