خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  فرهاد نماد اعتدال و عقلانیت سیاسی

فرهاد نماد اعتدال و عقلانیت سیاسی

متن زیر گفت و گوئی است با اقای سعید رضوی فقیه در مورد خاطراتشان در مدت اسارتشان با فرهاد وکیلی.

آقای سعید رضوی فقیه سخنگوی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، از روزنامه نگاران اصلاح طلب و دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه سوربن پاریس یک سال و نیم گذشته به ایران مسافرت کردند. ایشان دراین سفر به ایران دستگیر، بازداشت، ممنوع الخروج  و روانه زندان شدند و چند ماه در زندان بسر برند. اقای رضوی فقیه با قرار وثیقه آزاد شدند و پرونده ایشان هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. خانواده ایشان در فرانسه بسر می برند و آقای رضوی فقیه همچنان ممنوع الخروج هستند.

در روز ۱۹ اردیبهشت، پنج زندانی سیاسی بعد از تحمل سالها زندان و شکنجه در زندان اوین بدار آویخته شدند. آقای رضوی فقیه در مدت زندانی بودن خویش چند روزی هم بند فرهاد وکیلی یکی از اعدام شدگان روز ۱۹ اردیبهشت بودند.

امروز به سراغ آقای رضوی فقیه رفتیم تا از خاطرات و تجربیات خود در مدت اسارتش با فرهاد وکیلی برایمان صحبت کنند.

 

آقای رضوی فقیه، طبق اطلاعاتی که ما داریم شما در مدت زندانی بودتان با فرهاد وکیلی یکی از اعدام شدگان روز ۱۹ اردیبهشت هم بند بودید، شما  چه مدت با ایشان هم بند بودید و در کدام زندان؟

من وقتی از انفرادی بند ۲۰۹ به زندان عمومی، به بند عمومی منتقل شدم برای تحمل چهار سال حبس قطعی. در انجا بعد از چند از روزی که در قرنطینه بودیم وارد اندرزگاه ۷ شدیم و در یک سلول بمن جای دادند که یکی از توفیقات زندگی من در انجا اتفاق افتاد و آنهم هم سلولی با دوست عزیزم فرهاد وکیلی بود.
من قبلا در رابطه با خصوصیات اخلاقی ایشان جسته و گریخته چیزهائی شنیده بودم. ولی ما در آن چند روزی که با هم بودیم و بشدت با هم صمیمی شدیم من احساس کردم که یکی از بهترین دوستانم را در زندان اوین پیدا کردم و همون چند روز باعث شد که علقه عاطفی خاصی بین ما ایجاد بشود. تا حدی که وقتی من از زندان بیرون آمدم و به قید وثیقه ازاد شدم تا مدتها خانم فرهاد با من تماس می گرفت و سلام فرهاد را بمن می رساند و من احوال فرهاد را می پرسیدم.
واقعا چیزی که باورم نمی شود اینکه یک روزی فرهاد اعدام بشود و این خبر واقعا تاثیر نامناسبی روی من گذاشت.

 

آقای رضوی فقیه،  فرهاد در نامه هائی که به بیرون از زندان نوشته از شکنجه و وادار کردنش به اعتراف نوشته. آیا شما از فرهاد چیزی در این رابطه شنیدید؟

بله فرهاد در همون چند روزی که خیلی زیاد هم نبود صحبت های زیادی برای من می کرد.  فرهاد خودش گفت شاید دهها بار تصویر باز شدن در سلول برای اعزام او به محل اعدام را در ذهنش مرور کرده و این قضیه را تمرین کرده تا مبادا هنگام اعدام زانوهها و پاههایش بلرزد. فرهاد بنظر من آماده اجرای حکم بود و همه مسائل را برای خودش تمرین کرده بود. سختیها و فشارهائی به او اعمال کرده بودند تا به دروغ علیه خودش اعتراف کند ولی هیچوقت لبخندش را فراموش نمی کنم. فرهاد با لبخند همیشه بمن می گفت که این شکنجه ها و فشارها در من هیچ تاثیری نداشتند و هیچوقت سعی نکردم که در برابر این شکنجه ها و فشارها رادیکالتر از آنکه می بایست باشم، بشوم و هیچوقت سعی نکردم حس انتقامجوئی را نسبت به شکنجه گران یا زندانبانان را در خودم پرورش بدهم.
بلکه همواره سعی کردم همون فرهاد باشم که با منطق ودرایت و با اعتدال دنبال آرمانهای انسانی خودم باشم.

 

ایا ایشان در رابطه با نحوه بازجوئی های خودشان و مراحل مختلف آن طی سالهائی که در زندان بودند با شما هم گفت و گوئی داشتند؟

البته در مورد جزئیاتش نه،  من شاید سه روز بیشتر با فرهاد هم سلولی نبودم. اما فرهاد برای من گفت که در زندان رجائی شهر کرج چطور تحت فشار قرار می گرفته  و چه جور بازجوها اورا وادا رمی کردند تا اعتراف بکند که عملیات مسلحانه انجام داده است .  در حالیکه او هیچ حرکت مسلحانه ای را انجام نداده بود.
شما می گوئید که سه روز با فرهاد وکیلی هم سلولی بودید به لحاظ شخصیتی فرهاد وکیلی چگونه فردی بودند؟
فرهاد یک شخص بسیار معتدل، منطقی و بدون احساسات کنترل نشده در عرصه سیاست بود .شخصی که ارمانهاش آرمانهای انسانی بود . برخلاف انچه که ممکنه بعضی به پندارند او بیش از انچه دنبال اهداف فردگرایانه باشد بدنبال اهداف انسانی بود. البته مردم کرد از حقوق انسانی خودشان بطور تبعیض آمیزی محروم هستند طبیعتا برای او اولویت، احقاق حقوق مردم کرد در ایران بود. اما من گمام می کنم که او یکی از افراد بسیار معتدل و منطقی در عرصه سیاست بود.
که متاسفانه با برخورد ناشایست به مجازاتی محکوم شد که بهیچوجه شایسته اش نبود. من بارها و بارها از فرهاد می شنیدم که از بعضی از بچه های دانشجوانتقاد می کرد که چرا شرایط و واقعیت جامعه را در نظر نمی گیرند و با رادیکالیزم کورشرایط را بدتر از آنچه که هست می کنند.
من بارها و بارها از فرهاد شنیدم چرا بعضی از سیاسیون ایرانی بدون در نظر گرفتن ظرفیت های جامعه ایران  استراتژی ها و تاکیک هائی را ارائه می دهند که با این ظرفیت ها همخوانی ندارد. 
بنظر من می شود فرهاد را  نماد اعتدال و عقلانیت در سیاست در نظر گرفت. من واقعا شگفت زده شدم وقتی که خبر اعدام فرهاد را شنیدم هر چند برای من قابل پیش بینی بود و با فرهاد هم صحبت کرده بودیم که احتمال دارد فرهاد و امثال فرهاد را برای ارعاب روزی قربانی بکنند.

 

آیا شما می دانستید که فرهاد وکیلی دو تا بچه دارند؟

بله او راجع به بچه ها،خانمش و خانواده اش با من صحبت کرده بود  و به نظر من خانواده فرهاد و خانم فرهاد در نوع خود شان یک قهرمان هستند که این فشارها را تحمل می کنند. برخورد خانم فرهاد با مسئله زندانی بودن فرهاد و مشکلات مربوط به بازداشت و زندانی بودن فرهاد خودش مقاومت شجاعانه ای است. من فکر می کنم که از فرهاد دو قهرمان باقی مانده که امیدوارم انها هم بتوانند راه پدر خودشان را ادمه بدهند.

 

آیا شما پیام فرزندان فرهاد را شنیدید؟

متاسفانه،  نه. من خودم در این چند ماه شرایط بسیار دشواری داشتم. شاید شما و بعضی از شنوندگانتان بدانند که من در طی یک سال و نیم شرایط بدی را در ایران می گذرانم و به نوعی آواره هستم و دسترسی به اخبار بخصوص سایتهای اینترنتی خیلی دشوار و اندک است.
و خیلی نمی توانم در جریان اخبار بجز از طریق کانالهای مرسوم و متداول و رسمی باشم.
شما گر چه مدت کوتاهی با فرهاد بودید آیا خاطره ای و یا چیزی از فرهاد به ذهنتان می رسد برای خوانندگان ما تعریف کنید.
من تنها چیزی که از فرها بیاد دارم لبخندش است. ما در تمام مسائلی که با هم صحبت می کردیم چه مسائل جامعه ایران، چه مسائل کردستان، چه مسائل سیاسی و چه اجتماعی،هیچ گاه ندیدم که خنده از لبهای فرهاد دور بشود و هیچگاه ندیدم که او احساس سردی و یا نا امیدی یا احساس تلخی داشته باشد. برای او چشم انداز آینده جامعه ما چشم انداز روشنی بود و او فکر می کرد که در واقع بهر حال ما باید هزینه هائی بپردازیم که به آزادی، برابری و آگاهی و فردائی
روشن برسیم.  ضمنا مهمترین خصوصیت فرهاد امیدواریش به اینده بود.

 

شما چه پیامی برای خانواده فرهاد ، برای پسران فرهاد و برای بقیه خانواده اعدام شدگان دارید؟

من در درجه اول با همه شان احساس همدردری می کنم. من صادقانه می گویم همان سه روزی که من با فرهاد در زندان اوین هم سلول بودم باعث شده بود که من در تمام این مدتی که در بیرون از زندان بودم و از فرهاد دور بودم  یک احساس همبستگی و تعلق خاطری نسبت به او داشته باشم. و حتی در بیرون همیشه از طریق بعضی از وکلا که در ارتباط با پرونده او بودند حال او را و وضعیت پرونده او را پرس و جو می کردم. وقتی که متوجه شدم و اینهم بگویم واقعا یک امیدواری البته بیهوده در من وجود داشته که پرونده فرهاد و دیگر دوستان بالاخره حل و فصل می شود و بدار مجازات انتقام جویانه و کینه توزانه آویخته نمی شوند. اما این امیدواری بیهوده بود و بشدت وقتی که خبر اعدام فرهاد و بعضی دیگر دوستان را شنیدم دچار سرخوردگی شدم و واقعا می گویم که خدا را گواه می گیرم که از شوک عاطفی ناشی از شنیدن این خبر هنوز که هنوز است بیرون نیامدم. اما به هر حال این مسیری است که ما باید طی کنیم و کشور ما قربانیان زیادی برای رسیدن به آزادی و برای رسیدن به برابری های قومی پرداخته و تقدیم کرده است.  بنابر این چاره ای نیست جز اینکه ما باید این شرایط را تحمل کنیم. البته نام قربانیان درتاریخ مبارزات آزادیخواهانه ما خواهد درخشید. امیدوارم که یادشان همواره در سینه تاریخ این مبارزات ثبت و ضبط بشود.

 

شما طی صحبتهایتان بکرات اشاره کردید که فرهاد وکیلی انسان اعتدال گرائی بود و با هر گونه خشونت مخالف بود و همیشه خنده روی لبهایش بود. بنظر شما علت اعدام فرهاد و دیگر قربانیان ۱۹ اردی بهشت چی می تواند باشد.   
من از یک طرف نمی تونم بفهمم چرا افرادی نظیر فرهاد که می توانستند در ایجاد یک خط معتدل و عقلانی  و در جریانهای سیاسی  و قومی، نقش مثبتی ایفاء کنند چرا باید نابود بشوند؟

آیا واقعا این را باید بعنوان یک توطئه در نظر بگیریم؟. آیا باید در نظر بگیریم که سران جمهوری اسلامی ترجیح می دهند خط اعتدال و مبارزه اصلاح طلبانه و مسالمت جویانه کور بشود و در عوض خط خشونت احیا بشود تا بتوانند براحتی سرکوب بکنند و یا اینکه یک اشتباه است. من برایم هنوز قابل توجیه نیست که چرا امثال فرهاد که مظهر اعتدال و عقلانیت هستند بایستی اینگونه کینه توزانه مجازات بشوند اما فکر می کنم که حس کینه جوئی و انتقام جوئی کور و حرکات عصبی در بخشی از دستگاه قضائی جمهوری اسلامی سبب شده که از این فرزندان برومند کشورمان بعنوان قربانیانی جهت ارعاب بقیه مردم و بقیه مبارزان و منتقدان استفاده بشوند و انها فقط و فقط قربانی شدند برای اینکه جمهوری اسلامی بتواند فضای مرعوب کننده ای ایجاد بکند و مردم را از ادامه حرکات انتقادی و اعتراضی خودشان بترساند.
ولی امیدوارهستم که روزی کسانی که این اقدام کثیف و ننگین را انجام دادند یا به خودشان بیاند و اگر نمی توانند اصلاح بشوند و نمی توانند به خودشان بیایند، آنها هم به مجازات این جنایت خودشان برسانند.

 

آیا انتخاب چهار نفراز کردستان و یک نفر از استان فارس تصادفی بوده و یا تصمیمی آگاهانه بوده؟

در واقع آنها برای اینکه جامعه ایران را چه کردهها، چه غیر کردهها ، چه سنی ها و چه شیعه ها را مرعوب کنند و از ادامه مسالمت جویانه و اصلاح طلبانه بپرانند آنها را اعدام کردند. من فکر می کنم برای دستگاه قضائی جمهوری اسلامی هیچ فرقی بین کرد، ترک و بلوچ و سنی و شیعه و امثال اینها نیست. همه کسانی که در راه آزادی مبارزه می کنند صرف نظر از اینکه چه قومیت و چه مذهبی داشته باشند آنها یک طعمه ای هستند برای اینکه کینه توزی کور دستگاه قضائی و قاضی ها و دادستانهای دست نشانده اشباء بشوند.

 

برای لغو حکم اعدام در ایران چه کاری بایستی انجام بدهیم؟

بنظر من از طریق مبارزات مدنی و مسالمت آمیز و از طریق روشهای اصلاح طلبانه، با برگزاری کمپین ها جمع آوری امضاء ،روشنگری و اگاهی بخشی به مردم ما می توانیم آرام ارام این شیو های خشن را چه در حوزه فعالیتهای سیاسی و چه در حوزه های دیگر کنار بگذاریم و یا کاهش بدهیم. بنظر من این نیاز دارد به یک فعالیت جمعی و مسالمت آمیز. ما باید همه مان یاد بگیریم که حتی اگر در جائی جنایتی هم اتفاق افتاده عفو و گذشت می تواند بیشتر اثر داشته باشد تا پروراندن حس انتقام جوئی در خودمان چه در مورد جرایم سیاسی و چه در مورد جرایم دیگر.
این نیاز به یک حرکت جمعی مبتنی بر یک حرکت فرهنگی است.

 

اگربرای شنوندگان رادیو کردانه پیامی دارید بفرمایید؟

من پیام خاصی ندارم بجز اینکه ابراز تاسف می کنم از اعدام این جوانان عزیز.
همچنین ابراز همدردی می کنم با مردم کردستان که متاسفانه تحت ستم مضاعف بودند در کشور ما و هنوز هم هستند.
امیدوارم روزی برسد که  همه ما بتوانیم در یک شرایط آزادنه ، برابر،  دوستانه و برادرانه طعم خوش دموکراسی، آزادی و برابری را بچشیم.

 

مصاحبه از طاهره خرمی

منبع: کردانه

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید