خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  شیرین عبادی: تعداد زندانیان سیاسی در زندان های ایران، بیش از ۸۰۰ نفر است

شیرین عبادی: تعداد زندانیان سیاسی در زندان های ایران، بیش از ۸۰۰ نفر است

خبرگزاری هرانا – شیرین عبادی در گفتگویی با سایت جرس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی تلاش بسیاری می کند تا تعداد دقیق زندانیان سیاسی منتشر نشود، گفت: با تمام این تلاش ها، از منبعی بسیار مطمئن خبر می رسد که تعداد زندانیان سیاسی در زندان های ایران، بیش از ۸۰۰ نفر است.

برنده جایزه صلح نوبل، در گفتگو با خبرنگار جرس، ادامه داد: این زندانیان به طور عمده شامل روزنامه نگاران، دانشجویان، فعالان قومی، فمینست ها، بهایی ها و مسیحیان می شود. وی با بیان این که در یک سال گذشته هشت زندانی سیاسی اعدام شدند افزود: این افراد که دادستان آنان را به تجزیه طلبی متهم کرده بود، بدون تکمیل پرونده، اعدام شدند.
عبادی همچنین درباره علت فشار بر فعالان حقوق بشری به خصوص در کانون مدافعان حقوق بشر، در ماه های اخیر گفت: دولت روز به روز بیشتر مرتکب نقض حقوق بشر می شود و علاقه ندارد که نقض حقوق بشر در کشور گزارش شود. بنابراین با کسانی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند شدت عمل بیشتری به خرج می دهد.
برنده جایزه صلح نوبل، در ادامه به وضعیت محمد صدیق کبودوند اشاره و اظهار کرد: کبودوند تنها به خاطر تاسیس یک سازمان غیردولتی حقوق بشری به ۱۰ سال حبس محکوم شد.
وی همچنین با یادآوری پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر گفت: در سال ۲۰۰۸، کانون را بستند و من در این زمینه شکایت کردم، اما هیچ قاضی جرات رسیدگی به شکایت را نداشت. همکاران ما آقایان دادخواه، سلطانی، تاجیک و نرگس محمدی را دستگیر کردند تنها برای فعالیت در زمینه حقوق بشر و افرادی هم که دستگیر نشدند ممنوع الخروج شدند، مانند سیف زاده، اسماعیل زاده، نسرین ستوده و بسیاری دیگر.
عبادی همچنین به دستگیری چندباره رضا تاجیک اشاره کرد و گفت: آقای تاجیک بعد از انتخابات سه بار بازداشت شد و دو بار با قرار وثیقه آزاد و تبرئه شد. بار سوم در ۲۲ خرداد ۸۹ مجددا دستگیر شد که دستگیری کاملا بر خلاف قانون بود.
عبادی افزایش این فشارها را ناشی از ترس حکومت از اطلاع رسانی گسترده در زمینه نقض حقوق بشر دانست و به همین خاطر شیوه کار کردن شبکه ای در ایران را سیستمی مناسب برای اطلاع رسانی و هماهنگی بین اعضای جنبش دموکراتیک ایران عنوان کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید