خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۸۹, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۲۸ ساعت ۸:۱۱:۴۵

    خانه  > کودکان  >  متوسط درآمد یک کودک خیابانی ۲۵۰ هزار تومان است

متوسط درآمد یک کودک خیابانی ۲۵۰ هزار تومان است

خبرگزاری هرانا – دکترفاطمه پزشکیان ،معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین در نشستی خبری گفت: یکی از وظایف خطیر سازمان بهزیستی نگهداری و حمایت از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست است و در این راستا اقداماتی در ارتباط با حمایت مالی کودکان صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: سازمان بهزیستی با حمایت از خانواده کاری می‌کند تا خانواده‌ای که توان مالی بسیار پایینی دارد تا حد ممکن فرزندانش را نگهداری کند. معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین اضافه کرد: از طرفی نیز این سازمان دارای مراکز شبانه‌روزی است که امکانات خوبی دارد و عمده این مراکز توسط خیران اداره می‌شود و کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست در آن نگهداری می‌شوند که در کنار امکانات و تفریحات مختلف، این کودکان خلأ عاطفی دارند که هیچ چیز نمی‌تواند این خلأ را پر کند.
وی عنوان کرد: عاطفه موضوع اکتسابی است و کودکان باید آن را از محیط کسب کنند و هیچ جایی بهتر از خانواده نمی‌تواند این خلأ را برطرف کند و در خانواده این موضوع به خوبی آموزش داده می‌شود از این‌رو سعی می‌شود اگر امکان نگهداری کودک توسط خانواده‌اش وجود نداشت، نزد بستگانش نگهداری شود.
پزشکیان با اشاره به کودکان امدادبگیر توضیح داد: سال گذشته ۱۲۹ کودک امدادبگیر در استان داشتیم که ماهانه ۵۰ هزار تومان کمک مالی به آنها صورت می‌گیرد و علاوه بر این کمک‌های دیگری نیز به کودکان امدادبگیر می‌شود.
وی یادآور شد: همچنین با توجه به بودجه و اعتبار سازمان، پرونده کودکان امدادبگیر به کلینیک مددکاری ارجاع می‌شود و مددکاران سعی می‌کنند آموزش‌هایی را به کودکان و خانواده‌های آنها در خصوص مواردی مانند مهارت‌های زندگی داشته باشند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: در استان قزوین از ۱۲۵ کودک امدادبگیر، پرونده ۲۵ کودک به کلینیک مددکاری ارجاع شده است که پایین بودن تعداد پرونده‌های ارجاعی به دلیل پایین بودن میزان اعتبار سازمان است.
وی با اشاره به ساماندهی کودکان خیابانی و کودکان کار اظهارکرد: در خصوص کودکان خیابانی و کودکان کار، سازمان بهزیستی متولی نگهداری اینهاست و جمع‌آوری بر عهده شهرداری و نیروی انتظامی است.
پزشکیان تصریح کرد: البته شهرداری زیربار نمی‌رود و این مشکلی است که وجود دارد و می‌گویند که ما امکانات لازم را نداریم ولی نیروی انتظامی استان امسال در آخرین جلسه شورای اجتماعی مسئولیت جمع‌آوری کودکان خیابانی را پذیرفته‌اند.
وی اعلام کرد: ساماندهی این کودکان بسیار مشکل است چراکه جمعیت بسیاری افغانی و پاکستانی هستند و بسیاری از این پاکستانی‌ها نیز کارت اقامت ندارند و باید به اتباع بیگانه ارجاع و بازگردانده شوند ولی در خصوص کودکان افغانی آنها که کارت اقامت دارند ابتدا به خانواده‌هایشان تذکر داده می‌شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۳۲ کودک خیابانی به ما ارجاع داده شده است که بیش از ۲۰ نفر افغانی هستند.
وی افزود: بسیاری از این کودکان خیابانی دارای خانواده هستند و برای نیاز مالی کار می‌کنند و اکثر این کودکان نیز شرایط و صلاحیت زیر پوشش قرار گرفتن را ندارند زیرا یا تبعه کشور دیگری هستند و یا آنکه دارای خانواده و پدر سالمی هستند که نمی‌توانند زیرپوشش سازمان قرار گیرند و ما فقط می‌توانیم کمک غیرمستمر داشته باشیم.
پزشکیان تصریح کرد: از طرفی مبلغی که سازمان بهزیستی مساعدت می‌کند با مبلغی که کودکان خیابانی با کار و تکدی دریافت می‌کنند بسیار متفاوت است به طوریکه ما می‌توانیم ۶۰ هزار تومان در ماه کمک مالی داشته باشیم در حالی که متوسط درآمد یک کودک خیابانی در ماه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است بنابراین این افراد هیچگاه تابع بهزیستی نمی‌شوند.
وی تأکید کرد: به لحاظ حفظ امنیت کودکان، جمع‌آوری آنها بر عهده نیروی انتظامی است و این کودکان بعد از جمع‌آوری بلافاصله به بهزیستی ارجاع داده می‌شوند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین گفت: کودکان خیابانی به دو دسته تقسیم می‌شوند کودکانی که در خیابان زندگی می‌کنند و گروه دوم کودکانی هستند که دارای خانواده بوده ولی برای تکدی‌گری و کار به خیابان می‌آیند که در ایران بیش از ۹۰ درصد کودکان خیابانی در کشور و استان ما از نوع دوم هستند که دارای خانواده بوده و برای کار به خیابان می‌آیند.
وی گفت: ما در قزوین دارای مرکز نگهداری کودکان هستیم که این کودکان در صورت دارا بودن شرایط در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.
پزشکیان با اشاره به اهداف بهزیستی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین هدف ما بازتوانی خانواده‌هایی است که تحت حمایت ما هستند که این بازتوانی به صورت جسمی و روانی صورت می‌گیرد.
وی افزود: ۲ هزار و ۵۱ خانوار زیرپوشش سازمان قرار دارند و مستمری دریافت می‌کنند که یک‌هزار و ۵۰۰ خانوار نیز پشت نوبتی داریم که ظرفیت جدیدی به ما ابلاغ نشده است تا بتوانیم مددجو بگیریم و ما ماهانه ۸۸ میلیون تومان به تمام خانواده‌ها زیرپوشش مستمری می‌دهیم.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید