خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  نقض حکم اعدام دو زندانی در دیوان عالی کشور

نقض حکم اعدام دو زندانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” توسط شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شده بودند، در دیوان عالی کشور نقض شد. پرونده این دو زندانی جهت محاکمه مجدد به شعبه هم عرض ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، حکم اعدام دو زندانی متهم به قتل، از سوی قضات دیوان شکسته شد.

بنا بر این گزارش، بیستم دی سال ۹۳ زنی نگران به پلیس آگاهی دماوند رفت و از ناپدید شدن همسر ۴۷ ساله‌اش به نام “یاسر” و پسر ۱۳ ساله به نام “یاشار” خبر داد.

این زن گفت: “همسرم دیروز به محل کارش رفت اما به خانه بازنگشت. چون نگران او شده بودم از پسرم که از معلولیت جسمانی رنج می‌برد خواستم دنبال پدرش برود اما یاشار هم از خانه بیرون رفت و دیگر بازنگشت .حالا می ترسم بلایی بر همسر و پسرم آمده باشد”.

پلیس به تحقیق پرداخت اما ردی از پدر و پسر گمشده به دست نیاورد. چند نفر از دوستان یاسر که آخرین بار با وی ملاقات کرده بودند به عنوان مظنون بازداشت شدند اما پلیس به نتیجه مطلوب نرسید.

راز ناپدید شدن این پدر و پسر همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت تا این که پلیس در حاشیه پردیس بقایای جنازه سوخته دو نفر را پیدا کرد. آزمایش‌های دی ان ای نشان داد جنازه متعلق به یاسر و پسرش است.

در حالی که تحقیقات وارد مرحله تازه‌ای شده بود، پلیس پی برد یاسر یک ماه قبل از ناپدید شدنش با مردی به نام رضا معامله میلیونی داشته است.

رضا تحت بازجویی قرار گرفت و منکر اطلاع از سرنوشت یاسر شد. اما تناقض گویی‌های این مرد اطلاعات تازه‌ای به پلیس داد. او در بازجویی‌های بعدی به کشتن یاسر و پسرش با همدستی یکی از دوستانش به نام امیر اعتراف کرد.

بدین ترتیب امیر ۳۰ ساله ردیابی و بازداشت شد.

رضا در ادامه بازجویی‌ها، امیر را عامل قتل معرفی کرد و گفت: “امیر پدر و پسر را کشته است. امیر نیز گفت که به دستور رضا دست به جنایت زده است”.

قضات برای امیر به اتهام قتل و برای رضا به اتهام معاونت در دو قتل کیفرخواست صادر کردند و پرونده به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. آن‌ها در حالی از خود دفاع کردند که اولیای دم برای شان حکم اعدام خواستند.

سپس امیر به دفاع پرداخت و گفت: “من این پدر و پسر را نمی‌شناختم. رضا که از دوستانم بود خودش را اطلاعاتی و فردی با نفوذ معرفی کرده بود. او با من رابطه دوستانه داشت و خرج مواد مخدرم را هم می داد. حتی یک بار مرا برای تفریح به کشور سوئد فرستاد و به عنوان مدیر کارواشی که به تازگی تاسیس کرده بود استخدام کرد. اما پس از مدتی من از کارواش اخراج شدم. یک سال از رضا اطلاع نداشتم تا این که سال ۹۳ بار دیگر به دیدنم آمد. رضا حرف‌هایی زد و از من خواست تا به او کمک کنم. رضا می‌گفت یاسر محارب است و باید خونش ریخته شود چون مرد بی بند و باری است. پسر معلول او نیز مستحق مرگ است. او نقشه قتل را کشید و از من خواست تا آن را اجرا کنم”.

وی در تشریح جزئیات جنایت گفت: “آن روز من و رضا با ماشین دنبال یاسر رفتیم. در میان راه من به دستور رضا، یاسر را با طنابی که از قبل تهیه کرده بودم، کشتم و جنازه‌اش را در حوالی پردیس رها کردم. ولی چون یاشار پسر ۱۳ ساله یاسر مدام با رضا تماس و سراغ پدرش را می‌گرفت با او هم قرار گذاشتیم تا او را پیش پدرش ببریم. وقتی یاشار سوار ماشین شد آب میوه مسمومی را که رضا به من داده بود به او دادم اما نخورد. من در یک لحظه لباس یاشار را روی صورتش کشیدم و سعی کردم او را خفه کنم اما او زنده بود و تقلا می کرد. همان موقع رضا با بیل به سر پسر نوجوان زد و او را کشت. ما جنازه پدر و پسر را در حاشیه پردیس به آتش کشیدیم و سپس برای از بین رفتن بقایای جسد روی آن آهک ریختیم”.

وی ادامه داد: “من قبل از محاکمه هر دو قتل را گردن گرفته بودم چون رضا قول داده بود رضایت اولیای دم را جلب کند. اما حالا که در زندان کاری برایم انجام نداده، تصمیم گرفتم حقیقت را بگویم. من یاشار را نکشتم و رضا قاتل اوست”.

سپس رضا که با قرار وثیقه آزاد بود، در جایگاه ویژه ایستاد و منکر دست داشتن در جنایت شد. وی همدستش را دروغگو خواند و گفت: “من انگیزه‌ای برای کشتن پدر و پسر نداشتم. با یاسر معامله کرده و در عوض خرید خانه ویلایی ۱۸۰ سکه طلا و ۲۲۰ میلیون تومان پول نقد به او داده بودم. من حتی اتهام معاونت در قتل‌ها را هم قبول ندارم. من و امیر هم را با یاسر به دماوند رفته بودیم اما نمی‌دانم چرا یک باره رضا طنابی را دور گردن یاسر انداخت و او را خفه کرد. گمان می‌کنم او تحت تاثیر مصرف شیشه دست به این جنایت‌ها زد”.

وی ادامه داد: “من قبلا تحت تاثیر فشارهای روانی به دروغ گفته بودم یاسر و پسرش را به خاطر اعتقاداتی که داشتم کشتم ولی حالا می‌گویم بی گناهم و انگیزه‌ای برای قتل آن‌ها نداشتم”.

در پایان جلسه هیئت قضایی در حالی وارد شور شد که دستور بازداشت رضا را صادر کرد.

قضات دادگاه پس از تغییر عنوان اتهامی، امیر و رضا را به اتهام مشارکت در قتل به اعدام محکوم کردند اما با اعتراض آن‌ها به حکم صادر شده پرونده در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی موشکافانه قرار گرفت و تایید نشد.

قضات دیوان عالی کشور اعلام کردند لازم است تا بار دیگر دو متهم از خود دفاع کنند.

بدین ترتیب حکم اعدام آن‌ها شکسته و پرونده به شعبه هم عرض ارسال شد. قرار است امیر و رضا این بار در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید