خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۸ مرداد ۱۳۸۹, 13th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۸ ساعت ۱۲:۳۵:۵۶

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ فشار مامورین امنیتی برای گرفتن تعهد کتبی از دو زندانی مسیحی در مشهد

هرانا؛ فشار مامورین امنیتی برای گرفتن تعهد کتبی از دو زندانی مسیحی در مشهد

خبرگزاری هرانا – دو زندانی مسیحی بازداشت شده در ۱۷ تیر ماه در شهر مشهد برای پذیرش تعهد کتبی از سوی ماموران وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، دو تن از شهروندان مسیحی که در تاریخ ۱۷ تیرماه سالجاری در یک اقدام از پیش تعیین شده توسط نیروهای امنیتی مشهد به همراه ۱۳تن از هم کیشان خود بازداشت شده بودند ، همچنان بدون تفهیم اتهام در اداره اطلاعات مشهد بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند .

 

این دو زندانی عقیدتی که تا کنون حاضر به پذیرش و امضاء فرم های تعهد کتبی ارائه شده از سوی بازجویان و ماموران اداره اطلاعات نشده اند اکنون تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفته اند .

گفتنی است، فرم های تعهد حاوی متنی است که شخص امضاء کننده با امضای آن می پذیرد ضمن انکار اعتقادات مسیحی خود از هرگونه فعالیت و حضور دراجتماعات و گردهمائیهای مسیحیان خودداری کند .

رضا ( استیفان) ۴۸ ساله که از خادمین یک کلیسای خانگی درمشهد است پس از دستگیری ایشان تاکنون تماسی با خانواده خود نداشته است وی به همراه احسان بهروز ۲۳ ساله و دانشجوی رشته مدیریت دانشگاه مشهد در بازداشت گاه اداره اطلاعات مشهد در بلوار وکیل آباد نگهداری می شود.

مادر احسان بهروز پس از گذشت ۲۰ روز از بازداشت فرزندش وقتی برای چندمین بار به دادگاه انقلاب مشهد مراجعه میکند با بازپرس پرونده بنام “حاج آقا زهدی” دیدار میکند و پس از مذاکره طولانی و تهدید خانواده برای اخذ وکیل با موافقت ماموران وزارت اطلعات موفق به ملاقات با وی می شوند.

ماوران وزارت اطلاعات در این ملاقات اعلام نمودند اگر احسان حاضر به انکار مسیحیت نشود برایش حکم ” ارتداد ” صادر خواهد شد . آنها اضافه میکنند چون احسان مطابق شناسنامه اش” سید ” میباشد از این جهت نیز حساسیت بیشتری روی پرونده وی وجود دارد و خطر بیشتری تهدیدش میکند .

لازم به یاد آوری است دادگاه مشابه ای در مشهد زنده یاد کشیش “حسین سودمند” را که او هم مطابق شناسنامه ” سید ” بود پس از چندبار بازداشت و بازجویی های پیاپی ، نهایتن وی را در سوم دسامبر سال ۱۹۹۰ در محوطه زندان مشهد، بدار آویخت. زنده یاد سودمند اولین کشیشی بود که رسمآ توسط مقامات قضایی حکومت جمهوری اسلامی به خاطر عدم انکار دین خود و بجرم “ارتداد” اعدام گردید.

این گزارش می افزاید، ماموران امنیتی به مادر احسان درهمان روز ملاقات گفتند که اجازه گرفتن وکیل برای احسان را ندارد ! احسان نیز که به نظر میرسید از سوی بازجویان تحت فشار بود به والدینش در حضور ماموران گفت که نیازی به وکیل ندارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید