خبرگزاری هرانا
خبرگزاری هرانا

مصاحبه و گفتگو

کسب‌وکارها در برابر حجاب؛ گفتگو با دکتر حسین راغفر، اقتصاددان/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح – انتشار خبر پلمب چند واحد صنفی در تهران، شهر ری، شیراز و چند شهر دیگر به دلیل رعایت نکردن پوشش در روز‌های اخیر خبرساز . . .

دکتر لیلا فلاحتی: لایحه حجاب و عفاف ریاکاری را تشدید می‌کند/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – «این لایحه در جاهایی صراحتاً به نقض حقوق شهروندی پرداخته.» این بخشی از سخنان لیلا فلاحتی، استاد پژوهشکده‌ی مطالعات فرهنگی و اجتماعی و عضو . . .

مریم خاوازی: زنان باید متحد شوند و روی مواضع خود بایستند/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – می‌گوید که «ما باید از حاکمان بخواهیم، هرچند که با در بسته مواجه شویم و یا سیلی بخوریم.» موضوع بحث مربوط به لایحه‌ی «عفاف . . .

مرگ «نمایش خانگی» در راه است؛ گفتگو با شهرام علیدی/ دلبر توکلی

ماهنامه خط صلح _ «سینمای ایران که بخشی از هویت و فرهنگ فاخر امروز ایران است، و سال‌ها زیر تیغ سانسورهای سلیقه‌ای کمر خم کرده، نمی‌خواهد و نمی‌تواند . . .

تیغ اقتدار بر سر فرهنگ؛ بازنده کیست؟؛ گفتگو با آلبرت بغزیان/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح – براساس مصوبه‌ی اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، که در جلسه‌ی عصر روز سه‌شنبه ۳۰ خردادماه به ریاست ابراهیم رئیسی به تصویب رسید، وظیفه‌ی نظارت . . .

گفتگو با حسن سبحانی، اقتصاددان و نماینده‌ی ادوار مجلس پیرامون نظام سربازگیری/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح _ سربازی اجباری، چند سالی است که در افکار عمومی با حساسیت بیش‌تری دنبال می‌شود. حادثه‌ی تلخی که اخیراً در سراوان رخ داد و منجر . . .

سربازی در برابر جامعه‌پذیری و نیازهای جدید؛ گفتگو با علیرضا شریفی یزدی/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – به باور این جامعه‌شناس، داوطلبانه‌شدن سربازی و خدمت نظامی، روزی بالاجبار در کشور ما اتفاق خواهد افتاد. او ضمن تاکید بر این‌که «در بسیاری . . .

دولت بزرگ عامل کسری و تورم؛ گفتگو با کامران ندری، اقتصاددان/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح ـ صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود در مورد اقتصاد منطقه‌ی خاورمیانه و آفریقای شمالی، می‌گوید ایران امسال برای جلوگیری از کسری بودجه خود . . .

تغییر مکان زندان رجایی‌شهر، راهبردی علیه تجمعات تهدیدآمیز؛ گفتگو با ناصر قوامی، قاضی پیشین دیوان عالی کشور/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – فرمان رئیس قوه‌ی قضاییه مبنی بر خروج زندان رجایی شهر که برخی رسانه‌ها آن را به ضرب‌العجل رئیس قوه برای این کار تعبیر کرده‌اند، . . .

برای «عجایب شهر» چه خوابی دیده‌اند؟؛ گفتگو با محمدعلی پورمختار، نماینده‌ی ادوار مجلس/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – در آستانه‌ی انقلاب بهمن ۵۷، کار ساخت زندانی در حومه‌ی پایتخت به پایان رسید. این زندان در مهرماه ۱۳۶۱ آماده‌ی بهره‌برداری و راه‌اندازی شد. (۱) . . .

کمال اطهاری: تفکر معطوف به توسعه در حاکمیت ایران وجود ندارد/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – «من سال‌های سال است می‌گویم که به جای حرف‌های ساده‌انگارانه‌ای مانند سپردن همه چیز به بازار، فضای عمومی را باید به فضای جهت‌گیری توافق . . .

بررسی تهدیدات و فرصت‌های هوش مصنوعی برای بازار کار در گفتگو با احمد میدری، معاون سابق وزیر کار/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح – در هفته‌ای که گذشت رسانه‌ی «کویت نیوز» از مجری زن که با استفاده از «هوش مصنوعی» تولید شده است، رونمایی کرد. اسم این مجری . . .

مرتضی خاکسار: به بهانه‌ی گردشگری مذهبی می‌خواهند بافت تاریخی شیراز را تخریب کنند/ سیمین روزگرد

ماهنامه خط صلح – طرح توسعه‌ی شاهچراغ یا همان طرح موسوم به ۵۷ هکتاری، ممکن است که منجر به تخریب صدها خانه‌ی تاریخی در شیراز شود. طرح ۵۷ . . .

محمدمهدی کلانتری: می‌خواهند با ملک غصبی، شاهچراغ را توسعه دهند/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – بافت تاریخی شهر شیراز از دهه‌ی هفتاد تاکنون در خطر تخریب و نابودی قرار داشته و هرازچندگاهی بخشی از آن به بهانه‌ی توسعه‌ی شاهچراغ . . .

سیدعبدالرزاق موسوی، رئیس پیشین شورای شهر شیراز: قانون را دور می‌زنند تا بناها را تخریب کنند/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – سیدعبدالرزاق موسوی، رئیس پیشین شورای شهر شیراز: قانون را دور می‌زنند تا بناها را تخریب کرئیس پیشین شورای شهر شیراز می‌گوید «مصوبه‌ای داریم که . . .

آیا دولت رئیسی اقتصاد را به سمت پرتگاه می‌برد؟؛ گفتگو با دکتر فرشاد مومنی، اقتصاددان/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح – اقتصاد ایران در ۱۶ ماه گذشته و احتمالاً روز‌ها و ماه‌های آتی شرایط پیچید‌ه‌ای را تجربه می‌کند و خواهد کرد. در این میان بحران‌های . . .

محمدحسین آقاسی: همه باید یک دهن‌بند روی صورت خودشان بزنند؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – گفتگو با محمدحسین آقاسی، حقوق‌دان پیرامون طرح تدوینی ۱۰ تا ۱۵ سال زندان برای «اظهارنظر انتقادی» از سوی مجلس «اگر قرار باشد که افرادِ . . .

کامبیز نوروزی: این طرح از نظر حقوقی مغشوش است/ علی کلائی

بررسی طرح تدوینی ۱۰ تا ۱۵ سال زندان برای «اظهارنظر انتقادی» از سوی مجلس در گفتگو با کامبیز نوروزی، نایب رئیس پیشین انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ماهنامه . . .

ابهامات طرح «مولدسازی»؛ در گفتگو با دکتر حسین راغفر، اقتصاددان/ امیر آقایی

ماهنامه خط صلح – پس از مطرح شدن ایده‌ای با عنوان مصوبه‌ی «مولدسازی» دارایی‌های دولتی، بازار انتقاد از این طرح به شدت داغ شد‌. مخالفان با اشاره به این‌که . . .

گفتگو با داریوش گل‌‌علیزاده، سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص وضعیت پارک‌های ملی/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – وجهی مؤثر بر آن‌چه بر محیط زیست ایران می‌گذرد، مسئله‌ی تغییرات اقلیمی است. پارک‌‌های ملی و ذخایر طبیعی در ایران نیز از این امر مستنثی . . .

نگاهی به پارک‌های ملی در جهان و بررسی وضعیت پارک‌های ملی ایران در گفتگو با امیر آقاکوچک، پژوهش‌گر محیط زیست/ مینا جوانی

ماهنامه خط صلح – پارک ملی به محدوده‌ای از منابع طبیعی از جمله جنگل، مرتع، بیشه‌های طبیعی، دشت، رودخانه، دریاچه و کوهستان اتلاق می‌شود که نمایان‌گر نمونه‌های برجسته‌ای . . .

نگاهی به وضعیت پارک‌های ملی ایران در گفتگو با محمد درویش، کویرشناس/ روشنک مهرآیین

ماهنامه خط صلح – پارک‌های ملی در ایران یکی از منطقه‌های چهارگانه‌ی حفاظت محیط زیستند که گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی مختلفی را در خود جای داده‌اند. این . . .

حافظ موسوی: هنرمند ایرانی به ناگزیر با مسئله‌ی اجتماع و سیاست درگیر است/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – بررسی هنر متعهد و مسئولیت اجتماعی هنرمند در گفتگو با حافظ موسوی، شاعر هنرمند متعهد کیست؟ آیا هنر صرفاً حاصل واکنش هنرمند به موقعیت . . .

کریم لک‌زاده: تنها راه سینما برای پیوستن به اعتراض‌های اخیر خودکشی‌ست/ علی ناصری

ماهنامه خط صلح – کریم لک‌زاده بر این عقیده است که در سینمای ایران همواره فیلم‌هایی ظاهراً اعتراضی ساخته شده‌اند که از معضلات موجود صرفاً استفاده منفعت‌طلبانه در . . .

خبرگزاری هرانا