خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۸۹, 22nd of June 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۶ ساعت ۷:۱۶:۱۳

    خانه  > فرهنگی  >  نشر در ایران غیر حرفه ای است

نشر در ایران غیر حرفه ای است

خبرگزاری هرانا – پیش‌تر در زمان معاونت محسن پرویز، هرگاه مشکلات موجود پیرامون حوزه نشر و اهالی قلم را با ایشان مطرح کرده و پای سخنانشان می‌نشستیم، خواه ناخواه موقعیت مدیریتی‌اش باعث می‌شد اغلب در موضع دفاع ظاهر شده و سخن بگوید. اما چندی پیش (با گذشت مدتی از فراغت یافتن ایشان از سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) که از ایشان سئوالاتی پیرامون موقعیت و مشکلاتی که اهالی قلم کماکان از وجود آنها گله‌مند هستند، پرسیدیم پاسخ‌های پرویز رنگ و بوی دیگری داشت. به نحوی که شفافیت پاسخ‌ها در مقام پذیرش معضلات جاری قابل توجه بود.

 

محسن پرویز، معاون فرهنگی سابق وزارت ارشاد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن تائید نارسایی‌های موجود در عرصه نشر کتاب و حوزه فعالیت اهالی قلم، افزود: البته بحث پیرامون این حوزه نیازمند زمان و جایگاه ویژه‌ای است اما فکر می‌کنم مهم‌ترین دغدغه هر نویسنده و مولفی؛ همانا انتشار اثرش و رسیدن آن به شکلی بهینه به دست مخاطبان است.

وی اضافه کرد: شاید مهم‌ترین مشکلی که می‌شود در این حوزه به آن اشاره کرد، عدم وجود شرایطی مناسب برای اهالی قلم است که طی آن به سهولت بتوانند آثار خود را توسط ناشران منتشر و روانه بازار کنند و از این طریق با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.

پرویز ادامه داد: وقتی امکان چاپ آثار یک نویسنده فراهم نشود؛ قطعا موجب دل‌زدگی او خواهد شد و بنابراین در کلیت روند کار این نویسنده؛ تاثیرات سوء‌خواهد داشت.

وی درخصوص موقعیت نشر کتاب ازسوی نهادهای ذی‌ربط (از ناشر گرفته تا چاپخانه‌ها) گفت: متاسفانه چرخه نشر در ایران و عوامل موثر در آن، مقوله نشر کتاب را به صورت حرفه‌ای دنبال نمی‌کنند.

وی افزود: در چنین فضای غیرحرفه‌ای، مولف در تعامل با ناشران دچار مشکل می‌شود چراکه متاسفانه ناشران تنها به‌دنبال انتشار آثاری هستند که ضمانت فروش بالایی را داشته باشد بنابراین طبیعی است که بسیاری از آثار ارزشمند، در یافتن امکان نشر دچار مشکل هستند.

معاون فرهنگی سابق وزارت ارشاد درخصوص نارسایی‌های امکانات اجتماعی و رفاهی اهالی قلم گفت: مطمئنا نویسندگان در این حوزه به جایگاه اصلی خود نرسیده‌اند، اما نکته اصلی این است که عموم نویسندگان ما، شغل دوم یا سوم‌شان؛ نویسندگی است و محل ارتزاق آنها بیرون از دایره تالیف است.

وی اضافه کرد: این مسئله باعث شده است مشکلات مالی آنان در اغلب موارد چندان نمود پیدا نکند. اما مشکل جایی ظهور و بروز پیدا می‌کند که ما فرض را بر این بگذاریم که یک مولف قرار است تنها از راه تالیف معاش زندگی خود را بگذراند و تازه در چنین شرایطی است که متوجه معضلات و دشواری‌های موجود خواهیم شد.

پرویز درباره درآمد نویسندگی و شاعری در ایران خاطرنشان کرد: درآمد اهالی قلم بسیار ناچیز است و بیشتر یک درآمد جنبی به شمار می‌آید که به روند زندگی آنان کمک می‌کند.

وی معتقد است؛ راه حل متصور درمقابل این مشکلات، تنها حرکت به سوی نشر حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف در دایره انتشار کتاب است. او می‌گوید: افزایش تیراژ کتاب، نحوه توزیع مناسب و حمایت‌های نهادهای مختلف از چرخه نشر ازجمله مواردی است که از آن ناگزیریم.

معاون فرهنگی سابق ارشاد اضافه کرد: هرچند امکان معرفی و تبلیغ تمام کتاب‌های منتشره از سوی رسانه‌های دولتی و غیردولتی امکان‌پذیر نیست. اما حداقل کتاب‌هایی که در جشنواره‌های معتبر همچون کتاب سال برگزیده می‌شوند باید این ضمانت برای مولفان آنها وجود داشته باشد که کتاب‌هایشان در بعدی وسیع؛ معرفی و به فروش برسد و از محل فروش آن منتفع شود، که متاسفانه هنوز به این جایگاه در ایران نرسیده‌ایم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر ضرورت برقراری بیمه مولفان در کشور گفت: البته لازم است که یک مولف بیمه شود و نگرانی هزینه درمان، بازنشستگی و مسائل رفاهی و اجتماعی را نداشته باشد. اما بیمه یک مقوله حداقلی است. درواقع ضرورت بیمه یک ضرورت حداقلی است و کف ماجرا را شامل می‌شود. ولی شرایط بهینه صرف داشتن بیمه نیست و قاعدتا مولفان نیز باید همچون اقشار دیگر جامعه باید از امکانات کلی برخوردار باشد که ما در این حوزه نقایص عدیده‌ای را شاهد هستیم.

پرویز در پایان سخنش درباره ایام فراغت خود از عرصه معاونت فرهنگی ارشاد، اظهارداشت: من مدیریت ۵۰ ماهه‌ای که در ارشاد داشتم را به دیده رفع تکلیفی گذرا نگاه می‌کنم و نه به شکل ثابت. طبیعی است با پایان گرفتن این دوره و با آزاد شدن ذهن از دغدغه‌های فراوان مدیریتی، بیشتر به دغدغه‌های اصلی‌ام معطوف شد‌ه‌ام.

وی گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی من نویسندگی است و قصد دارم در ایام آتی، چند کار که پیش از این ایده خلق آنها را در سر داشتم را دست گرفته و منتشر کنم. باید بگویم با خلاصی یافتن از دغدغه‌های پیشین و با بازگشت به کانون خانواده و جامعه راحت‌تر می‌توانم چون گذشته به خاستگاه‌های روحی خود بپردازم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید