خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه خواستار آزادی فوری هفده زندانی سیاسی شدند

فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه خواستار آزادی فوری هفده زندانی سیاسی شدند

روز گذشته دو سازمان حقوق بشری؛ فدراسیون بین المللی حقوق بشر (اف آی دی اچ) و سازمان جهانی ضد شکنجه (او ام سی تی)، در یک بیانیه مطبوعاتی مشترک خواستار آزادی هفده زندانی سیاسی شدند که در زندان اوین در اعتراض به وضعیت زندان از ۱۲ روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده اند.وضعیت جسمی این زندانیان هر روز وخیم تر می شود. در این بیانیه مطبوعاتی تاکید شده است که مقامات ایرانی طبق قوانین بین المللی موظف به تضمین سلامت و یکپارچگی جسمی و روانی این زندانیان هستند. تقاضای آزادی گروه هفده نفره زندانیان سیاسی که اعتصاب غذا کرده اند

پاریس، ژنو – ۱۳ مرداد ماه ۱۳۸۹- فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه امروز از دولت ایران خواستار آزادی فوری هفده زندانی سیاسی شدند که در اعتصاب غذا بسر می برند و در سلول های انفرادی در زندان اوین در تهران در بازداشت هستند.

طبق اطلاعات رسیده، هفده زندانی سیاسی در اعتراض به شرایط بازداشت خود از ده روز پیش دست به اعتصاب غذا زده اند. بیشتر اعضای این گروه از زندانیان، دانشجو و روزنامه نگارند. مجید توکلی دانشجو و یکی از این زندانیانی است که در روز ۱۶ آذر ماه ۱۳۸۸ پس از ایراد سخنرانی در دانشگاه امیر کبیر که در آن خواستار مقاومت علیه استبداد شده بود، بازداشت شد. مجید توکلی متعاقبا به ۸ سال زندان محکوم شد.

سایر زندانیان این گروه هفده نفره بهمن احمدی امویی؛ روزنامه نگار، حسین نوری نژاد؛ روزنامه نگار و عضو حزب سیاسی اصلاح طلب جبهه مشارکت ایران، عبدالله مومنی؛ دانشجو و سخنگوی سازمان اصلاح طلب ادوار تحکیم وحدت، علی پرویز؛ دانشجو، حمیدرضا محمدی؛ فعال سیاسی، جعفر اقدامی؛ فعال جامعه مدنی، بابک بردار؛ عکاس خبری، ابراهیم (نادر) بابایی؛ فعال جامعه مدنی و جانباز جنگ ایران و عراق، کوهیار گودزی, مدافع حقوق بشر و وب لاگ نویس، کیوان صمیمی؛ روزنامه گار، محمد حسین سهرابی راد؛ فعال سیاسی، ضیاء نبوی؛ دانشجو، علی ملیحی؛ دانشجو، مجید دری؛ دانشجو، غلامحسین عرشی و پیمان کریمی آزاد از شرکت کنندگان در تظاهرات هستند.

همه این زندانیان پس از اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ماه ۱۳۸۸ بازداشت شدند. برخی از این زندانیان بیش از یک سال است که در زندان اوین که مخوف ترین بازداشتگاه ایران است، بسر می برند. این هفده زندانی سیاسی در حال حاضر در سلول های انفرادی در بند ۳۵۰ زندان اوین در بازداشت هستند. سلول های انفرادی دو متر در دو متر که چراغ های آن بطور مداوم روشن است و افراد بازداشتی دراین سلول ها بطور مکرر و بی رحمانه بازجویی می شوند.

وضعیت سلامتی چهار نفر از این گروه هفده نفره بقدری وخیم بود که آن ها را موقتا به درمانگاهی منتقل کردند و پس از دریافت مراقبت های اولیه پزشکی دوباره به سلول برگردانده شدند. این چهار نفر همچنان در اعتصاب غذا بسر می برند. وضعیت جسمی اعتصاب کنندگان بسیار ضعیف است و هر روز ضعیف تر می شوند. خانواده این زندانیان از ملاقات با آن ها منع شده اند.

فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه از مقامات ایرانی خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این زندانیانی که در شرایط بد جسمی هستند و همچنین سایر فعالان و مدافعان حقوق بشری شدند که پس ازاعتراضات به انتخابات بطور ناعادلانه بازداشت شده اند. فدراسیون بین المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه همچنین یادآوری می کنند که ایران طبق قوانین بین المللی حقوق بشر بویژه میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که از امضا کنندگان آن است، موظف است که سلامت و یکپارچگی جسمی و روانی افرادی را که آزادی آن ها را سلب کرده است، بطور موثر تضمین کند.

علاوه بر همه این ها، مقامات ایرانی در رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر اسناد بین المللی حقوق بشر که جمهوری اسلامی ایران ان ها را امضا کرده است، باید به سرکوب خشونت بار و نقض شدید حقوق بشر علیه معترضین به انتخابات را پایان دهد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید