خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  همایون کاتوزیان، خواستار آزادی محمدرضا جلایی پور شد

همایون کاتوزیان، خواستار آزادی محمدرضا جلایی پور شد

خبرگزاری هرانا – محمدرضا جلایی پور، از فارغ التحصیلان نخبۀ ایران و از دانشجویان ممتاز دانشگاه آکسفورد، روز بیست و چهارم خرداد ماه امسال و در حالی بود که پرونده قبلی وی که به خاطر آن از ۲۷ خرداد ۸۸ به مدت بیش از ۸۰ روز در زندان به سر می برد، مختومه اعلام شده بود، دستگیر گردید. این فعال دانشجویی، به بهانه عودت گذرنامه احضار و بلافاصله بدون ذکر دلیلی دستگیر شده بود.

 

به گزارش جرس، شامگاه شنبه دوم امردادماه، پروفسور همایون کاتوزیان در نشستی تحت عنوان “مشروطه: انقلابی که برای قانون بود”، که در کانون توحید (انجمن اسلامی دانشجویان مقیم انگلستان) برگزار شد، شرکت کرد و به بررسی ابعادی از انقلاب ١٢۸۵ ایران پرداخت.

قبل از سخنرانی استاد کاتوزیان، مجری برنامه، ضمن گرامیداشت نام محمدرضا جلایی پور، فعال دانشجوییِ عضو آن انجمن، اتفاقات رخ داده طی یکسال اخیر برای جلایی پور را شرح داد و از ادامه بازداشت این دانشجوی فعال انجمن اسلامی، اظهار تاسف کرد و ابراز امیدواری کرد که بزودی آزاد و عازم محیط دانشگاهی خود شود.

پروفسور کاتوزیان نیز، ضمن شرح ویژگی های بارز و ممتاز محمدرضا جلایی پور و همسرش، که هر دو از دانشجویان دانشگاه آکسفورد می باشند، محمدرضا را از دانشجویان نخبۀ دورۀ دکترای خود در آکسفورد دانست، که با وجود داشتن پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه لندن، نزد وی دورۀ دکترای خود را می گذارند.

همایون کاتوزیان با ابراز تاسف عمیق از دستگیری جلایی پور در جریان “فعالیت های کاملا قانونی برای انتخابات ریاست جمهوری”، تداوم بازداشت وی در زندانهای ایران و عدم دسترسی این دانشجوی “شایسته” به کلاسهای درس و دانشگاه، خواستار آزادی و بازگشت وی شد.

دکتر کاتوزیان در جریان این نشست، به کالبد شکافی انقلاب مشروطه، از حیث “قانون خواهی” پرداخت و حول اینکه “آن‌چه همه را برای انقلاب مشروطه گرد هم آورد، هدف و مأوای حذف نظام کهن استبدادی و در نتیجه پایه‌ریزی ِ حکومت قانون برای اولین بار در طول تاریخ ایران بود” بحث کرد و پیرامون اینکه “قانون”، خواسته‌ اصلی، رمز عبور و “هدف مقدس” انقلاب مشروطه بود تا “برخلاف انقلاب‌های اروپایی، طغیان طبقه‌های فرودست جامعه علیه طبقه‌های فرادست نباشد؛ بلکه قیام کل جامعه علیه حکومت باشد”، سخن گفت.

همچنین به این مطلب پرداخته شد که در تاریخ ایران، قدرت حکومت هیچ‌گاه محصور به یک چارچوب قانونی یا ثابت نبوده تا از آن طریق بتوان دایره‌ فعالیت حکومت را کم و بیش محدود کرد و طبقه‌های فراتر جامعه را در امر قدرت شریک گرداند تا آنان پایگاه اجتماعی دولت را تشکیل دهند. به همین خاطر حتی یک طبقه اجتماعی در برابر انقلاب مشروطه مقاومت نکرد .

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید