خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۸۹, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۲۹ ساعت ۸:۳۶:۰۹

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ابراز امیدواری وکیل عیسی سحرخیز به تبرئه او

ابراز امیدواری وکیل عیسی سحرخیز به تبرئه او

خبرگزاری هرانا – نسرین ستوده، یکی از وکلای عیسی سحرخیز، از چهره های زندانی اصلاح طلب، ابراز امیدواری کرد که موکلش از اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران تبرئه شود.

آقای سحرخیز، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، روز یکشنبه ۲۷ تیر در یکی از شعبه های دادگاه انقلاب تهران حاضر شد.

نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفت که موکلش را با دستبند و پابند به دادگاه آوردند و او در این خصوص علیه ماموران و مقام هایی که به موکلش پابند زده بودند، به دادگاه “اعلام جرم” کرد.

نخستین دادگاه عیسی سحرخیز که عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات نیز بوده، دوشنبه ۱۱ آبان ماه برگزار شد.

متن دفاعیات آقای سحرخیز در شماری از وب سایت های مخالفان دولت ایران منتشر شده است.

او می نویسد: “مرا به‌عنوان یک روزنامه‌نگار شناخته شده، در شرایطی که هیچ‌گونه جرم ‌امنیتی انجام نداده بودم و پس از آن که مورد شکنجه جسمی ‌‌و ضرب و جرح قرار گرفتم، به بازداشتگاه ۲۰۹ اوین انتقال دادند.”

عیسی سحرخیز همچنین متهمان اصلی را کسانی دانسته که “با نقض حقوق بشر و آزادی‌های قانونی به‌جای اسلام مترقی مورد نظر مردم و بنیانگذار فقید انقلاب‌، اسلام طالبانی را ترویج و تبلیغ ‌می‌نمایند و برای حفظ و تداوم قدرت، شیوه‌های شیوخ عرب و حاکمان پیشین عراق و افغانستان را دنبال ‌می‌کنند.”

آقای سحرخیز یکی از دها فعالی بود که در تیرماه سال گذشته و پس از انتخابات ریاست جمهوری مناقشه برانگیز ایران بازداشت شدند.

مقام های قضایی ایران اتهام توهین به رهبر و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی را علیه او مطرح کرده اند.

خانم ستوده گفت که موکلش در ماه اسفند ۱۳۸۸ از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه شد و ابراز امیدواری کرد که او از اتهام دیگر که توهین به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است نیز تبرئه شود.

وی در عین حال گفت به دلیل روزنامه نگار بودن آقای سحرخیز، او باید در دادگاه مطبوعاتی محاکمه می شد.

نسرین ستوده حضور موکلش در جلسه غیرعلنی دادگاه انقلاب را مغایر با اصل ۱۶۸ قانون اساسی دانست، “زیرا به موجب این اصل رسیدگی به اتهامات سیاسی و مطبوعاتی اساسا در دادگاه علنی با حضور هیات منصفه و در محاکم عمومی صورت می گیرد.”

وکیل عیسی سحرخیز وضعیت روحی او را بسیار عالی توصیف کرد، اما گفت که از لحاظ جسمی هر بار که او را دیده نسبت به دفعه قبل ضعیف تر شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید