خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۷ مرداد ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۷ ساعت ۱۲:۱۱:۳۴

    خانه  > کودکان  >  برخورد مسئولان با مسئله ای به نام “کودکان کار”

برخورد مسئولان با مسئله ای به نام “کودکان کار”

خبرگزاری هرانا – رییس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهردرای تهران اعلام کرد: نتایج پژوهشی که از سوی شهرداری تهران صورت گرفته، نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد کودکان کار و خیابان مورد بررسی، دارای خانواده بوده و بیش از ۸۰ درصد آن‌ها تحت پوشش هیچ سازمان حمایتی قرار ندارند و برای کمک به تامین مخارج خانواده‌هایشان به سطح شهر می‌آیند.

به گزارش ایلنا، محمد جواد روزبهانی، با اشاره به پژوهشی که در سال ۸۷ آغاز شده و تا پایان ۱۳۸۸ ادامه یافته است، گفت: از آنجا که یکی از وظایف معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران مطالعه آسیب‌ها، شناخت آن‌ها و تدوین راهبردهای جامع نگر است، این پژوهش در معاونت مذکور به انجام رسیده است.

وی افزود: این پروژه، بر موضوع کودکان کار و خیابان به عنوان مساله‌ای که شاید مستقیما مورد توجه مدیریت شهری نبوده، متمرکز شد و به بررسی مسائل فردی و اجتماعی کودکان کار و خیابان پرداخت.

روزبهانی ادامه داد: در پژوهشی که از سوی کارشناسان تخصصی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اجرا شد، با مشارکت مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها در ۲۲ منطقه شهرداری به انجام رسید، بیش از ۱۲ هزار کودک کار و خیابان شهر تهران، به عنوان حجم نمونه مورد بررسی قرار گرفتند.

وی ضمن اشاره به اینکه با این ۱۲ هزار کودک مصاحبه شد و بازدیدهایی نیز از خانه‌های آن‌ها صورت گرفت، افزود: نتایج این پژوهش در نیمه نخست امسال، در همایشی ارائه خواهد شد.

جمع‌آوری کودکان‌کار تلاش برای پاک‌کردن صورت مساله است

عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان با اشاره به لزوم آسیب‌شناسی دقیق مسائل و مشکلات کودکان خیابانی گفت: اقداماتی که تحت عنوان فرایند خدمت‌رسانی به کودکان خیابانی از سوی نهادی مانند بهزیستی ،شهرداری تهران و سایر نهاد ها مطرح بوده از ابتدا روند معیوبی داشته و ریشه مشکلات آنها بررسی و حل نمی‌شود.

جاوید سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به موضع‌گیری بهزیستی در مورد کودکان کار و اظهاراتی از قبیل اینکه بهزیستی با حمایت از کودکان خیابانی وظایفی در قبال کودکان کار ندارد تاکید کرد: اکثر کودکانی که تحت عنوان کودکان خیابانی سامان‌دهی می‌شوند «کودکان کار خیابانی» هستند که برای تامین معاش و زنده ماندن تن به هر کاری از جمله دست‌فروشی، کار در کارگاه‌های تولیدی و … می‌دهد؛ بنابراین بهزیستی نباید صرفا با این دید که این کودکان بی سرپرست هستند یا بد سرپرست هستند در این موضوع وارد شود.

او ادامه داد: وقتی یکی از جمعیت هدف و تحت پوشش بهزیستی، کودکان خیابانی بوده، به طور طبیعی، با پدیده کار این کودکان نیز مواجه می‌شود و تفکیک کودک کار با خیابانی نیز به سختی امکان پذیر است. به گفته عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان گاهی آسیب و خطرات پیش روی کودکان کار شدیدتر بوده و احتمال سوءاستفاده از کودکان کار در کارگاه‌های غیرقانونی نیز بیشتر وجود دارد در عین حال بخش گسترده‌ای از کودکان کار در معرض خیابانی شدن هستند.

سبحانی با اشاره به اجرای مقطعی طرح هایی از سوی برخی سازمان‌ها برای ساماندهی کودکان خیابانی تصریح کرد: سازمان‌هایی که مسوول انجام اقدامات مربوط به کودکان خیابانی بودند مشکلات را به چه نحو و تا چه حد آسیب‌شناسی کردند؟ غیر از آن است که با به کار بردن عناوینی مانند «جمع‌آوری» و القاء نگاه جرم‌شناسانه و زیبایی شهری به این معضل تنها صورت مساله را پاک کرده‌اند؟

عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان به لزوم آسیب‌شناسی دقیق مسائل و مشکلات کودکان خیابانی پرداخت و گفت: نوع اقداماتی که تحت عنوان فرایند خدمت‌رسانی به کودکان خیابانی مطرح بوده از ابتدا روند معیوبی داشته و ریشه مشکلات آنها بررسی و حل نمی‌شود.

او افزود: به جای اعمال برنامه‌هایی با دیدگاه جرم‌شناسانه باید به مقوله کودکان کار و خیابان با دیدگاه اجتماع و خانواده محور نگاه کرد و علت اصلی حضور آنها در خیابان‌ها بررسی شود.

سبحانی با اشاره به اینکه معضلات و مسائل کودکان کار و خیابان با ساماندهی حل نمی‌شود یادآور شد: بهزیستی طی سال‌های اخیر بارها طرح‌های مربوط به کودکان خیابانی را اجرا کرد و آمارهای ناقصی ارائه داده و شهرداری یا نیروی انتظامی و حتی سایر نهادها نیز در این زمینه با یکدیگر تعاملاتی داشتند اما با بررسی آمارهای این دستگاه‌ها مشخص می‌شود که نظام ارزیابی درستی در طرح‌های آنها وجود ندارد.

به گفته عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان یک نظارت جامع بر اجرای اقدامات متولیان مربوط به کودکان خیابانی وجود ندارد و وزارت رفاه نیز به عنوان سیاست‌گذار برنامه‌ی نهادهای زیرمجموعه خود اقدامی برای نظارت بر روند اجرای مسائل کودکان انجام نمی‌دهند؛ در حال حاضر نیز با تغییر و تحولات رخ داده در مدیریت سازمان بهزیستی برنامه‌‌ها در مورد سیاست‌های گذشته عوض شده و متولیان جدید سیاست‌های دیگری را در پیش می‌گیرند.

سبحانی ادامه داد: با موازی‌کاری و ناهماهنگی شهرداری، بهزیستی و نیروی انتظامی در زمینه کودکان آسبیب‌دیده، معضلات بیشتر شده و تنها کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده ضرر می‌کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید