خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ۱۷ سال حبس برای راه اندازی گروه مطالعه تاریخ و هواداری از نهضت آزادی

۱۷ سال حبس برای راه اندازی گروه مطالعه تاریخ و هواداری از نهضت آزادی

خبرگزاری هرانا – دو تن از علاقه مندان نهضت آزادی به حبس و زندان محکوم شدند.

به گزارش «میزان خبر»، قاضی پیر عباس روز گذشته حکم شش سال حبس آرش نجبایی را به اتهام های “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت با تشکیل و راه اندازی گروه مطالعه تاریخ” و “تبلیغ علیه نظام” ابلاغ کرد.

آرش نجبایی یکم اسفند سال گذشته پس از احضار به دفتر پیگیری‌های وزارت اطلاعات بازداشت شد و حدود دو ماه را در زندان اوین گذراند.

آرش نجبایی ۲۸ ساله ساکن تهران، فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد قزوین و کار‌شناسی ارشد مدیریت آی تی از دانشگاه علوم تحقیقات تهران است.

در همین حال مسعود صادقی به حکم قاضی مقیسه به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

این علاقه‌مند نهضت آزادی ایران به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام‌های «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت با تشکیل و راه اندازی گروه مطالعه تاریخ»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به شش سال حبس و به «اتهام توهین به رییس دولت دهم» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

مسعود صادقی بعد از تظاهرات ۲۵ بهمن سال گذشته بازداشت شد و حدود دو ماه را در زندان گذراند.

در روزهای اخیر جعفر گنجی و آرش نجبایی هم به ۱۱سال زندان محکوم شده بودند و در مجموع این سه تن از علاقه مندان نهضت آزادی ایران به ۱۷ سال حبس محکوم شده‌اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید