خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۷ تیر ۱۳۸۹, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۷ ساعت ۸:۳۹:۴۰

    خانه  > سایر گروهها  >  اجرای طرح حجاب و عفاف؛ سال تحصیلی متقاوت برای دختران/ یلدا آراسته

اجرای طرح حجاب و عفاف؛ سال تحصیلی متقاوت برای دختران/ یلدا آراسته

طرح حجاب و عفاف ” که از زمان تصویبش در سال ۱۳۸۲ در شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید محمد خاتمی تا فروردین ماه ۱۳۸۹ مسکوت مانده بود، حالا با چنان شتابی پیش می رود که دامنه اش به دانشگاه ها و مدارس و ادارات دولتی کشیده شده است و روزانه طرح های جدیدی برای تکمیل آن نیز ارائه می شود. استخدام ۲۵ هزار مدرس “حجاب”  در کشور تنها یکی از راهکارهایی است که وزارت آموزش و پرورش برای گسترش طرح حجاب و عفاف انجام داده است.

 

به دنبال تبیین طرح حجاب و عفاف

مهری سویزی مدیر کل امور زنان آموزش و پرورش از برگزاری نمایشگاه های لباس و پوشش دانش آموزی و بیش از دوازده هزار نشست پرسش و پاسخ دینی خبر داد و آن را در راستای تبین طرح حجاب و عفاف دانست.

مهری سویزی البته معتقد است که هر چند این اقدامات اخیرا در آموزش و پرورش صورت گرفته است اما این وزارتخانه از سال ۱۳۸۵ که “موجی به گستردگی امروز” وجود نداشت۳۰۰ عنوان برنامه را برای اجرای طرح حجاب و عفاف به مدارس ابلاغ کرد.

با این برنامه ها و مصوبات به نظر می رسد که پس از پایان تعطیلات تابستانی در ایران دختران محصل در هر مقطعی که باشند با یک سلسله قوانین جدید روبرو خواهند شد.

 

اجرای طرح ریحانه نبی

یکی از مواردی که آموزش و پرورش نیز در برنامه های حجابش به آن اشاره کرد “طرح ریحانه النبی” بود.  این طرح که مشخصا مربوط به مدارس دخترانه است از اردیبهشت ماه در تهران اجرا شده است و بیش از آن نیز در استان های دیگر قابل اجرا بوده است.

“ریحانه نبی” طرحی است که توسط جمعی از طلاب قم و تهران تهیه شده است و به گفته عباس کریم زاده رئیس اجرای این طرح پنج سال است که در مدارس استان های مختلف اجرا می شود.

 

چادری ها غیر چادری ها

بر اساس این طرح همزمان با آغاز سال تحصیلی، کتاب هایی در مدارس تحت پوشش طرح به دانش آموزان متقاضی تدریس می شود که این جلسات ۲ روز در هفته است،در این جلسات به مباحث مربوط به حجاب، جایگاه حجاب در اسلام و اینکه حجاب مصونیت است نه محدودیت پرداخته می شود.

بر اساس گفته کریم زده دانش آموزان به دو دسته چادری ها با نام “حامیان حجاب” و غیر چادری ها با حجاب کامل با نام” حافظان حجاب” معرفی می شوند.

این طرحی است که از آغاز سال تحصیلی جدید در تهران مدارس بیشتری را تحت پوشش خود خواهد گرفت.

 

لباس یک شکل برای همه

اما این تنها دانش آموزان نیستند که با آغاز سال تحصیلی احتمالا شاهد تغییرات درمدارس هستند، طرح حجاب و عفاف دامن معلمان را هم گرفته است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی خبر از این داد که به دنبال طرح یک دست سازی لباس کارمندان آموزش و پرورش نیز ازاین قاعده مستثنی نیستند.

تهمینه دانیالی از آماده بودن این لباس ها خبر داد و اعلام کرد که کارمندان سازمان میراث تا آخر خرداد ماه از این لباس ها استفاده خواهند کرد و در خصوص کارمندان آموزش و پرورش گفت: ” منتظر جلسه ای با وزیر آموزش و پرورش هستیم،تا درمورد چگونگی توزیع این لباس ها تصمیم گیری شود.”

دانیالی معتقد است که طرح و رنگ این لباس ها آنقدر متنوع است که مورد استقبال مردم عادی هم قرار خواهد گرفت.

با توجه به اینکه محمد مصطفی نجار وزیر کشور نیز حمایت خود را از طرح یکسان سازی اعلام کرده است و حتی دامنه طرح حجاب و عفاف را تا مهد های کودک هم قابل گسترش دانسته است، احتمال می رود که مهر ماه امسال تنها دانش آموزان نباشند که موظف به پوشیدن لباسی یک شکل برای حضور در مدارس هستند بلکه معلمان نیز در راستای طرح حجاب و عفاف به آنها خواهند پیوست.

 

پوشش یکسان برای دانشگاه ها

در خصوص دانشگاه ها نیز هر چند در ابتدا به نظر می رسید که طرح حجاب و عفاف تنها به تفکیک های کلاس های درسی بپردازد، اما در عمل اینگونه نشد.

اعتراض های دانشجویان بسیجی و حتی  آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان که در نماز جمعه  تهران خواستار این شد که با حربه نمره به دانشجویان هم که شده آنها را موظف به رعایت حجاب بکنند باعث شد که متولیان امردرصدد تصویب قانونی اضافه برای پوشش در دانشگاه ها هم باشند.

 

تشکیل شورای هم اندیشی پوشش

رضا اسماعیلی سرپرست امور فرهنگی و فوق برنامه وزارت بهداشت خرداد ماه خبر از این داد که “پوشش دانشگاهیان در یک فضای مشترک باید تعریف شود که برنامه ریزی لازم برای این کار در حال انجام است.”

جلیل دارا مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم نیز خبر از تشکیل “شورای هم اندیشی پوشش دانشگاهی ” داد و یکسان سازی پوشش دانشگاهی را “نقطه عطف ” این شورا دانست.

وی می گوید : “درصورتی که یکسان سازی در بحث حجاب دانشگاهی انجام شود و سیاستهای واحد درباره پوشش دانشگاهی اتخاذ شود روندی مناسب در زمینه ساماندهی وضعیت پوشش در دانشگاهها را شاهد خواهیم بود. هر چند که در حوزه فرهنگی چندان نیازی نیست فرم خاص و واحدی برای پوشش مطرح شود.”

دارا معتقد است که  هر چند تعریف پوشش اسلامی تعریف سختی نیست  اما “بد هم نیست که اعلام شود مقصود از پوشش اسلامی چیست و به صورت موردی به حد و حدود اشاره شود.”

یکسان سازی پوشش دانشگاهی، اتخاذ سیاستهای واحد برای نحوه برخورد با مظاهر بدحجابی در دانشگاهها، شاخص سازی درباره حجاب و پوشش در دانشگاه از جمله بسته های پیشنهادی است که بر روی میز شورای هم اندیشی پوشش دانشگاهی قرار خواهد گرفت.

این شورا امیدوار است که تا قبل از بازگشایی دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید در خصوص این موارد تصمیم گیری کرده باشد.

تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها قبل از آغاز تعطیلات تابستانی به صورت یکپارچه صورت نگرفت اما آنچه هم در برخی دانشکده ها انجام شد با اعتراض دانشجویان مواجه گردید.

مهر ماه امسال سیستم آموزشی ایران علاوه بر مشکلاتی که پیش از این داشته است با این معضل نیز روبرو خواهد بود که آیا دانشجویان واساتید و معلمان تن به پوشش یکسان برای حضور در محیط تحصیلی خواهند داد؟

آموزش و پروش  نیز که در راستای اجرای طرح “ریحانه نبی ” مشخص نکرده است که والدینی که مایل نباشند فرزندشان در این طرح قرار بگیرد باید چه بکنند با بیشتر شدن مدارس تحت پوشش این طرح احتمالا با والدینی معترض روبرو خواهد شد.

این اقدامات درحالی در مراکز آموزشی ایران صورت گرفته است که هیچ خبری مبنی بر نظر سنجی از کسانی که باید این لباسهای متحد الشکل را بپوشند و یا فرزندانشان را در معرض آموزش های حجاب خارج از برنامه درسی قرار بدهند در دست نیست.

با این حال چندی پیش سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم اعلام کرد که برای اجرای طرح حجاب و عفاف “ارزیابی و نظر سنجی “از مردم مورد نظر خواهد بود.

 

یلدا آراسته

منبع: جرس

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید