خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مصاحبه و گفتگو

کمدی‌-‌تراژدی لج‌ولج‌بازی حاکم و محکوم؛ واکنش مردم به تصویب طرح «جوانی جمعیت» در گفت‌وگو با سعید معیدفر، جامعه‌شناس/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – طرح جوانی جمعیت به عنوان قانونی با محتوای سلبی یا شاید چیزی شبیه حکم حکومتی چندی پیش در مجلس تصویب و توسط رئیسی ابلاغ . . .

آذر منصوری: نسل امروز با هیچ مشوقی فرزندآوری نمی‌کند/ آذر طاهرآبادی

ماهنامه خط صلح – مبحث جوانگرایی و سیاست‌های افزایش جمعیت در ایران مدتی است که موضوع بحث اجتماع امروز جوانان و سیاست‌گذران در ایران شده است. جوانگرایی و . . .

غلامرضا منتظری، نماینده‌ی مجلس مدعی شد: رابطه‌ای میان فرزندآوری و حریم‌خصوصی نیست/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – او قانون جوانی جمعیت را «یکی از مصوبات بسیار مترقی و ارزشمند مجلس یازدهم» و پاسخی به نیاز اساسی فرهنگی و اجتماعی ما در . . .

قتل ناموسی؛ گفتگو با اوین مصطفی‌زاده فعال حوزه‌ی زنان/ بهاره گوهر

ماهنامه خط صلح – قتل ناموسی یکی از اشکال خشونت علیه زنان است که به بهانه‌ی لکه‌دارکردن آن‌چه ناموس می‌خوانند، حق حیات را از قربانی سلب می‌کنند. قربانیان . . .

کار با طعم خشونت؛ گفتگو با پروین خدر ویسی، سوگل قائمی و سیامک قاسمی/ آذر طاهرآبادی

ماهنامه خط صلح – هنگامی که بحث از خشونت به میان می‌آید، ذهن‌ها ناخودآگاه به سوی تصویرسازی از مشت و لگدهایی می‌رود که حواله‌ی سر و صورت افراد . . .

خانه‌ی امن زنان؛ در گفتگو با مریم حسینی، فعال حوزه‌ی زنان/ محمد ممندزاده

ماهنامه خط صلح – خانه‌ی امن یکی از روزنه‌های امید برای حفاظت جانی و روحی زنان است. در کشورهای توسعه‌نیافته خشونت علیه زنان اغلب به دلیل بافت سنتی . . .

روایتی از قتل سونیا آریاپور (دهقان) در گفتگو با مادرش: اجازه ندادم فامیلی جد پدری را روی سنگ قبر سونیا بنویسند/ بهار عباسی

ماهنامه خط صلح – سونیا آریاپور (دهقان) در شهر سردشت قربانی قتل ناموسی شد و به دست برادر و پسر‌عمویش کشته شد و در شهرک نلاس دفن شده. . . .

شهلا اعزازی: خشونت در ایران قانون است/ گفتگو از مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – مسئله هم‌چنان قدرت است. تا زمانی که گروهی بر گروه دیگر اعمال قدرت می‌کنند و نابرابری و تبعیض وجود دارد، خشونت هم در اشکال مختلفش . . .

پنل‌ خورشیدی سولار چیست؟؛ گفتگوی محمد ممندزاده با مدیر شرکت روژان صنعت بوکان

ماهنامه خط صلح – کشف فناوری فتوولتائیک در سال ۱۸۳۹ با چاپ مقاله‌ای توسط فیزیک‌دان فرانسوی، ادموند بکورل اعلام شد. آلبرت اینشتین، فیزیک‌دان مشهور آلمانی از دیگر افرادی . . .

تولید انرژی پاک در دستان حکومت ناپاک؛ بررسی ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در گفتگو با بهروز بهزاد/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – انرژی پاک جایگزین سوخت‌های فسیلی و انرژی هسته‌ای است. مسیری که کشورهای توسعه‌یافته سال‌هاست آغاز کرده‌اند و کم‌تر از نیم قرن دیگر همه‌ی‌ انرژی . . .

رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با علی کلائی: قطعی برق یکی از تاثیرات استخراج ارزهای دیجیتال بود

ماهنامه خط صلح – مسئله‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران مسئله‌ی جدیدی است. برای آن سازمانی با نام «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)» هم تشکیل شده . . .

بیت‌کوین و خاموشی‌ها در ایران؛ گفتگوی آذر طاهرآبادی با محمدعلی تقی‌زاده و کیومرث فتحی

ماهنامه خط صلح – در سال‌های اخیر انرژی پاک رفته‌رفته جایگاه خود را  به خوبی در جهان پیدا کرده  و بسیاری از کشورها -‌‌اگرچه نه به طور قطع- . . .

حسین حق‌وردی، عضو کمیسیون آموزش مجلس: در کشور واکسن برای دانش‌آموزان موجود نیست

ماهنامه خط صلح – می‌پذیرد که نرم افزار شاد، نه “یک سری” که “خیلی” مشکلات داشته است. می‌گوید که «آموزش مجازی (آموزش از راه دور) آموزش حضوری نمی‌شود» . . .

اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی در گفتگو با علی کلائی: راهی جز کنش میدانی برای معلمان باقی نمانده

ماهنامه خط صلح – معلمان ایران سال‌هاست برای ستاندن حقوقشان در حال فعالیت صنفی‌اند و هزینه داده‌اند؛ از حبس‌ها گرفته تا محرومیت از کار و هزینه‌های دیگری که . . .

اسماعیل کهرم در گفتگو با رضا اکوانیان: ما برای خوزستان هیچ برنامه مدونی نداشتیم

ماهنامه خط صلح – می‌گوید ما برای خوزستان هیچ برنامه مدونی نداشتیم. او با بیان اینکه “علاقه‌مندان محیط زیست درباره آینده خوزستان بارها هشدار داده بودند”، می‌گوید “مساله این است . . .

مجید الهامی در گفتگو با علی کلائی: احساس می‌کنیم طرحی وجود دارد که خوزستان آبادی و عمران نبیند

ماهنامه خط صلح – می‌‎گوید که به نظرش اصل مسئله‌سازی است. او چندین سد موجود بر روی رودخانه کارون را برای کنترل آب‌ نمی‌داند. به نظر او این . . .

غلامرضا شریعتی اندراتی، نماینده مجلس: نمی‌شود هر آنچه در سدسازی در کشور اتفاق افتاده را کاملا قابل دفاع دانست

ماهنامه خط صلح – به باور او در تنش آبی در استان خوزستان “حتما یک عامل تنش‌ها و مشکلات، مسئله مدیریت صحیح آب بوده است.” البته او برگشت . . .

منیره عربشاهی در گفتگو با رضا اکوانیان: ذات انسان در مقابل محدودیت واکنش منفی نشان می‌دهد

ماهنامه خط صلح – منیره عربشاهی، فعال مدنی زندانی و از مخالفان حجاب اجباری در ایران است. خانم عربشاهی پیشتر به مدت دو سال مجری برنامه بهداشت رادیو . . .

مسعود باستانی در گفتگو با علی کلائی: آسیب‌شناسی شبکه‌های اجتماعی باید بومی باشد

ماهنامه خط صلح – به باور او دو ویژگی برای شبکه های اجتماعی محرز است. یکی افقی بودن روابط در شبکه‌های اجتماعی است و دیگری خودمختاری کاربران. خودمختاری‌ای . . .

خلیل بهروزی فر، نماینده مجلس در گفتگو با سیمین روزگرد: اصلی‌ترین مشکل جوانان، مسئله اشتغال است

ماهنامه خط صلح – می‌گوید که متولی مسئله جوانان، وزارت ورزش و جوانان است و با وجود قوانین و وزارتخانه و در صورت اجرایی شدن قوانین، بسیاری از . . .

روزانه‌های یک معلم ایرانی در قلب آفریقا؛ گفتگوی علی کلائی با سارا کشکولی، معلم ایرانی در بوتسوانا

ماهنامه خط صلح – سارا کشکولی معلم ایرانی در مدرسه‌ای بین‌المللی در شهر گابورون در پایتخت بوتسواناست. او معلم هنر است. بوتسوانا کشوری است در جنوب آفریقا با . . .

رحمت الله نوروزی، نماینده مجلس در گفتگو با مرتضی هامونیان: اشک کشاورزان درآمده است

ماهنامه خط صلح – عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “اشک کشاورزان در آمده” می‌گوید “سیب زمینی در استان گلستان بر . . .

سلول انفرادی برای هر موجود زنده‌ای شکنجه است/ گفتگوی رضا اکوانیان با نرگس محمدی

ماهنامه خط صلح – نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی پیشین و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر است. وی بارها تجربه بازداشت توسط نهادهای امنیتی و نگهداری . . .

کرونا مشکلات روانی را به‌شدت زیاد کرده است/ گفتگوی علی کلائی با همایون سامه‌یح نجف‌آبادی، نماینده مجلس

ماهنامه خط صلح – عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم شورای اسلامی، عدد واقعی مبتلایان به اختلالات روانی در کشور را بیش از عدد رسمی اعلام شده می‌داند و . . .

خبرگزاری هرانا