خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۷ مرداد ۱۳۸۹, 25th of September 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۷ ساعت ۷:۰۲:۵۳

    خانه  > سایر گروهها  >  هشدار دیده بان حقوق بشر نسبت به وضعیت جسمانی کبودوند

هشدار دیده بان حقوق بشر نسبت به وضعیت جسمانی کبودوند

همزمان با انتشار خبری مبنی بر وضعیت وخیم جسمانیِ محمد صدیق کبودوند، فعال مدنی و روزنامه نگار زندانیِ کرد، سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای، خواستار معالجه فوری و همچنین آزادی وی گردید. این سازمان همچنین نسبت به وضعیت ١۶ زندانی سیاسی کردِ محکوم به اعدام، اعلام خطر کرد.

محمد صدیق کبودوند، در سال ۱۳۸۶ بدلیل فعالیت های حقوق بشری دستگیر و بعد از یک سال بازداشت، به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل سازمان حقوق بشر کردستان” و “فعالیت در آن”، نوسط دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس محکوم شد و هم اکنون در زندان اوین تهران محبوس است.

رسانه های خبری و فعالین حقوق بشری و همچنین سایت دیده بان حقوق بشر، روز چهارشنبه ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه) از احتمال سکته مغزی کبودوند خبر دادند.

دیده بان حقوق بشر در این زمینه اعلام کرد: “به نظر می رسد که کبودوند در تاریخ ۱۵ ژوئیه در زندان دچار سکته مغزی شده و بنا به اظهارات خانواده وی تا کنون از دسترسی به معالجات پزشکی مورد نیاز محروم مانده است.”

این سازمان غیر دولتی که مقر آن در نیویورک است، با استناد به نامه ای که می گوید کبودوند از زندان منتشر کرده، خاطرنشان کرده است “او دچار سرگیجه های شدید و اختلال بخشی از مغز و اعصاب و اختلالات حسی، حرکتی و بینایی شده، اما در درمانگاه زندان اوین بطور مناسب معالجه نشده است.”

آن طور که دیده بان حقوق بشر اعلام کرده، نسرین ستوده، وکیل کبودوند، ۱۵ ژوئیه در این رابطه به مقام های قضایی شکایت کرد و خواهان معالجه فوری موکلش شد، ولی جوابی دریافت نکرده است.

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه در دیده بان حقوق بشر، چهارشنبه خاطرنشان کرد: “مقامات ایران پاسخگوی سلامت وی بوده و موظف هستند که امکان معالجات پزشکی مورد نیاز را برای او فراهم آورند.”

گفتنی است کبودوند طی سال های گذشته برنده چند جایزه بین المللی در زمینه حقوق بشر و روزنامه نگاری شده است.
او در مراسم سال ۲۰۰۹ جوایز مطبوعات بریتانیا به عنوان روزنامه نگار بین المللی سال برگزیده شد و در زمستان سال ۱۳۸۷ نیز جایزه هلمن – همت سازمان دیدبان حقوق بشر را نیز به خود اختصاص داد.

این سازمان مدافع حقوق بشر، همچنین در بیانیه خود، با انتشار فهرست ۱۶ فعال کرد که در ایران در معرض خطر اعدام هستند، نسبت به وضعیت آنان اعلام خطر کرد.

زینب جلالیان، رستم ارکیا، حسین خضری، انور رستمی، محمد امین عبداللهی، قادر محمد زاده، حبیب الله لطیفی، شیرکو معارفی، مصطفی سلیمی، حسن طلعی، ایرج محمدی، رشید اخکندی، محمد امین اگوشی، احمد پولاد خانی، سید سمی حسینی و سید جمال محمدی، در زندانهای ایران منتظر اجرای حکم اعدام هستند.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید