خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱ مرداد ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۱ ساعت ۱۱:۳۳:۱۰

    خانه  > سایر گروهها  >  گزارش ماهانه نقض حقوق بشر / تیرماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق بشر / تیرماه ۸۹

با توجه به نقض گسترده ی حقوق بشر در کشور و شرایط دشوار جمع آوری اخبار در محیطی بسته و خفقان آور، گزارشی که ارائه می شود با تمام تلاش هایی که از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران صورت گرفته، تنها بیانگر آماری حداقلی از نقض حقوق بشر در ایران در تیرماه سال جاری است. ذکر این نکته نیز ضروری است که ممکن است زمان وقوع برخی اخبار آمار ذیل مربوط به گذشته باشد و تنها انتشار آن مربوط به محدوده ی زمانی فوق الذکر باشد.

در تیرماه سال جاری دستکم۲۳۵۰ نقض موردی حقوق بشر که از سوی ناقضان آن در سطح جامعه صورت پذیرفته، از سوی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به ثبت رسیده است.

در طول ماه گذشته، بیش از ۱۱۸۱ مورد نقض حقوق کارگران، ۳۲۶ مورد نقض حقوق دانشجویان، ۱۲۱ مورد نقض حقوق فعالین سیاسی و مدنی در حوزه ی آزادی اندیشه و بیان، ۲۹مورد صدور، تایید یا اجرای حکم اعدام، ۴۱۴ مورد شکنجه و نقض حقوق زندانیان سیاسی در زندان ها، دست کم ۹ مورد تیراندازی که اکثرا به کشته شدن شهروندان منجر شده، ۱۷۸ مورد بازداشت و نقض حقوق اقلییت های ملی و ۹۲ مورد بازداشت و نقض حقوق اقلییت های مذهبی را شاهد بوده ایم.

در تیرماه سال جاری، دستکم۲۰ بار دستگاه قضایی اقدام به اجرای حکم اعدام نموده است که ۱مورد از ان در ملا عام بوده است. همچنین لازم به ذکر است صدور ۲۰ حکم اعدام در کردستان و اجرای ۸ مورد از آن نیز در این ماه از سوی مسئولین اعلام شد.

در این ماه، مسئولان قضایی در اقدامی کم سابقه در ملایر و همدان اقدام به قطع دست شش تن از زندانیان نمودند. اتهام این افراد که این عمل غیرانسانی در رابطه با ایشان اعمال شده است، سرقت عنوان شده هرچند که مرجع مستقلی آن را تایید نکرده است. می توان مدعی شد که این عمل وحشی ترین مجازات در نظر گرفته برای متهمان در ایران است.

هم چنین فضای امنیتی در زاهدان پس از بمب گذاری که جندالله مسئولیت آن را بر عهده گرفت ابعاد گسترده ای یافت و علاوه بر تعطیلی بازار منجر به بازداشت حداقل چهل تن و زخمی شدن دستکم ۱۰۰ تن از شهروندان بلوچ شد.

در راستای تغییر جو دانشگاه ها نیز بیش از ۳۲ تن از اساتید دانشگاه تهران مشمول بازنشستگی اجباری شدند و در دانشگاه شهید بهشتی نیز سیاست های تازه ای مبنی براخراج یا بازخرید دستکم ۴ تن از اساتید در نظر گرفته شده است.

گفتنی است که فشارهای فزاینده بر مسئولان به دلیل احتمال سنگسار سکینه محمدی وی را فعلا از خطر اجرای چنین حکم غیرانسانی دور داشت.

از دیگر موارد نقص فاحش حقوق بشر در تیرماه، می توان به تجاوز و قتل یک دختر جوان در تبریز به دست شخصی که کارت بسیج به همراه داشته و گفته می شود به بهانه ی بدحجابی خودروی وی را متوقف کرده اند؛ اشاره کرد.
از سوی مسئولان به دلیل تحیل فشارهای فزاینده بر زندانیان سیاسی، با انتقال بسیاری از ایشان به بند امنیتی ۳۵۰(معروف به بند کارگری) موجب تراکم بیش از حد این بند شدند. هم چنین به دلیل عدم بهداشت محیط، عدم رسیدگی پزشکی و ساخت و سازهای صورت گرفته در این بند بسیاری از زندانیان به انواع بیماری ها مبتلا شدند و سلامت جسمی ایشان در معرض خطر قرار جدی قرار گرفت.

 

برای دانلود نسخه پی دی اف بر روی عکس کلیک کنید

واحد آمار، نشر و آثار

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

تیرماه ۱۳۸۹

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید