خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  کلینتون بار دیگر خواستار آزادی سه‌ شهروند آمریکایی زندانی در ایران شد

کلینتون بار دیگر خواستار آزادی سه‌ شهروند آمریکایی زندانی در ایران شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی خواست که سه کوهنورد آمریکایی را که از یک سال پیش در ایران در بازداشت هستند، آزاد کند.

هیلاری کلینتون در بیانیه ای گفته است: «ما از ایران می خواهیم اقدام درست را انجام داده و اجازه دهد این سه آمریکایی به خانه و نزد خانواده خود برگردند.»
هیلاری کلینتون طی یکسال گذشته بارها از ایران خواسته است تا این سه شهروند آمریکایی را آزاد کند.

در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ ، نهم مرداد ۱۳۸۸، شین باور و جاشوا فتال، ۲۷ ساله، به همراه سارا شورد، ۳۱ ساله، به اتهام ورود غیرمجاز در منطقه مرزی ایران و عراق بازداشت شدند. این سه شهروند آمریکایی بعدا از سوی مقامات جمهوری اسلامی به جاسوسی متهم شدند.
این در حالی است که خانواده این سه کوهنورد آمریکایی با رد این اتهام می گویند آنها برای گردش به کردستان عراق رفته بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس خانواده‌های این سه کوهنورد آمریکایی روز جمعه در آستانه یکمین سال بازداشت فرزندانشان در مقابل دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک تجمع کرده‌اند.

طبق این گزارش دهها نفر در حمایت از این خانواده ها با در دست داشتن پلاکاردهایی به مناسبت یکمین سالگرد بازداشت سه کوهنورد آمریکایی در مقابل دفتر نمایندگی ایران در نیویورک تجمع کرده‌اند.

لورا فتال، مادر جاش، گفته است:«من فرزند بیگناهی دارم که به همراه دو دوست بیگناهش در زندان رنج می کشند. اکنون زمان ان فرا رسید که به خانه برگردند.»
لورا فتال می گوید فرزندش به همراه دو دوستش طی دوازده ماه گذشته در زندان زیر فشار روانی بسیار بدی قرار داشته اند.
سیندی هیکی، مادر شین باور، نیز بازداشت «سیاسی» و«نا عادلانه»  فرزندش را محکوم کرده است.
مادران این سه کوهنورد گفته‌اند از ماه مه (اردیبهشت) زمانی که با فرزندانشان در ایران دیدار داشتند، تا کنون خبری از آنها دریافت نکرده‌اند.

ایران در روزهای آخر اردیبهشت امسال به مادران این سه شهروند آمریکایی اجازه داد تا با سفر به ایران با فرزندان‌شان دیدار کنند.

 

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید