خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر سقوط به رودخانه در شهرستان پاوه

مرگ یک کولبر بر اثر سقوط به رودخانه در شهرستان پاوه

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۶ تیر، در جریان تعقیب و گریز ماموران مرزبانی در مناطق مرزی شهرستان پاوه، یک کولبر بر اثر سقوط به روخانه جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیور، روز دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹، ماموران مرزبانی مسیر گروهی از کولبران را در منطقه  «پل زلته» شهرستان پاوه بسته و آنها را تعقیب کردند.

در جریان این تعقیب و گریز یک کولبر بر اثر سقوط به رودخانه سیروان جان خود را از دست داد.

در این گزارش هویت این کولبر «آیت یوسفی» از اهالی روستای «زمکان» از توابع شهرستان ثلاث بابا جانی عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید