خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  ضرب و جرح یک کولبر توسط نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی نوسود

ضرب و جرح یک کولبر توسط نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی نوسود

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۲۱ مردادماه، یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان نوسود واقع در استان کرمانشاه، پس از بازداشت توسط نیروهای نظامی مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز سه شنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹، یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان نوسود واقع در استان کرمانشاه، پس از بازداشت توسط نیروهای نظامی، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر “رضا عبداللهی” اهل روستای “تاوگوزی” از توابع شهرستان ثلاث‌باباجانی، احراز شده است.

این کولبر بر اثر ضرب و شتم با قنداق اسلحه از ناحیه سر دچار جراحت شدید شده است.

گفتنی است، روز پنجشنبه ۱۶ مردادماه، نیز یک کولبر ۱۶ ساله در ارتفاعات مرزی شهرستان نوسود، توسط نیروهای نظامی مورد ضرب و جرح قرار گرفت و جهت مداوا پزشکی به بیمارستان پاوه منتقل شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید