خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۷/۰۲ ساعت ۲۱:۲۳:۰۰

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور، جمعی از  کارگران تولی پرس و بسته‌بندی البرز، جمعی از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی، جمعی از بیماران مبتلا به SMA و خانواده‌هایشان از استان‌های مختلف کشور و  جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور همراه با خانواده‌هایشان برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان خصوصی‌سازی تجمع کردند.

یکی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار ایلنا گفت: “در ادامه تجمع دیروز، بیش از ۱۰۰ کارگر شب گذشته را به همراه خانواده‌هایشان در خیابان سپری کردند و صبح امروز با طلوع آفتاب به تجمع اعتراضی‌شان ادامه دادند”.

وی ادامه داد: “کارکنان تعاونی سهام عدالت که تعدادی از آنها را جانبازان یا خانواده‌های شهدای جنگ تحمیلی تشکیل می‌دهند، با راهپیمایی در مقابل سازمان خصوصی‌سازی با فریاد خواسته‌های صنفی و به حق خود تلاش کردند صدای اعتراض‌شان را به گوش مسئولان دولتی برسانند”.

به گفته این نماینده کارگران، تجمعات اعتراضی ما کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور تا مشخص شدن وضعیت شغلی‌مان و پرداخت ۴۲ ماه معوقات مزدی ادامه پیدا خواهد کرد.

کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور از صبح دیروز یکشنبه (یکم مهر ماه) برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده و مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده‌اند.

بنا به اظهارات معترضان، مسئولان سازمان خصوصی‌سازی پیش‌تر وعده پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات آنها را تا پایان سال گذشته داده بودند که تاکنون عملی نشده است.

تجمع‌کنندگان در پلاکاردی از مسئولان سازمان خصوصی‌سازی خواسته‌اند باتوجه به شعار امسال پس از ۱۱ سال فعالیت شرکت‌های سهام عدالت، اشتغال آتی آنها را مدنظر قرار داده و حقوق و دستمزد معوقه ۴۲ ماه کارکنان سهام عدالت را پرداخت کند.

تجمع سه روزه کارگران «تولی‌ پرس» و «بسته‌بندی البرز» در محوطه کارخانه

به گزارش ایلنا، تجمع اعتراضی کارگران «تولی پرس» و«بسته‌بندی البرز» در محوطه و مقابل کارخانه در شهرک صنعتی البرز قزوین امروز وارد سومین روز خود شد.

تجمع‌کنندگان دو کارخانه «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» که شمار آنها حدود ۴۰۰ نفر برآورد می‌شود ازجمله کارگرانی هستند که از طریق یک کارفرمای مشترک در این دو کارخانه واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین مشغول کارند.

این کارگران در تماس با ایلنا اعلام کردند که در اعتراض به افزایش تعطیلی‌های مکرر کارخانه، به تاخیر افتادن موعد پرداخت مطالبات مزدی و یک ماهه بودن زمان اعتبار قرارداد‌های کار از روز شنبه (۳۱ شهریور ماه) دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه دست به تجمع زده‌اند.

یکی از کارگران معترض در خصوص پیگیری‌هایی که در چند روز اخیر توسط او و دیگر همکارانش صورت گرفته است، گفت: “برای رسیدن به خواسته‌هایمان در روز نخست (شنبه ۳۱ شهریورماه) در محوطه دو کارخانه تجمع کردیم و چون به نتیجه‌ مشخصی نرسیدیم، تصمیم گرفتیم برای دومین و سومین روز متوالی در محوطه محل کار خود اجتماع کنیم”.

به گفته این کارگر قراردادی تولی پرس؛ در تمامی این روزها نه کارفرما و نه هیچ مقام مسئولی پاسخ مشخصی به خواسته‌های آنها نداده‌اند.

یکی دیگر از کارگران معترض تولی پرس در توضیح شرایط شغلی و خواسته‌های خود گفت: “کارفرما از روز شنبه (۲۷ مرداد ماه) با اعلام تعطیلی موقت کارخانه (به مدت دو هفته)، بیش از ۴۰۰ کارگر این دو واحد تولیدی را به مرخصی اجباری فرستاده و تا امروز (دوشنبه) این تعطیلات به بهانه‌های مختلف ادامه یافته است”.

به گفته این کارگر قراردادی تولی پرس که نگران امنیت شغلی خود و سایر همکارانش است، قرارداد کاری همه کارگران تا پایان شهریور ماه به اتمام رسیده و اخیرا کارفرما به جز ۸ نفر با سایر کارگران قرارداد یک ماهه (تا پایان مهر ماه) منعقد کرده است.

از قرار معلوم اقدامات اعتراضی کارگران تولی پرس و بسته‌بندی البرز تنها به این سه روز اخیر محدود نمی‌شود. تعدادی از این کارگران پیش از این در تاریخ‌های دهم شهریور ماه، ۲۷ مرداد ماه و یازدهم مرداد ماه برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه مقابل فرمانداری و اداره کار شهرستان البرز تجمع کرده بودند که در نهایت با وعده پیگیری، به اعتراض خود پایان دادند.

تجمع آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل آموزش و پرورش/چرا مصوبات مجلس اجرایی نمی‌شود؟

به گزارش ایلنا، صبح امروز جمعی از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

صبح امروز (دوم مهرماه) جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی برای چندمین بار به تهران آمدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

معترضان که مقابل وزارت آموزش و پرورش جمع شدند، خواستار اجرای قانون جذب مصوب مجلس شورای اسلامی هستند.

آنها می‌گویند: “از تبعیض و سردرگمی و بلاتکلیفی به ستوه آمده‌ایم. وزارت آموزش و پرورش به هیچ وجه حاضر نیست وضعیت ما را به‌سامان کند و به استخدام ما تن بدهد”.

نهضتی‌ها می‌گویند: “به رغم‌آنکه در مصوبه سوم شهریور ماه سال ۹۵، مجلس به صراحت از آزمون داخلی و به‌کارگیری آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی نام برده است اما همچنان، قانون اجرا نمی‌شود”.

در مصوبه اخیر مجلس، وزارت آموزش و پرورش مکلف است که مشمولان قانون اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را با شرایطی استخدام کند.

تجمع بیماران مبتلا به SMA مقابل وزارت بهداشت/ بیماران: برای زنده ماندن دارو میخواهیم

به گزارش فارس، جمعی از خانواده‌های بیماران مبتلا به SMA از استان‌های مختلف کشور به دلیل پیگیری نشدن مطالبات دارویی و درمانی فرزندانشان از طرف وزارت بهداشت در مقابل این وزارت خانه تجمع کردند.

تعداد زیادی از خانواده بیماران مبتلا به SMA از حدود ساعاتی قبل در مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کرده‌اند که این افراد پیگیری نشدن مطالبات دارویی و درمانی کودکان خود را دلیل این تجمع اعلام کرده‌اند. SMA نوعی بیماری ژنتیکی است که با ضعف عضلانی و نخاعی همراه بوده و هزینه‌های زیاد درمانی و دارویی به همراه دارد.

وزارت بهداشت گوش شنوا ندارد

مادر یک کودک دو ساله که در جمع معترضان قرار دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: “در حال حاضر تنها داروی اصلی این بیماری استینارزا بوده که نتیجه درمانی آن در استرالیا،‌ ایرلند، ترکیه و تعداد زیادی از کشورهای دیگر مشخص شده است، ولی متأسفانه مسئولین وزارت بهداشت به ما اعلام کرده‌اند که این دارو هزینه بالایی دارد و امکان ورود آن را به کشور نداریم، همچنین آنها مدعی هستند که اثربخشی چندانی برای این دارو وجود ندارد”.

کودکان ما را جزو بیماران خاص قرار دهید

وی می‌افزاید: “علاوه بر این مشکل، در حال حاضر مسئولین بیماری فرزندان ما را به رسمیت نمی‌شناسند و هیچ حمایت خیریه‌ای نیز در این زمینه وجود ندارد، تقاضا داریم حداقل بیماری SMA را جزو بیماری‌های خاص قرار دهند”.

پدر یکی دیگر از معترضان که به همراه فرزند چهار ساله‌اش با ویلچر در محل حضور دارد، اظهار داشت: “من از شهر گنبد جهت نشان دادن اعتراض خود به این محل آمده‌ام، متأسفانه بیماری SMA حتی در بیمارستان هم کدی به آن اختصاص داده نشده و فرزند من زمان بستری به اسم عفونت ریه پذیرش می‌شود”.

بهزیستی و کمیته امداد بیماران را تحت پوشش قرار دهند

وی گفت: “هزینه‌های ما سرسام‌آور است و علاوه بر مشکلات درمانی و بی‌توجهی وزارت بهداشت، بهزیستی و کمیته امداد کمکی برای ما انجام نمی‌دهند، حتی تأمین ویلچر نیز در این زمینه مستثنا نیست”.

زن میانسالی که در میان تجمع‌کنندگان قرار دارد، می‌گوید: “فرزند مبتلای من ۱۴ ساله است و زمانی که پوشک گران نبود ما مشکل داشتیم و حالا تصور کنید در شرایط کنونی وضعیت ما چگونه است. بسیاری از فرزندان ما تجهیزات مختلفی همچون دستگاه ساکشن، اکسیژن و بخور نیاز دارند، این وسایل برای ما هزینه دارد که توانایی پرداخت آن را نداریم، از طرفی، ژل‌درمانی و کاردرمانی نیز هزینه‌های خاص خود را می‌طلبد، ولی از آنجایی که مسئولان با این بیماری آشنا نیستند، مشکلات ما چندین برابر شده است”.

افزایش سه برابری قیمت شیرخشک بیماران

پیرمردی نیز در میان حضار قرار دارد که برای پیگیری مطالبات نوه‌اش در جمع معترضان قرار گرفته است، او می‌گوید: “شیر خشک خاص مربوط به این بیماران قبلا ۸۰ هزار تومان بوده، ولی اکنون ۲۵۰ هزار تومان شده است، فرزندش کارگر است و هزینه‌های کاردرمانی نیز هر ۴۵ دقیقه ۶۰ تومان اعلام شده و ما در این شرایط بسیار با مشکل مواجهیم”.

آزمایش ژنتیک اس‌ام‌ای را اجباری کنید

وی گفت: “هر خانواده حدودا ماهانه ۵ میلیون تومان هزینه دارد و ناشناخته بودن بیماری برای مردم و مسئولان مشکلات را مضاعف کرده است”.

مرد جوانی از میان معترضان به جلو می‌آید و در مورد مشکلاتش می‌گوید که همسرم به دلیل بیماری فرزندم دچار افسردگی شدید شده است، خودم کارگر خیاطی هستم و با فرزند و مادر مریض چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ حداقل صدای ما را به مسئولین برسانید تا شاید اگر نتوانستند برای ما کاری کنند، برای آیندگان مثرثمر واقع شوند، و آزمایش اس‌ام‌ای را که ژنی شناخته شده دارد را اجباری کنند.

وزارت بهداشت از طرح‌های تحقیقاتی حمایت کند

مادر یکی دیگر از بیماران می‌گوید: “شرکت‌هایی همچون شرکت رشد برای موضوع ژن‌درمانی بیماران مبتلا به SMA وارد عمل شده، ولی متأسفانه وزارت بهداشت حمایت‌های لازم را انجام نداده است، درخواست و تقاضا داریم که هر چه بیشتر این طرح‌ها را مورد حمایت قرار دهند. شرکتی همچون شرکت بایوژن به ما اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۲ داروی جدیدی وارد بازار می‌کند، خواهشمندیم که مسئولین وزارت بهداشت حداقل به صورتی عمل کند که فرزندان ما تا چند سال آینده دوام بیاورند و حمایت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد”.

وزیر بهداشت: “مردم حاضرند ما برای دو سال طول عمر یک میلیارد تومان هزینه کنیم؟”

این صحبت‌ها و خواسته‌های خانواده بیماران در حالی است که وزیر بهداشت چندی قبل در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که مردم حاضر نیستند این هزینه سنگین را از بیت المال برای افزایش طول عمر دو یا سه ساله بیماران بپردازیم.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در شهر رشت/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید