خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۹ مرداد ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۹ ساعت ۱۱:۵۲:۳۳

    خانه  > سایر گروهها  >  ایران باید از آزار و اذیت وکیلان دست بردارد

ایران باید از آزار و اذیت وکیلان دست بردارد

سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اعتراض به دستگیری فرشته و فرهاد حلیمی، اعضای خانواده محمد مصطفایی، وکیل دادگستری، از مقامات جمهوری اسلامی خواست که هر چه زودتر به تهدید و ارعاب وکیلان ایرانی پایان دهد.

دیده‌بان حقوق‌بشر با انتشار اطلاعیه‌ای در روز جمعه (۳۰ ژوئیه / ۸ مرداد) از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواست از آزار و اذیت خانواده محمد مصطفایی دست بردارند. سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر همچنین خواهان آزادی بدون قید و شرط فرشته حلیمی و فرهاد حلیمی، همسر و برادر همسر این وکیل دادگستری شد.

محمد مصطفایی تاکنون وکالت دست‌کم ۲۰ نوجوان محکوم به اعدام را برعهده داشته و همچنین پی‌گیر پرونده‌های حقوق‌بشری، همچون پرونده بهنود شجاعی و سکینه محمدی آشتیانی بوده است.

در حالی‌که هنوز از سرنوشت محمد مصطفایی، وکیل دادگستری، خبری در دست نیست، ماموران اطلاعاتی می‌کوشند با دستگیری همسر و برادر همسر مصطفایی امکان دستگیری محمد مصطفایی را فراهم کنند.

خانم محبوبه عباسقلی‌زاده در گفت‌وگویی با دویچه وله درباره دستگیری بستگان مصطفایی گفت: «شب ۲ تیرماه خانواده‌ی ایشان، یعنی خانم و برادر همسرشان، برای برداشتن ماشین خانوادگی‌شان که دم در بوده به دفتر مراجعه می‌کنند. یکی ماشین خانوادگی بوده و یکی هم ماشین خانم‌شان بوده است. می‌روند که این ماشین را از دم دفتر بردارند که همانجا هر دو را، یعنی خانم و برادر خانم‌شان را بازداشت می‌کنند و دوتا ماشین‌ها را هم توقیف می‌کنند. این‌ها را به زندان اوین می‌برند. دیروز آنها با خانواده تماس می‌گیرند و می‌گویند اتهامی که به ما تفهیم شده، معاضدت برای اخفای متهم یا کمک به فراردادن و مخفی کردن متهم بوده و اگر متهم خودش را به زندان معرفی نکند، این‌ها را آزاد نمی‌کنند.»

سارا لیا وایتسون، مسئول خاورمیانه دیده‌بان حقوق‌بشر گفت: «نهادهای قضایی ایران به هیچ دلیل مجاز نیستند که فرشته و فرهاد حلیمی را در بازداشت نگاه دارند.» وی تصریح کرد که «مقامات جمهوری اسلامی باید توضیح دهند که چرا این دستگیری نباید به عنوان گروگان‌گیری دولتی فهمیده شود؟»

ماموران دادسرای انقلاب مستقر در اوین، مصطفایی را در روز ۲ تیر برای ادای توضیحاتی احضار می‌کنند، اما پس از دوساعت بازجویی وی را آزاد می‌کنند. ماموران پس از چند ساعتی با دفتر وی تماس تلفنی می‌گیرند و خواهان مراجعه دوباره مصطفایی به اوین می‌شوند، اما وی را پیدا نمی‌کنند.

مصطفایی در وبلاگ شخصی خود نوشته است که پرسش‌اصلی ماموران دادسرای انقلاب مستقر در اوین بیش از همه درباره کمک‌های مالی به موکلان وی بوده‌است.

خانم عباسقلی‌زاده درباره انگیزه دستگیری بستگان مصطفایی افزود: «وکیل خانم آقای مصطفایی در زندان اوین با ایشان دیدار داشته و ایشان به وکیل‌شان گفته‌اند که به ما گفتند تا زمانی که محمد مصطفایی خودش را معرفی نکند، شما را آزاد نمی‌کنیم و در واقع به نحوی از خانواده‌ی آقای مصطفایی گروگان‌گیری کرده‌اند.»

دیده‌بان حقوق‌بشر تصریح می‌کند که فشار بر وکیلان ایرانی نه تنها برای انتقام‌گیری بوده، بلکه نهاد‌های دولتی خواهان قطع اطلاع‌رسانی از سوی آنان به جامعه هستند.

دیده‌بان حقوق‌بشر در اطلاعیه خود «از جامعه بین‌المللی خواسته است که از حقوق تمامی وکیلان ایرانی، همچون محمد مصطفایی حمایت کند، تا آنان در کمال آزادی و بدون تهدید و فشارهای دولتی بتوانند کار وکالت خود را پیش برند».

تاکنون تعداد زیادی از وکیلان به خاطر فعالیت‌های حقوقی خود از سوی نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی مورد بازداشت، تهدید و یا فشار قرار گرفته‌اند. از آن میان می‌توان به وکیلانی چون محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، شادی صدر، محمد سیف‌زاده، هادی اسماعیل‌زاده، منیژه محمدی، کامبیز نوروزی و محمد اولیایی‌فرد اشاره کرد.

 

منبع: دویچه وله

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید