خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۹, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۳ ساعت ۱۴:۴۳:۳۱

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی ایران تیرماه ۱۳۸۹

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی ایران تیرماه ۱۳۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در تیر ماه است.

متن این گزارش به قرار زیر است: ۱تیر : ” نوراء نبیل زاده ” شهروند بهایی ساکن مشهد در حال اجرای برنامه موسیقی در یک پرورشگاه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد .منزل نامبرده نیز پس از آن مورد تفتیش قرار گرفت .

– پژمان روشنکوهی شهروند بهایی ساکن ساری که در ۴ خرداد ماه دستگیر شده بود در این روز به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شد .

– پنج شهروند مرد بهایی عضو گروه موسوم به ” یاران ایران ” ( مسئولین سابق اداری جامعه بهایی ایران ) به خانواده هایشان تلفنی اطلاع دادند که ملاقات ۳ تیر ماه انجام نخواهد شد و از این پس هر دو هفته یک بار ملاقات خواهد داشت .( دو عضو دیگر این گروه خانمها مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی ملاقات داشتند )

۲ تیر : خانه های قریب پنجاه خانوار بهایی در یک روستای دور افتاده در استان مازندران به نام ایول توسط افرادی خودسر و متعصب تخریب شد .این تخریب چندین روز ادامه یافت و طی این مدت از ورود بهاییان به روستا جلوگیری به عمل آمد . قابل ذکر است تاکنون مسئولین قضایی و انتظامی منطقه هیچ نوع برخوردی با این اقدام نکرده اند .

– سارا محبوبی ، فعال حق تحصیل و شهروند بهایی ساکن ساری طبق احضار قبلی خود را به پایگاه خبری اداره اطلاعات شهر مذکور معرفی و بازداشت شد .

– ورودی قبرستان بهاییان دراصفهان توسط اشخاصی ناشناس با چند کامیون خاک مسدود شد .

۳ تیر : ” ناهید قدیری ” شهروند بهایی ساکن مشهد پس از چهار ماه بازداشت در اداره اطلاعات مشهد برای سپری کردن محکومیت ۵ ساله به زندان وکیل آباد منتقل گردید .

۴ تیر : فخرالدین صمیمی شهروند بهایی ساکن ساری که در ۱۰ خرداد ماه بازداشت شده بود پس از ۲۵ روز به قید وثیقه آزاد شد .

۶ تیر : چند کامیون تفاله و آشغال ساختمان توسط عناصری ناشناس بر روی قبرهای گورستان بهاییان در بروجرد لرستان ریخته شد .

– در یک اقدام همزمان  بیش از ۲۵ سایت جامعه بهایی ایران از جمله سرویس خبری جامعه بهایی ، دنیای بهایی ، ورقا ( دانش آموزان بهایی ) و نقطه نظر فیلتر شدند .

– شهناز رنجبر از شهروندان بهایی قائمشهر مازندران که از ۱۷ خرداد ماه در بازداشت اداره اطلاعات بود پس از ۲۰ روز به قید وثیقه آزاد گردید .

۹ تیر : سوسن تبیانیان شهروند بهایی ساکن سمنان پس از احضار و معرفی خود به دایره اجرای احکام ، بازداشت و برای گذراندن محکومیت یک سال و نیم به زندان اوین تهران منتقل گردید .

– ماموران امنیتی به منزل احسان الله هوربد شهروند بهایی ساکن ساری هجوم آورده که پس از تفتیش منزل و پرس و جو از ساکنان منزل  محل را ترک نمودند در ضمن در همین روز احسان الله هوربد  به اداره اطلاعات احضار که پس از دو ساعت بازجویی آزاد شد .

– خانم ” نژلا نوع خواه ( عطائیان ) ” از شهروندان بهایی قائمشهر به اداره اطلاعات احضار که پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد .

– طی روزهای اخیر فهرستی از عینک سازان بهایی  کاشان ، آران و بید گل ( از توابع کاشان ) در سطح شهر پخش شد .

۱۶ تیر : طبق حکم دادگاه تجدید نظر ، سامان ثابتی شهروند بهایی ساکن قائمشهر به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد .

۱۹ تیر : ” وصال ممتازی ” دانشجوی بهایی دانشگاه بین المللی قزوین در رشته مهندسی کشاورزی پس از هفت ترم تحصیل و گذراندن ۱۲۴ واحد درسی هنگام امتحانات پایانی ترم هشت از این دانشگاه به دلیل اعتقاد به آئین بهایی اخراج شد .

۲۲ تیر : ” داور نبیل زاده ” شهروند بهایی ساکن مشهد پس از احضار به دایره اجرای احکام بازداشت و برای سپری کردن محکومیت ۵ ساله به زندان وکیل آباد مشهد منتقل گردید .

۲۳ تیر : ” هومن هوربد ” جوان بهایی ۱۸ ساله ساکن ساری به اداره اطلاعات احضار و بازداشت شد .

بار دیگر توسط چند کامیون بر روی قبرهای گورستان بهاییان در بروجرد خاک ریخته شد . طبق اطلاع بدست آمده این اقدام به دستور غیر مستقیم شهرداری صورت گرفته است .

۲۴ تیر : دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نامهای ” سیما رجبیان ” و ” نسرین قدیری ” پس از احضار به دایره اجرای احکام ، بازداشت و برای گذراندن محکومیت ۲ ساله به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شدند .

– اداره اماکن شهر شیراز با احضار تعدادی از کسبه بهایی این شهر اقدام به بازجویی از ایشان کرد .

۲۶ تیر : یک شهروند بهایی ساکن آبادان به نام هدایت الله رضایی توسط ماموران اداره اطلاعات پس از بازرسی منزلش ، بازداشت شد .

– ” پیمان کشفی نجف آبادی ” شهروند بهایی ساکن کرج که در ۲۵ خرداد ماه در دادگاه انقلاب تهران به اتهام عضویت در جمعیت غیرقانونی محاکمه شده بود طبق رای دادگاه به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد .

۲۷ تیر : یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام قوام الدین ثابتیان توسط ماموران اداره اطلاعات پس از تفتیش منزل ، بازداشت شد .

– مسئولان سردخانه بهشت رضا مشهد از تحویل جسد یک فرد بهایی به نام مرضیه غلامی به این بهانه که باید برای خدمات پول گزافی پرداخت شود ، خودداری کردند . قابل ذکر است کلیه خدمات مربوط به کفن و دفن اموات بهایی در مشهد از سال ۱۳۵۸ تاکنون  به عهده خود بهاییان بوده است .

– ماموران اداره اطلاعات بیرجند طی حکمی به بعضی از شعب بانکهای شهرمزبور مراجعه کرده و خواستار رؤیت گردش مالی و صورت حساب شهروندان بهایی بیرجند شدند .( این اقدام در حالی صورت گرفت که چند روز پیش از آن ماموران به محلهای کسب چند شهروند بهایی این شهر رفته و با پرس و جو به تفتیش در زندگی خصوصی این شهروندان پرداختند )

– سارا محبوبی پس از گذشت ۲۵ روز به قید وثیقه آزاد شد .

۳۰تیر : سلامت جسمانی رزیتا واثقی شهروند بهایی ساکن مشهد که بیش از ۴ ماه است در حبس انفرادی می باشد در آخرین ملاقات با خانواده اش بسیار وخیم گزارش شده است.

–  ” مشفق سمندری ” زندانی بهایی شهرستان بابل که در حال گذراندن محکومیت ۶ ماهه در زندان بابل بود ۲۲ روز قبل از اتمام دوران محکومیت آزاد شد .

۳۱ تیر : ” کاویز نوزدهی ” شهروند بهایی ساکن مشهد پس از احضار به دایره اجرای احکام ، بازداشت و برای سپری کردن دوره محکومیت دو ساله به زندان وکیل آباد مشهد منتقل گردید .

– گورستان بهاییان جیرفت ( استان کرمان ) توسط اشخاصی ناشناس با بولدوزر تخریب شد .

– هومن هوربد پس از یک هفته بازداشت با وثیقه ۱۰ میلیون تومانی آزاد شد .

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید