خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  ستاره دار شدن یکصد داوطلب کنکور مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

ستاره دار شدن یکصد داوطلب کنکور مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

خبرگزاری هرانا – روزنامه توقیف شده “روزگار” دیروز از ستاره‌ دار شدن یکصد دانشجوی دیگر و تشدید اعمال محدودیت‌های گزینشی در دانشگاه آزاد خبر داد.

به گزارش دانشجونیوز، مریم بابایی در گزارشی در این روزنامه نوشته است که “روز یک شنبه مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در خیابان پاسداران مملو از دانشجویانی بود که به شکل‌های مختلف به نتایج آزمون کارشناسی ارشد این دانشگاه اعتراض داشتند. ” در ادامه گزارش آمده است که “بیش از ۱۰۰ نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد موفق به عبور از سد گزینش این دانشگاه نشدند” و این دانشجویان “وقتی با مشخصات داوطلبی به سایت دانشگاه آزاد مراجعه می‌کنند، هیچ کارنامه‌ای و رتبه‌ای برای آن‌ها به نمایش درنمی آید.”

متن این گزارش به شرح زیر است:

بیش از ۱۰۰ نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد موفق به عبور از سد گزینش این دانشگاه نشدند.

به گفته مسوولان مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل اینکه هیات گزینش دانشجو هنوز اسامی یکسری دانشجویان را تایید نکرده است هیچ کارنامهای برای این داوطلبان در سایت این دانشگاه نمایش داده نمیشود. روز گذشته مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در خیابان پاسداران مملو از دانشجویانی بود که به شکلهای مختلف به نتایج آزمون کارشناسی ارشد این دانشگاه اعتراض داشتند. در این میان مشکل تعدادی از این دانشجویان به هیات گزینش دانشجو برمیگشت. این افراد وقتی مشکل خود را با مسوول اولین باجه رسیدگی به شکایات دانشجویان مطرح میکردند، به سمت باجهای هدایت میشدند که مسوول آن لیست بلندبالایی از اسامی افرادی را داشت که به گفته خودشان متخلفانی هستند که هیات گزینش دانشجو، هنوز اسامی آنها را به مرکز آزمون نداده است.

این دانشجویان وقتی با مشخصات داوطلبی به سایت دانشگاه آزاد مراجعه میکنند، هیچ کارنامهای و رتبهای برای آنها به نمایش درنمیآید. به این افراد تنها در پیغامی گفته میشود داوطلبی با چنین مشخصاتی وجود ندارد. روز گذشته وقتی اسامی این افراد در لیست چندصفحهای مسوول باجه پیدا میشد، فرم متفاوتی به آنها داده میشد و از آنها خواسته میشد هفته دیگر به مرکز آزمون مراجعه کنند. اعمال گزینش در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در حالی است که در چند سال گذشته دانشجویانی که با وجود دارا بودن رتبه و نمرههای بالا در گزینش دانشگاههای دولتی رد میشدند، برای ادامه تحصیل در کنکور دانشگاه آزاد شرکت میکردند.

اما روند “مردود علمی” عنوان شدن و نمایش پیغام “داوطلبی با مشخصات زیر وجود ندارد” که در چند سال اخیر در مورد دانشجویانی که به نحوی در گزینش دانشگاههای دولتی رد میشدند، اعمال میشد، امسال به شکل پررنگتری در مقایسه با سالهای قبل به کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم کشیده شد. مسوولان دانشگاه آزاد از جمله کریم زارع اما در مورد این روند اظهار بی اطلاعی میکنند. یکی از افرادی که صبح روز گذشته برای پیگیری مشکل خود به مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کرده بود در گفتوگو با روزنامه “روزگار” با بیان اینکه با وجود دارا بودن رتبه تکرقمی علوم سیاسی کنکور کارشناسی ارشد در گزینش دانشگاه دولتی رد شد، میگوید: وقتی در کنکور دانشگاه دولتی در گزینش رد شدم در کنکور دانشگاه آزاد شرکت کردم اما الان به من میگویند جزء لیست متخلفان قرار دارم و هیات گزینش اسامی ما را نفرستاده است.

این دانشجوی رشته علوم سیاسی ادامه میدهد: این مشکل برای من و چند نفر دیگر از دوستانم پیش آمده است و تنها فعالیت ما در دوران دانشجویی عضویت در انجمنهای دانشجویی دانشگاه بوده است. او میگوید: وقتی من به دلیل عضویت در انجمن های اسلامی دانشگاه جایی در دانشگاههای دولتی و آزاد کشورم ندارم برای ادامه تحصیل باید به کجا بروم. یکی دیگر از افرادی که اسم او در لیست رد گزینش شده های دانشگاه آزاد، توسط مسوول باجه مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسالمی پیدا و با ماژیک زرد لایت شد، میگوید: وقتی شماره داوطلبی را در سایت وارد میکنم، میگوید هیچ کارنامهای برای مشخصات زیر وجود ندارد.

این داوطلب که از دانشگاه اردبیل در رشته جغرافیای سیاسی در کنکور ارشد دانشگاه آزاد شرکت کرده است، میگوید هیچ فعالیت سیاسی نداشته و این مشکل برای او و چند نفر دیگر از دوستانش پیش آمده است. داوطلب دیگری که کارنامهای برای او به نمایش درنیامده و اسم او در لیست گزینش دانشگاه آزاد قرار دارد، میگوید سابقه هیچ گونه فعالیت سیاسی دانشجویی نداشته اما یکی از نزدیکان او چند وقتی در زندان اوین بازداشت بوده است. داوطلب دیگری در تماس با “روزگار” میگوید سابقه هیچگونه فعالیت سیاسی نداشته اما کارنامه او در سایت به نمایش در نمیآید.

توضیحی که مسوولان مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به این داوطلب داده اند این بود که اسم او جزء لیست متخلفان نیست و ممکن است به دلیل تعجیل در کار، کارنامه او در سایت قرار نگرفته باشد. نمایندگان مجلس اما نگاه متفاوتی به این موضوع دارند. تعدادی گزینش دانشجو را روند عادی میدانند و تعداد دیگری محروم کردن دانشجویان از ادامه تحصیل به دلایل فعالیت و عضویت در انجمنهای سیاسی را شایسته کشور نمیدانند.

روزگار با تاکید براینکه “گزینش امسال به شکل پررنگتری در مقایسه با سال‌های قبل به کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم کشیده شد” از قول حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده دلیجان و عضو اصولگرای مجلس هشتم نوشته “کسانی که به نحوی در مسائل سیاسی آتش بیار معرکه هستند و کسانی که نظام را متهم و برای آن ایجاد مشکل کرده‌اند، طبیعی است که جایی در دانشگاه‌های ما چه آزاد و چه دولتی ندارند.”

حجت الاسلام سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس، همچنین “ضمن دفاع از ستاره دار کردن دانشجویان” به روزنامه روزگار گفته “سلایق سیاسی از برکات نظام است اما براندازها و کسانی که در فتنه ۸۸ دخیل بودند فرق دارند.”

همزمان سعدالله نصیری از نمایندگان نزدیک به اصلاح طلبان محروم کردن دانشجویان از ادامه تحصیل را در ردیف “مسائل امنیتی و اطلاعاتی” بر شمرده و به روزنامه روزگار گفته وقتی “پای مسائل امنیتی و اطلاعاتی در مورد این افراد وسط می‌آید پیگیری و دخالت ما هیچ نتیجه‌ای ندارد.”

این در حالی است که مسولین دولت دهم مساله “ستاره دار شدن” دانشجویان را تاکنون تکذیب کرده اند.

امیر طاهرخانی دیگر عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از ستاره‌دار کردن دانشجویان گفته “محدود کردن دانشجویان از ادامه تحصیل به بهانه‌های مختلف زیبنده کشور و نظام ما نیست.”

روزنامه روزگار همچنین گزارش داده که علی عباس پور تهرانی فرد، ریس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی “معتقد است گزینش دانشجو در کشور ما از جنبه‌های مختلف دینی و مذهبی، اخلاقی و… امری عادی است و جزء مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.”

به نوشته این روزنامه، عباس پور تهرانی فرد به عنوان مثال از کسانی نامبرده که “ادیان رسمی کشور را نداشته باشند یا مشکل اخلاقی داشته باشند”، و تاکید کرده که چنین افرادی “نمی‌توانند استخدام شوند یا ادامه تحصیل بدهند.”

گفتنی است روزنامه “روزگار” چاپ تهران پس از ۱۶۳ شماره انتشار روز گذشته، ۱۴ شهریور ماه، به مدت دو ماه توقیف شد. این روزنامه “بر اساس اعلام جرم دادستان عمومی و انقلاب تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام و انتشار مسایل محرمانه کشور باستناد تبصره ۲ ماده ۵ قانون مطبوعات” توقیف شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید