خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  نگرش قهری به مطالعات زنان/ محمد غزنویان

نگرش قهری به مطالعات زنان/ محمد غزنویان

خبرگزاری بین المللی زنان ایران: “بیم آن می رود که رشته مطالعات زنان در ایران، جایگاهی برای جولان تفکر فمینیست شود زیرا عملا این رشته در حال القاء موجود جدیدی به نام نگرش فمنیست اسلامی است”. هم چنین این خبرگزاری به نقل جهان نیوز می نویسد: “افراد مذهبی که در این رشته تحصیل می کنند کتاب های تدریس شده در این رشته را در تعارض با تفکر مذهبی و دینی خود می دانند و به نقل خودشان هراس از این مساله برایشان وجود دارد که نگرش دینی خود را رفته رفته از دست بدهند”.

این روزها دائماً اخبار و تحلیلهای فراوانی را مبنی بر لزوم بازنگری در علوم انسانی می خوانیم.علومی که بنا بر نظر برخی ریشه های غربی دارند و در تعارض با ساختار آموزشی یک جامعه اسلامی قرار دارند. اما گویا رویکرد مذکور بدنبال حذف صورت مسئله و ایجاد روایتی تک خطی از انسان و جامعه است. تا جایی که به جای ارتقای تفکر انتقادی و مواجهه تحلیلی با تاریخ و تفکر غرب روش تقلیل گرایانه ای در پیش گرفته تا با حذف گفتمان رقیب از عرصه گفتگو به یکه تازی اقتدارگرایانه ای کمر همت بندد.

نقل قول فوق حائز نکات در خور توجه بسیاری است و مهمتر از همه آنکه چگونه این جریان به بستر سازی غیر عقلانی و معطوف به سائق های روانی تاکید می ورزد. اینکه افراد مذهبی نگران از دست رفتن ایمان و دیانت خود باشند از جمله مشهور ترین غلوهایی است که در تاریخ معاصر در مواجهه با علوم جدید صورت گرفته است. در واقع مخالف خوانی این مدعا نشان از آن دارد که گوینده دارای تردید جدی در استحکام ایمان مخاطبان خویش است. چنانکه منبع خبری فوق اذعان داشته نگرش غربی موجود در رشته مطالعات زنان نیز مبنی بر نگرش فمنیست های مسلمان است. بنابراین این نگرش نه نگرشی تهاجمی به اسلام است بلکه تنها نگرشی متفاوت از سایر نگرشها به زن از یک سو و اسلام از سوی دیگر است. بنابراین جایی برای هراس از کف رفتن نگرش دینی وجود ندارد بلکه فرد متدین با نگرش تازه ای نسبت به زن آشنا شده و حتی می تواند به نقد و ابطال همین گرایش نیز بپردازد.

در ادامه خبر مذکور با اشاره به تحقیقات و پایان نامه های صورت گرفته ذیل این رشته تحصیلی سعی شده تا مصادیقی از تضعیف رویکرد دینی در علوم انسانی و بویژه حوزه زنان ارائه شود: بررسی عوامل مؤثر بر نگرش مردان نسبت به نقش اقتصادی زنان؛ بررسی تأثیر شغل زنان بر روی مشارکت سیاسی آنان؛ بررسی جنبش اجتماعی زنان از مشروطه تاکنون؛ بررسی تأثیر میزان همگونی اقتصادی – اجتماعی زوجین بر قدرت زنان در خانواده؛ بررسی عوامل مؤثر بر شیوه اعمال قدرت زنان در خانواده و… است. این موارد مصادیق مورد نظرند که بوضوح هر چه تمام تر نشان از بررسی آکادمیک دارد و نمی توان آنها را به تقلید صرف از تفکر غربی فرو کاست. البته این نکته بسیار حائز اهمیت است که باید تحقیقات انجام شده نظری جدی به حل مسائل بومی داشته باشند اما نمی توان با حذف عناوین و فرمایشی کردن آنها گامی جدی در جهت اصلاح تفکر در حوزه علوم انسانی برداشت. مگر آنکه مطالعات زنان همچون زایده ای بر پیکر علوم انسانی قلمداد گردد.

در خبر فوق با اشاره به اینکه این رشته در صدد آنست که اثبات کند ازدواج یک قراداد است مبانی مطالعات زنان را فمنیستی و غیر بومی ارزیابی کرده است. جالب آنکه ازدواج بمثابه یک رویداد اجتماعی دقیقاً یک قراداد است و مراحل بوروکراتیک آن در نظام خانواده و ثبت احوال ایران نیز گواه این مدعاست. وارد ساختن نقد به این قرارداد موکول به نگاهی انتزاعی و ایدئالیستی است وگرنه شرایط واقعاً موجود حاکی از استمرار ازدواج بعنوان سندی قانونی و حقوقی و بنابراین قراردادیست. جالب آنکه دیدگاه فمنیستی در سالهای اخیر خواستار بالا بردن آگاهی دراین زمینه بوده است تا از یک سو ازدواج را از یک وضعیت تجملاتی و مصرفی خارج و زن را از یک کالای قابل معامله رها سازد.

گویا مشکلات حزبی بین گردانندگان جهان نیوز و خبرگزاری زنان با اصلاح طلبان این رشته تحصیلی می رود تا کلیت این رشته را دچار آسیب قرار دهد. متاسفانه برخورد با علوم انسانی به برخورد با افراد تقلیل یافته است و این رویارویی های حزبی به سمتی است تا ضربه ای بنیادین به روند عقلانیت و توسعه وارد سازد.

 

محمد غزنویان؛ فعال حقوق زنان و کودکان

منبع: تا قانون خانواده برابر

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید