خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۸۹, 23rd of April 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۹ ساعت ۲۰:۲۱:۱۰

    خانه  > اقلیت های دینی  >  درخواست دولت آلمان برای لغو احکام حبس بهاییان

درخواست دولت آلمان برای لغو احکام حبس بهاییان

خبرگزاری هرانا –  مارکوس لونینگ، ناظر دولت آلمان در امور مربوط به حقوق بشر و کمک‌های انسانی در وزارت امور خارجه آلمان، در باره حکم صادر شده برای ۷ شخصیت بهایی در اطلاعیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه آلمان صادر شده، چنین موضع گرفت:

«مجازات حبس برای شخصیت‌های بهایی در ایران ضربه دردناکی برای همه کسانی است که در جهت پاسداری از شأن انسانی و حقوق بشر در ایران تلاش می‌ورزند. بسیار تردید وجود دارد  که حین محاکمه این گروه حقوق اساسی قضایی رعایت شده باشند. از این رو من به تأکید از مقامات مسئول در ایران درخواست می‌کنم که حکم صادر شده دیروز را لغو کنند و زمینه برگزاری دادگاهی علنی و صالح را فراهم آورند. آزادی بیان و مذهب، رعایت حقوق اقلیت‌ها و برگزاری دادگاههای منصفانه جزو تعهدات بین‌ا‌لمللی‌ای به شمار می‌آیند  که ایران خود را موظف به رعایت آن کرده است.»

در اطلاعیه وزارت امور خارجه آلمان آمده است که دولت آلمان مدتهاست با نگرانی وضعیت بهاییان در ایران را نظاره می‌کند. این اطلاعیه می‌گوید که آلمان همراه با دیگر شریکان خود در اتحادیه اروپا بطور مداوم برای بهبود وضعیت بهاییان و نیز آزادی بیان و مذهب در ایران کوشیده است.

اتهام ۷ مسئول هماهنگی امور دینی بهاییان

مهوش ثابت از نیمه اسفندماه ۱۳۸۶ و فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم  از اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ بازداشت شده و در زندان به سر می‌برند.

در حالیکه به گفته دیان علایی، نماینده جامعه بهاییان در اروپا، این هفت نفر مسئولیت رسیدگی به امور دینی پیروان آیین بهایی در ایران را عهده‌دار بوده‌اند، دستگاه قضایی ایران آنان را به داشتن روابط با کشورهای خارجی، اقدام علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و افساد فی‌الارض متهم کرده است.

وکلای متهمان عبارت‌اند از: شیرین عبادی، مهناز پراکند، عبدالفتاح سلطانی و دکتر هادی اسماعیل‌زاده.

پیش از این چهار دادگاه برای رسیدگی به این پرونده برگزار شده بود. دو وکیل پرونده، مهناز پراکند و هادی اسماعیل‌زاده، در مصاحبه با دویچه وله اعلام کرده بودند که در دادگاه همواره اتهام‌هایی مطرح شده اما مدرکی برای اثبات آن عرضه نگشته است.

دویچه وله

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید