خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵, 19th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۳ ساعت ۱۱:۴۰:۴۸

    خانه  > اندیشه و بیان  >  انتقاد ناشران کردستانی از وضعیت چاپ و نشر در کردستان

انتقاد ناشران کردستانی از وضعیت چاپ و نشر در کردستان

خبرگزاری هرانا ـ ناشران کردستانی دغدغه‌های خود را در حضور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردند و خواستار رسیدگی به حل مشکلات خود شدند، اجبار به درج جمله «ویژه اهل سنت» بر روی بسیاری از کتاب‌های کردستان، اجازه ندادن به ناشران اهل سنت برای ارائه کتاب‌های خود در نمایشگاه‌های کتاب،  انتقاد از تغییر سلیقه‌ای کلمات کُردی در کتب تعدادی از این مشکلات بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، ‌ناشران کردستانی دغدغه‌های خود را در حضور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردند و خواستار رسیدگی به حل مشکلات خود شدند.

سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان روز(۲۲ فروردین) از پاساژ عزتی سنندج که بسیاری از ناشران سنندجی در آن مستقر هستند، بازدید کرد و در این بازدید، ناشران نیز به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود پرداختند.

مدیر مسئول انتشارات آراس با انتقاد از تاخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدور مجوز چاپ کتاب برای ناشران کردستانی، اظهار کرد: “بیش از یک سال است که بیش از ۲۰ عنوان کتاب در این انتشاراتی در نوبت صدور مجوز هستند”.

سعدی سجادی افزود: “پس از صدور مجوز نیز، تاکید بر درج جمله «ویژه اهل سنت» بر روی بسیاری از کتاب‌های کردستان در حالی که نوشتن آن ضروری نیست موجب نارضایتی‌هایی شده است”.

وی درج این مطلب را عاملی برای به حاشیه راندن کتاب و ایجاد دیدگاهی نامناسب در مخاطبان دانست که سبب کاهش مخاطبان نیز می‌شود.

مدیر مسئول انتشارات آراس از اجازه ندادن به ناشران اهل سنت برای ارائه کتاب‌های خود در نمایشگاه‌های کتاب نیز انتقاد و عنوان کرد: “ناشران پس از گذراندن سختی‌ها و مشقت‌های فراوان، موفق به صدور مجوز می‌شوند که پس از آن هم اجازه ورود این کتاب‌ها در نمایشگاه‌های کتاب داده نمی‌شود”.

صدور مجوز کتاب در کردستان روندی بسیار طولانی دارد

مدیر مسئول انتشارات ئامیار نیز با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان از این استان به عنوان استانی فرهنگی یاد کردند، اظهار کرد: “در استان فرهنگی کردستان باید به چاپ و نشر کتاب اهمیت بیشتری داده شود و از سخت‌گیری‌های موجود کاسته شود. این در حالی است که کتاب‌های زیادی به بهانه‌های مختلف چند سال در نوبت اخذ مجوز در کردستان منتظر می‌مانند”.

رفیق صالحی افزود: “به بسیاری از کتب فقط به شرط درج “ویژه اهل سنت” مجوز صدور داده می‌شود و پس از چند سال آن را کتابی غیرقانونی اعلام می‌کنند که اجازه فروش آن از ناشران و کتاب فروشان سلب می‌شود”.

مدارس و موسسات آموزشی لطمات جبران ناپذیری به انتشارات استان وارد می‌کنند

مدیر مسئول انتشارات زانست نیز ضمن انتقاد از وضعیت نامطلوب درآمد ناشران کردستانی، اظهار کرد: “اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در این رابطه هیچ کمکی به ناشران نمی‌کند، در حالی که خرید کتاب از سوی این اداره کل می‌تواند مشوق و همچنین منبع درآمدی برای ناشران استان باشد”.

احمد افضلی افزود: “معلمان و مدیران مدارس و همچنین موسسات آموزشی با خرید کتاب از تهران و یا ایجاد کتاب فروشی در موسسات خود، به کار ناشران و کتاب فروشان استان لطمات غیرقابل جبرانی وارد می‌کنند”.

وی از کمبود درآمد ناشران استان سخن گفت و عنوان کرد: “با این اقدام مدارس و موسسات، ناشران استان ضربه‌های زیادی را متحمل می‌شوند که سال گذشته به دلیل عدم فروش کتب ناچار به فروش کیلویی کتب می‌شویم، به همین دلیل سال گذشته کتبی که با مبلغ بیش از ۱۲ میلیون خریداری شده بود، با قیمت هر کیلو ۳۰۰ تومان به مبلغ ۷۲ هزار تومان به فروش رسید”.

مدیرمسئول انتشارات زانست، تداوم این روند را خطری برای صنف ناشران و کتاب فروشان استان دانست و اعلام کرد: “انتشارات، تنها منبع درآمد بسیاری از مدیر مسئولان است که با ادامه این روند ناچار به رها کردن شغل خود خواهند شد”.

وی همچنین از پرداخت نشدن هزینه ناشران حاضر در نمایشگاه ۲ سال پیش نیز انتقاد کرد و خواستار رسیدگی معاون وزیر ارشاد به این مشکلات شد.

افضلی با اشاره به اینکه مدت ۲ سال است که درخواست صدور مجوز ۲ کتاب ویژه کودکان را داده است، از عدم رسیدگی به آن و عدم صدور مجوز برای این کتاب‌ها انتقاد کرد.

مدیرمسئول نشر واتا نیز از عدم پاسخگویی مسئولان به مشکلات ناشران انتقاد کرد و آن را عاملی برای مایوس شدن فعالان این صنف عنوان کرد.

علی رحمانی با اشاره به اینکه بیش از دو سال است که هیچ کتابی در این انتشاراتی به چاپ نرسیده است، عدم تمکن مالی را دلیل آن اعلام کرد و افزود: “با ادامه این روند ناچار به ابطال مجوز انتشارات خواهم شد”.

انتقاد از تغییر سلیقه‌ای کلمات کُردی در کتب

مدیر مسئول انتشارات «کانی کتیب»، نیز از تغییر سلیقه‌ای کلمات در کتب کُردی انتقاد و اظهار کرد: “تغییر این کلمات موجب تغییر معانی آنها شده که ممکن است منظور نویسنده را تغییر دهد”.

شوان طاهری از گم شدن ۴ جلد کتاب این انتشاراتی در ۴ ماه اخیر سال ۹۴ خبر داد و افزود: “عدم در اختیار گذاشتن نرم افزار «تُکن» برای ناشران مشکلاتی را به وجود آورده است که گم شدن کتب نیز از جمله آنهاست”.

وی عنوان کرد: “با هدف جلوگیری از به وجود‌آمدن چنین مشکلاتی ناچارم کلیه کتاب‌ها را به صورت دستی به تهران ببرم و به این ترتیب سختی‌ها زیادی را متحمل ‌شوم”.

مدیرمسئول انتشارات کانی کتیب اعلام کرد: “صدور مجوز برای انواع کتاب ‌ها در کردستان بسیار زمان بر است و حتی بسیاری از کتاب‌ها نیز پس از چند بار اصلاحیه، مجوز صدور برای آنها داده می‌شود”.

قانون مالکیت ادبی در کردستان رعایت نمی‌شود

مدیرمسئول چاپ و نشر میدیا نیز اظهار کرد: “قانون مالکیت ادبی در کردستان رعایت نمی‌شود و قانون و یا شعبه‌ای برای رسیدگی به تخطی‌های صورت گرفته در این زمینه وجود ندارد، به این ترتیب بسیاری از کتب بدون اطلاع نویسنده آن تغییر داده می‌شود”.

سید وفا حسینی از صرف هزینه‌های گزاف برای برگزاری برنامه‌ها و مراسم‌ که ارتباطی به استان ندارد، انتقاد کرد و افزود: “علیرغم وضعیت نامطلوب مطالعه در استان، برای برگزاری نمایشگاه کتاب هیچگونه هزینه ای در استان نشده و کارشکنی می‌شود”.

وی از عدم حضور افراد کارآمد و خبره در این زمینه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان انتقاد کرد.

‌بسیاری از ناشران به دلیل امکان محروم شدن از دادن غرفه در نمایشگاه بین المللی کتاب از بیان انتقادات خود در حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صرفنظر کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید