خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سه متهم در مشهد مجموعا به ۱۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

سه متهم در مشهد مجموعا به ۱۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – سه متهم در مشهد در کنار سایر مجازات های سنگین دیگر، مجموعا به بیش از ۱۰۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، سه متهم به عضویت در باند  “ریاضی” در مشهد، از بابت اتهامات گوناگون، در کنار سایر مجازات ها مجموعا به ۱۱۰۰ ضربه شلاق و ۴۲۷ سال زندان محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، این باند “زورگیری” که به باند “نقابداران ریاضی” در مشهد معروف بوده است، اقداماتی از قبیل “زورگیری های مسلحانه” متعدد، همراه با ایراد “ضرب و جرح عمدی” را مرتکب شده اند که پس از تعقیب و گریز های پیاپی پلیس، در نهایت نیروهای انتظامی در طی چند عملیات، سه عضو این باند و برخی از عوامل مرتبط با آنان را دستگیر می کنند.

با توجه به اهمیت و حساسیت ماجرای سرقت های باند «ریاضی» که موجی از نگرانی را بین شهروندان ایجاد کرده بود، این پرونده پس از بررسی های مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد.

طبق رای دادگاه، سه عضو اصلی باند زورگیران مسلح معروف به «ریاضی» به اتهامات “مشارکت و معاونت در سرقت های مسلحانه شبانه و روزانه”، “ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو” ، “تحصیل مال سرقتی” و … به تحمل حدود ۴۲۷ سال زندان، بیش از ۱۱۰۰ ضربه شلاق، ۵ سال تبعید، پرداخت دیه، محرومیت از رانندگی با وسایل نقلیه، رد اموال مسروقه به شاکیان و انتشار حکم در روزنامه کثیرالانتشار محل وقوع جرم، محکوم شدند. این رای که به امضای قاضی شاکر مستشار دادگاه رسیده بود با اعتراض متهمان و وکلای پرونده، برای رسیدگی ویژه به دیوان عالی کشور ارسال شد، اما قضات شعبه ۳۱ دیوان عالی، رای صادر شده از سوی قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی را عینا تایید کردند.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید