خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۰ ساعت ۱۸:۵۶:۴۵

    خانه  > سایر گروهها  >  کاری که در مورد مصطفایی صورت گرفته، گروگانگیری است

کاری که در مورد مصطفایی صورت گرفته، گروگانگیری است

محمد مصطفایی وکیل دادگستری، در شرایطی به سر می‌برد که همسر و برادر همسرش در اوین باید منتظر بمانند تا طبق خواسته برخی مقام‌های قضایی، او خودش را معرفی کند و محمد حسین آقاسی، دیگر وکیل دادگستری این کار را همان گروگانگیری، نامیده است.

آقای مصطفایی روز شنبه، در نامه‌ای به دادستانی تهران تاکید کرده، این کار قانونی نیست و این دو فرد خانواده‌اش را به ناحق و بر اساس«اصل شخصی‌بودن جرائم و مجازات‌ها به بند کشیده‌اند.»
بازداشت افراد خانواده‌ مصطفایی در حالی شکل گرفت که شنبه‌ دوم مردادماه، او خودش به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده و در مورد فعالیت‌هایش به سوالاتی پاسخ داده‌ بود.

آقای مصطفایی علاوه بر داشتن وکالت سکینه محمدی آشتیانی، زنی در آستانه حکم سنگسارکه حکم‌او فعلا معلق شده، در چندین موضوع دیگر حقوق بشری هم فعالیت داشته است.

گفت وگوی رادیو فردا با محمد حسین آقاسی به همین موضوع اختصاص دارد.

محمد حسین آقاسی: همیشه در انتظار شنیدن چنین خبرهایی یا وقوع این اتفاق برای خودمان هستیم. بنابراین واقعاً غیرمنتظره نیست. چون به انحاء مختلف برای من و همکارانم که در این گونه پرونده ها دخالت داریم، اخطارهای بدون نام می آید و یا اقداماتی صورت می گیرد که ما را نهی می کنند از گفت و گوی با رسانه ها و همچنین سعی می کنند منع کنند از حضور در پرونده هایی که جنبه سیاسی امنیتی دارد.

-در مورد برخوردی که الان با آقای مصطفایی شکل گرفته، آقای مصطفایی در نامه ای که خطاب به دادستان تهران نوشتند، اسم این روش را گروگانگیری گذاشتند. نظر شما در این مورد چیست؟

من فکر می کنم عنوان درستی باشد، اگر کسی مرتکب جرمی شده یا تحت تعقیب قرار بگیرد، اینکه دیگران را دستگیر کنند تا شخص خودش را معرفی کند، من فکر نمی کنم عنوان غیر از گروگانگیری بتوانیم برایش پیدا کنیم. یا آقای مصطفایی اگر هم تحت تعقیب هست، همسر یا فرزندانش یا کسان دیگر هیچ گناهی مرتکب نشده اند. اگر حتی بگوییم که آنها فراری داده اند، نباید آن افراد بازداشت شوند تا شخص خودش را معرفی کند. فراری دادن متهم یا مجرم اگر ثابت شود، مجازاتی دارد که با وثیقه باید طرف آزاد شود و برود در دادگاه محاکمه شود و اگر ثابت شد، تحت تعقیب قرار بگیرد.

-آقای آقاسی، شما تا به حال در کارهای کیفری که انجام می دادید با چنین موردی رو به رو شده بودید؟ سابقه دارد این موضوع برای شما؟

این که کسی را گروگان بگیرند، من تا به حال شاهد نبودم. ولی در گذشته دور برای افرادی که از دور می شناسم، می دیدم که اشخاصی به صورت خودسر در نهادهای قضایی یا انتظامی و امنیتی مرتکب این عمل غیرقانونی می شدند. اما این کار نمی تواند ادامه پیدا کند. اگر که اشخاصی دستگیر شده اند مقاومت کنند و دیگران هم پیگیری کنند، دادستان و سایر مقامات قضایی و دادسرای انتظامی قضات را، اگر خود قاضی ترتیب اثر نمی دهد، مطلع کنند و به صورت رسانه ای این موضوع را به اطلاع همگان برسانند، ناچار می شوند آنهایی که به صورت خودسر این اقدامات را مرتکب شده اند، دست از ادامه کارشان بردارند.

-این سئوال مطرح می شود که چرا آقای مصطفایی خودشان را معرفی نمی کند. ولی آقای مصطفایی در نامه ای که نوشته اند، خودشان جواب داده اند به این سئوال که: یکی اینکه این حرکت دستگاه قضایی مغایر با قانون هست و دوم اینکه باید رسماً احضار می شدند، نه اینکه با این روش درخواست شود که خودشان را معرفی کنند. شما از لحاظ قانونی چه جایگاهی برای این روش می بینید؟

مدتی هست که متاسفانه مقامات اجرایی پرونده های اطلاعاتی امنیتی و یا امنیتی قبل از اینکه حکم صادر شود، مشاهده می کنیم که به شکلی غیر قانونی و درواقع غیراصولی مرتکب فریب اشخاص می شوند که می خواهند با آنها صحبت کنند یا تعقیبشان کنند.

مثال بارزش خانم هنگامه شهیدی است که ایشان را فریب دادند به عنوان اینکه پرونده تو حل شده و بیایید که با شما صحبت کنیم. در صورتی که وقتی به اتفاق مادرشان مراجعه کرده بود، بازداشت کرده بودند و برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل کردند. آقای اولیایی فر از همکاران دیگر من هست که ایشان را هم اجرای احکام دادسرای انقلاب در رابطه با پرونده اش به عنوان اینکه می خواهند درباره پرونده دیگری با او صحبت کنند، احضارش کردند و با دستبند و ظاهراً شنیدم با پابند به زندان اوین اعزام کردند.

حرکاتی که باید اینها را تعقیب کرد و اگر دادسرای انتظامی در جریان امر قرار بگیرد، این عمل را مجرمانه تلقی می کند و قاضی یا هرکسی که این کار را کرده قابل تعقیب است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید