خبرگزاری هرانا
خبرگزاری هرانا

مصاحبه و گفتگو

دولت بزرگ عامل کسری و تورم؛ گفتگو با کامران ندری، اقتصاددان/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح ـ صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود در مورد اقتصاد منطقه‌ی خاورمیانه و آفریقای شمالی، می‌گوید ایران امسال برای جلوگیری از کسری بودجه خود . . .

تغییر مکان زندان رجایی‌شهر، راهبردی علیه تجمعات تهدیدآمیز؛ گفتگو با ناصر قوامی، قاضی پیشین دیوان عالی کشور/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – فرمان رئیس قوه‌ی قضاییه مبنی بر خروج زندان رجایی شهر که برخی رسانه‌ها آن را به ضرب‌العجل رئیس قوه برای این کار تعبیر کرده‌اند، . . .

برای «عجایب شهر» چه خوابی دیده‌اند؟؛ گفتگو با محمدعلی پورمختار، نماینده‌ی ادوار مجلس/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – در آستانه‌ی انقلاب بهمن ۵۷، کار ساخت زندانی در حومه‌ی پایتخت به پایان رسید. این زندان در مهرماه ۱۳۶۱ آماده‌ی بهره‌برداری و راه‌اندازی شد. (۱) . . .

کمال اطهاری: تفکر معطوف به توسعه در حاکمیت ایران وجود ندارد/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – «من سال‌های سال است می‌گویم که به جای حرف‌های ساده‌انگارانه‌ای مانند سپردن همه چیز به بازار، فضای عمومی را باید به فضای جهت‌گیری توافق . . .

بررسی تهدیدات و فرصت‌های هوش مصنوعی برای بازار کار در گفتگو با احمد میدری، معاون سابق وزیر کار/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح – در هفته‌ای که گذشت رسانه‌ی «کویت نیوز» از مجری زن که با استفاده از «هوش مصنوعی» تولید شده است، رونمایی کرد. اسم این مجری . . .

مرتضی خاکسار: به بهانه‌ی گردشگری مذهبی می‌خواهند بافت تاریخی شیراز را تخریب کنند/ سیمین روزگرد

ماهنامه خط صلح – طرح توسعه‌ی شاهچراغ یا همان طرح موسوم به ۵۷ هکتاری، ممکن است که منجر به تخریب صدها خانه‌ی تاریخی در شیراز شود. طرح ۵۷ . . .

محمدمهدی کلانتری: می‌خواهند با ملک غصبی، شاهچراغ را توسعه دهند/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – بافت تاریخی شهر شیراز از دهه‌ی هفتاد تاکنون در خطر تخریب و نابودی قرار داشته و هرازچندگاهی بخشی از آن به بهانه‌ی توسعه‌ی شاهچراغ . . .

سیدعبدالرزاق موسوی، رئیس پیشین شورای شهر شیراز: قانون را دور می‌زنند تا بناها را تخریب کنند/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – سیدعبدالرزاق موسوی، رئیس پیشین شورای شهر شیراز: قانون را دور می‌زنند تا بناها را تخریب کرئیس پیشین شورای شهر شیراز می‌گوید «مصوبه‌ای داریم که . . .

آیا دولت رئیسی اقتصاد را به سمت پرتگاه می‌برد؟؛ گفتگو با دکتر فرشاد مومنی، اقتصاددان/ متین مصطفایی

ماهنامه خط صلح – اقتصاد ایران در ۱۶ ماه گذشته و احتمالاً روز‌ها و ماه‌های آتی شرایط پیچید‌ه‌ای را تجربه می‌کند و خواهد کرد. در این میان بحران‌های . . .

محمدحسین آقاسی: همه باید یک دهن‌بند روی صورت خودشان بزنند؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – گفتگو با محمدحسین آقاسی، حقوق‌دان پیرامون طرح تدوینی ۱۰ تا ۱۵ سال زندان برای «اظهارنظر انتقادی» از سوی مجلس «اگر قرار باشد که افرادِ . . .

کامبیز نوروزی: این طرح از نظر حقوقی مغشوش است/ علی کلائی

بررسی طرح تدوینی ۱۰ تا ۱۵ سال زندان برای «اظهارنظر انتقادی» از سوی مجلس در گفتگو با کامبیز نوروزی، نایب رئیس پیشین انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ماهنامه . . .

ابهامات طرح «مولدسازی»؛ در گفتگو با دکتر حسین راغفر، اقتصاددان/ امیر آقایی

ماهنامه خط صلح – پس از مطرح شدن ایده‌ای با عنوان مصوبه‌ی «مولدسازی» دارایی‌های دولتی، بازار انتقاد از این طرح به شدت داغ شد‌. مخالفان با اشاره به این‌که . . .

گفتگو با داریوش گل‌‌علیزاده، سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص وضعیت پارک‌های ملی/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – وجهی مؤثر بر آن‌چه بر محیط زیست ایران می‌گذرد، مسئله‌ی تغییرات اقلیمی است. پارک‌‌های ملی و ذخایر طبیعی در ایران نیز از این امر مستنثی . . .

نگاهی به پارک‌های ملی در جهان و بررسی وضعیت پارک‌های ملی ایران در گفتگو با امیر آقاکوچک، پژوهش‌گر محیط زیست/ مینا جوانی

ماهنامه خط صلح – پارک ملی به محدوده‌ای از منابع طبیعی از جمله جنگل، مرتع، بیشه‌های طبیعی، دشت، رودخانه، دریاچه و کوهستان اتلاق می‌شود که نمایان‌گر نمونه‌های برجسته‌ای . . .

نگاهی به وضعیت پارک‌های ملی ایران در گفتگو با محمد درویش، کویرشناس/ روشنک مهرآیین

ماهنامه خط صلح – پارک‌های ملی در ایران یکی از منطقه‌های چهارگانه‌ی حفاظت محیط زیستند که گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی مختلفی را در خود جای داده‌اند. این . . .

حافظ موسوی: هنرمند ایرانی به ناگزیر با مسئله‌ی اجتماع و سیاست درگیر است/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – بررسی هنر متعهد و مسئولیت اجتماعی هنرمند در گفتگو با حافظ موسوی، شاعر هنرمند متعهد کیست؟ آیا هنر صرفاً حاصل واکنش هنرمند به موقعیت . . .

کریم لک‌زاده: تنها راه سینما برای پیوستن به اعتراض‌های اخیر خودکشی‌ست/ علی ناصری

ماهنامه خط صلح – کریم لک‌زاده بر این عقیده است که در سینمای ایران همواره فیلم‌هایی ظاهراً اعتراضی ساخته شده‌اند که از معضلات موجود صرفاً استفاده منفعت‌طلبانه در . . .

شهیار قنبری: مأموریت هنرمند خلق آزادی‌ست/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – گفتگو با شهیار قنبری، درباره‌ی هنر اعتراضی این روزها شهیار قنبری شاعر، آهنگساز و ترانه‌خوان است. نام شهیار قنبری سال‌هاست که با ترانه و . . .

گفتگو با نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری درباره‌ی ازدیاد مجازات اعدام‌ در ایران/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – آمارها در یک ‌سال اخیر از افزایش چشم‎گیر اجرای مجازات اعدام در ایران خبر می‌دهند. گویی از آغاز ریاست غلام‌حسین محسنی اژه‌ای بر دستگاه . . .

بررسی عوامل افت تحصیلی دانش‌آموزان در گفتگو با محمدرضا نیک‌نژاد/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – میانگین معدل دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۱۴۰۰ حدود ده تا یازده‌ونیم اعلام شده؛ نمره‌ای که حداقل در یک دهه‌ی گذشته بی‌سابقه بوده و نشان . . .

مهدی مطهرنیا: نگرانی از طغیان‌های اجتماعی زمینه‌ی تغییر ناجا به فراجا را به وجود آورده/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – «نگرانی از طغیان‌های اجتماعی از یک‌‌سو و نحوه‌ی برخورد نیروها در عمل و مواجه با این طغیان‌های اجتماعی از سوی دیگر زمینه‌ی ایجاد یک . . .

بابک پاک‌نیا: وجود گشت ارشاد با قواعد عرفی و عقلی و تاریخی هم‌خوانی ندارد/ روشنک مهرآیین

ماهنامه خط صلح – در آخرین هفته‌ی شهریورماه ۱۴۰۱ مهسا (ژینا) امینی، زن جوانی که در تهران به بهانه‌ی بدحجابی توسط گشت ارشاد بازداشت شد، به بیمارستان انتقال . . .

تقی آزاد ارمکی: خشونت‌ورزی ارادی در میان نوجوانان می‌تواند تبدیل به دیگرکُشی شود/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – «ما در آینده‌ای نه‌چندان دور با کشتارهایی جمعی روبه‌رو خواهیم بود؛ جوانان و نوجوانانی جمع بشوند و اقدام به کشتن همدیگر بکنند». این هشدار . . .

زن ایرانی تن ندارد؛ بررسی بازتولید کلیشه‌های جنسیتی در فضای مجازی در گفتگو با منصوره موسوی/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – قرن‌ها یا شاید هزاران سال است که زنان ایرانی با سرکوب و محدودیت مواجهند و این محدودیت‌ها هم‌چنان ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد . . .

خبرگزاری هرانا