خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ جمعی از مسیحیان در مشهد بازداشت شدند

هرانا؛ جمعی از مسیحیان در مشهد بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – جمعی از مسیحیان ساکن مشهد در یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده توسط نیروهای امنیتی اطلاعات مشهد  بازداشت شدند که از سرنوشت دو تن از آنان تاکنون خبری در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، از شهرستان مشهد مرکز استان خراسان رضوی ، در روز پنج شنبه ۱۷ تیرماه تعداد ۱۵ تن از نوکیشان مسیحی آن شهر که در حال عزیمت به شهرستان بجنورد از توابع استان به منظور دیدار و مشارکت با برخی مسیحیان  آن شهر  بودند در یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده توسط نیروهای امنیتی اداره کل اطلاعات خراسان بازداشت شدند .

 

به گفته منابع مطلع، گویا ماموران اطلاعات در مورد  این سفر از قبل آگاه بوده اند بطوری که وقتی  این افراد در یک اتوبوس سوار شدند  و حرکت کردند ، دقایقی بعد در بین راه ماموران امنیتی ضمن دستور توقف به راننده اتوبوس کلیه سرنشینان مسیحی آنرا که از قبل  شناسایی کرده بودند را بازداشت نمودند.

این گزارش همچنین می افزاید، کلیه این ۱۵ نفر  پس از دستگیری به بازداشتگاه اداره کل اطلاعات خراسان منتقل میشوند . در آنجا به بطور مداوم و به مدت یک هفته تحت بازجوئی شدیدی بوده اند و فشار زیادی به آنها وارد شده است . پس از گذشت یک هفته سرانجام ۱۳نفر از آنان با امضای تعهد نامه و سایر فرمهائی که در اینگونه موارد به اجبار باید آنها را امضاء کنند بطور موقت آزاد میشوند .

۲ نفر دیگر از بازداشت شدگان مسیحی به اسامی رضا ( استیفان) ۴۸ ساله و احسان بهروز ۲۳ ساله که حاضر به امضای تعهد نامه و فرمهای مذکور نشدند  همچنان در بازداشت باقی مانده اند .

گزارشات حاکی از آن است که “احسان بهروز” در همان روز بازداشت حوالی ساعت ۸ شب بهمراه سه تن از ماموران اطلاعات به محل سکونتش در خیابان نخ ریسی مشهد مراجعه میکنند و ماموران امنیتی پس از بازرسی و تفتیش منزل وی کلیه لوازم شخصی ، کامپیوتر ، کتب و نشریات ایشان را ضبط و با خود می برند. از زمانی که آقای بهروز به همراه ماموران و وسایل ضبط شده از منزل خارج شده است خانواده وی تا کنون اطلاع دقیقی از آنچه بر او گذشته است ندارند . در طی این مدت او فقط دوبار در تماسهای تلفنی کوتاهی که با خانواده اش گرفته است اعلام کرده که سالم میباشد . احسان بهروز دانشجو و از اعضای کلیساهای خانگی مشهد میباشد .
این منابع گزارش دادند  که رضا ( استیفان ) متاهل و دارای ۲ فرزند می باشد و خانواده های این بازداشت شدگان مسیحی به شدت نگران وضعیت آنها هستند . این در حالی است که گفته می شود هر دو آنان همچنان در بازداشتگاه اطلاعات مشهد بسر می برند  و برای آنان در شعبه ۹۰۱ دادگاه انقلاب واقع در خیابان کوهسنگی تشکیل پرونده شده است . تاکنون  هیچ گونه خبری از تفهیم اتهام و انتخاب وکیل برای آنان نیست و مشخص نشده تا چه زمانی باید در بازداشت و بلا تکلیفی بسر ببرند .
این بازداشت ها و فشار ها بر مسیحیان در مشهد در حالی صورت میگیرد که “علی گلچین”  زندانی مسیحی ساکن  ورامین که همچنان  پس از گذشت قریب ۸۰ روز در زندان انفرادی اوین بسر می برد.
لازم به ذکر است  بازداشت شدگان مسیحی در سالجاری که عموما از نومسیحیان  هستند و تاکنون بطور موقت در شهرهای مختلف کشور تا زمان تشکیل دادگاه با وثیقه آزاد شده اند، همچنان در انتظار روز محاکمه بسر می برند .

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید