خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۸۹, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۲۰ ساعت ۱۳:۲۷:۳۱

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تفهیم اتهامات جدید به علی انجم‌روز روزنامه‌نگار و عضو سازمان ادوار در گیلان

تفهیم اتهامات جدید به علی انجم‌روز روزنامه‌نگار و عضو سازمان ادوار در گیلان

خبرگزاری هرانا – پرونده‌ی علی انجم‌روز، روزنامه‌نگار و عضو سازمان ادوار تحکیم در گیلان، به دلیل نقص پرونده از سوی قاضی دادگاه انقلاب این استان به بازپرسی شعبه‌ی اول این دادگاه، ارجاع داده شد تا اتهام جدید ” توهین به مقامات عالی جمهوری اسلامی” از طریق نگهداری کاریکاتور بر روی کامپیوتر شخصی‌اش به وی تفهیم شود.

انجم‌روز با اظهار تعجب از این اتهام جدید که در دو جلسه‌ی بازپرسی در هفته‌ی گذشته به وی تفهیم شده به بامدادخبر می‌گوید: «کاریکاتوری که از سوی قاضی توهین به یکی از مقام‌های عالی‌رتبه‌ی جمهوری اسلامی تلقی گردیده در تارنمای «روزآنلاین» منتشر شده که بی‌شک خود کاریکاتوریست آن باید پاسخگوی اثرش باشد. علی‌الظاهر بازپرس محترم شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب هم با در نظر گرفتن همین امر که من کارتونیست نیستم، کیفرخواستی در این ارتباط برای من صادر نکرد و پرونده بعد از حدود شش ماه که از بازداشت‌ام می‌گذرد به دادگاه بدوی ارجاع داده شد اما قاضی به این مساله ایراد گرفت! نمی‌دانم شاید تصور ایشان این بود که من کاریکاتوریست هم هستم.»

به گزارش بامداد خبر، این روزنامه‌نگار گیلانی ادامه می‌دهد: «در رایانه‌ی شخصی یک روزنامه‌نگار هر چه تصور کنید ممکن است پیدا شود. این را در دفاعیه‌ی مجدد نیز نوشتم و تاکید هم کردم شاید روزنامه‌نگاری تصویری مشابه این را ذخیره کند برای آنکه به نقدش بپردازد یا برای مثال یک فیلسوف یا مورخ اگر بخواهد به نقد اثر «سلمان رشدی» بپردازد باید نسخه‌ای از کتاب «آیات شیطانی» را تهیه کرده بارها آن را مطالعه کند تا قادر شود به نقدش بپردازد.»

انجم‌روز که در اسفندماه سال گذشته با هجوم ماموران اداره اطلاعات به منزلش و توقیف برخی مدارک شخصی و کامپیوتر و… دستگیر شده و سه هفته را در سلول انفرادی زندان ویژهِ اطلاعات رشت سپری کرده است، با اشاره به پنج بار احضارش به شعبه‌ی اول بازپرسی در اردیبهشت‌ماه خاطرنشان می‌کند: «هیچ چیز مطابق منشور حقوق بشر، که ایران حدود چهل و پنج سال قبل آن را امضا کرد نیست. وقتی دستگیرتان می‌کنند در همان جلسه‌ی اول می‌گویند که فکر وکیل را از سرت بیرون کن. در هر جلسه‌ای یک حرف شفاهی را که سال‌ها قبل در جمعی خصوصی زده و یا حتا نزده‌اید به رخ‌تان می‌کشند اگر با دوستان‌تان مکاتباتی داشته‌اید، به خصوص الکترونیکی، آن مکاتبات می‌تواند در هر جلسه بارها و بارها مثل پتک بر سرتان فرود آید در حالی که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی گشودن مراسلات فقط در «شرایط خاص» امکان پذیر است.»

وی ادامه می‌دهد: «منی که در پنج سال گذشته به خاطر دگراندیشی و خط سیاسی و سابقه‌ام از سر دولتی و مهرورزی دولت «مهرورزان» هر جا رفتم به طریقی اخراج شدم و حدود سه سال و نیم از پنج سال اخیر را خانه‌نشین بوده و هستم، چه اطلاعات ذی قیمت و محرمانه‌ای دارم که بخواهم به فلان دوستی که داخل یا خارج است انتقال دهم؟! دیدگاه من نسبت به وضع موجود هم نیاز به تفحص‌های پلیسی و اطلاعاتی اینچنینی ندارد. آنچه را که علنی در همه‌ی این سال‌ها گفته و نوشته‌ام نشان‌دهنده‌ی افکار و مکنونات ذهنی و قلبی‌ام است.»

انجم‌روز که در جریان انتخابات جنجال‌برانگیز سال گذشته، مسوولیت ستاد شهروند آزاد مهدی کروبی در گیلان را بر عهده داشت، در پایان خاطرنشان می‌کند که “آنچه در این سال‌ها بر او گذشته از خانه‌نشینی و دوبار دادگاهی شدن و زندان انفرادی در شب عید در حالی که همسرش باردار بوده در برابر رنج امثال زیدآبادی‌ها، مومنی‌ها، توکلی‌ها، هدایت‌ها، اسانلوها و صدها زندانی دیگر سیاسی در گوشه گوشه‌ی ایران، هیچ است.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید