خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۸۹, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۵ ساعت ۱۶:۵۳:۴۵

    خانه  > سایر گروهها  >  بازداشت ۱۵ تن از نوکیشان مسیحی در شهرستان مشهد

بازداشت ۱۵ تن از نوکیشان مسیحی در شهرستان مشهد

خبرگزاری هرانا – گروهی از نوکیشان مسیحی ساکن مشهد روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که از روند پرونده دو تن از آنان تاکنون خبری در دست نیست.

به گزارش شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان، روز پنج شنبه ۱۷ تیرماه ۱۵ تن از نوکیشان مسیحی شهرستان مشهد که به منظور دیدار با برخی مسیحیان شهرستان بجنورد عازم آن شهر بودند، توسط نیروهای امنیتی اداره کل اطلاعات استان خراسان بازداشت شدند.

سامان کامور، مدیر وب‌سایت شبکه خبری مسیحیان فارسی زبان، در این باره به رادیو فردا گفت، که مأموران اطلاعات با آگاهی قبلی از این سفر دقایقی پس از حرکت اتوبوس آن را متوقف کرده و تنها «مسافران مسیحی» آن را با خود بردند.

این گروه به مدت یک هفته تحت بازجویی بوده‌اند و به گفته آقای کامور فشارهای زیادی به آنها وارد شده است.

آن طور که گزارش‌ها حاکی است پس از گذشت یک هفته، ۱۳ نفر از بازداشت‌شدگان با امضای تعهد نامه به طور موقت آزاد شدند اما دو تن از آنها به نام‌های رضا (استیفان) ۴۸ ساله و احسان بهروز ۲۳ ساله که حاضر به امضای تعهدنامه و فرم‌های مذکور نشدند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

مدیر وب سایت مسیحیان خارج از کشور در ادامه گفت که احسان بهروز،‌ یکی از بازداشت‌شدگان در همان روز بازداشت حوالی ساعت ۸ شب به‌همراه سه تن از مأموران اطلاعات به محل سکونتش در خیابان نخ‌ریسی مشهد مراجعه کرده و مأموران امنیتی پس از بازرسی و تفتیش منزل وی کلیه لوازم شخصی، کامپیوتر، کتب و نشریات او را ضبط و با خود برده که از آن زمان تا کنون اطلاع دقیقی از وی در دست نیست.

آقای کامور درباره آخرین اخبار درباره دو تن بازداشت شده به رادیو فردا گفت که در طی این مدت آقای بهروز تنها دوبار با خانواده خود تماس کوتاه تلفنی داشته است. احسان بهروز دانشجو و از اعضای کلیساهای خانگی شهرستان مشهد است.

گفته می‌شود این دو تن که همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به‌سر می‌برند قرار است درشعبه ۹۰۱ دادگاه انقلاب این شهرستان محاکمه شوند.

سامان کامور درباره چگونگی رسیدگی به پرونده این دو تن گفت که تاکنون هیچ گونه خبری از تفهیم اتهام و انتخاب وکیل برای آنان نیست و مشخص نشده که این افراد تا چه زمانی باید در بازداشت به سر ببرند.

بازداشت‌ها و فشار بر مسیحیان در مشهد در حالی صورت می‌گیرد که علی گلچین، جوان نوکیش مسیحی ساکن ورامین، پس از گذشت نزدیک به ۸۰ روز همچنان در زندان اوین به سر می برد.

آقای کامور در پایان با اشاره به فشارهای اخیر بر مسیحیان گفت که بازداشت‌شدگان مسیحی در سال جاری عموماً از نومسیحیان هستند که تاکنون برخی از آنان به طور موقت و با وثیقه‌های سنگین آزاد شده، اما همچنان در انتظار روز محاکمه به سر می‌برند.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید